REKLAMA

Zapowiedź dnia - 2 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-02 07:15analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-02 07:15
Zapowiedź dnia - 2 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 2 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 2 grudnia, 336. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Mieszkania na kredyt bez wkładu własnego fikcją? Przez limity cenowe skorzysta niewielu. Pod koniec maja wejdzie w życie ustawa, dzięki której szukający własnego „M” będą mogli starać się o kredyt bez wkładu własnego, który poręczy rząd.

Szwajcaria ma wyższą realną stopę procentową niż Polska. Mimo że w ujęciu nominalnym Szwajcaria ma najbardziej ujemną stopę procentową świata, to już po uwzględnieniu inflacji kraj Helwetów wypada w tej kategorii znacznie lepiej niż Polska.

Kraje w Europie szykują się na blackout. Polska też powinna? URE odpowiada. Część państw w Europie przygotowuje mieszkańców na możliwość dłuższej przerwy w dostawie energii. Widmo kryzysu energetycznego sprawia, że "blackout" odmieniamy przez wszystkie przypadki.

Glapiński: Inflacja jest lekko podwyższona; sytuacja Polski jest bardzo dobra. Inflacja jest lekko podwyższona; będzie też w I kw. 2022 r., a potem powinna się obniżać - ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

WHO spodziewa się "na dniach" więcej informacji ws. przenoszenia wariantu omikron. Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się "na dniach" więcej informacji w kwestii przenoszenia się nowego wariantu koronawirusa.

Tysiące osób protestowało w centrum Kijowa przeciwko władzom kraju. Kilka tysięcy ludzi protestowało w środę wieczorem w centrum Kijowa przeciwko władzom Ukrainy. Zgromadzeni domagali się m.in. ustąpienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ze stanowiska i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dzisiaj Sejm, w trzecim dniu posiedzenia, zajmie się m.in. projektami dotyczącymi wprowadzenia instytucji sędziego pokoju.

Poza prezydenckim projektem Sejm tego samego dnia zajmie się także projektami ws. sędziów pokoju, które złożyły także PSL i Lewica. Posłowie mają też zająć się projektem KO, która proponuje stworzenie nowej instytucji - obywatelskiego sędziego handlowego.

Po południu Sejm ma przeprowadzić szereg głosowań, zdecyduje m.in. czy posłowie wysłuchają "informacji prezesa NIK na temat nieprawidłowości stwierdzonych przez kontrolerów NIK w zakresie funkcjonowania i gospodarowania środkami pieniężnymi będącymi w dyspozycji Funduszu Sprawiedliwości".

Lotnictwo. 09:30 Konferencja "Lotnictwo Nowej Generacji 2021" - konferencja składać się będzie z dwóch ścieżek tematycznych : jednej, poświęconej lotnictwu cywilnemu i drugiej - lotnictwu wojskowemu.

Smog. 10:00 Wirtualne śniadanie prasowe poświęcone projektowi "Powietrze i klimat = dobro wspólne", organizowane przez Polski Alarm Smogowy.

GPW. 09:30 - IX edycja konferencji online #GPWInnovationDay - dzień 2/2.

Orlen. 11:00 Konferencja nt. "Nie ma dekarbonizacji bez digitalizacji".

Edukacja. 12:00 Konferencja prasowa nt. stanu negocjacji prowadzonych między NSZZ "Solidarność" i Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Wydarzy się na świecie

Sztokholm. Minister Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau uczestniczy w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 57 państw OBWE. 28. Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) odbywa się na zaproszenie urzędującej przewodniczącej OBWE, szwedzkiej minister spraw zagranicznych Ann Linde(do piątku). Ministrowie poruszą między innymi kwestie aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Europie, przede wszystkim sytuacji na Białorusi, Ukrainie i Afganistanie.

Luksemburg. Rzecznik generalny TSUE wyda opinię w sprawie skargi Warszawy i Budapesztu przeciwko mechanizmowi łączącemu fundusze europejskie z kwestiami praworządności.

Bruksela. Rada Unii Europejskiej prawdopodobnie zatwierdzi przyjęte w środę przez ambasadorów państw członkowskich sankcje wobec Białorusi. Sankcje obejmują osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys migracyjny, na liście są między innymi linie lotnicze Belavia.

Bruksela. Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii w formacie Energia (TTE - Energy). Polskiej delegacji na posiedzenie przewodniczy Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska. Rada wymieni poglądy na temat: czysta energia - stymulowanie przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

Rzym/Nikozja. Papież Franciszek wyrusza w podróż na Cypr i do Grecji, która potrwa do 6 grudnia. Papież odleci z Rzymu o godzinie 11.00 i przybędzie na główne lotnisko Cypru, w Larnace około 15.00 miejscowego czasu. Po ceremonii powitania pojedzie do stolicy- Nikozji, gdzie w katedrze maronickiej spotka się z duchowieństwem. Następnie odbędzie się oficjalna uroczystość powitania papieża w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z szefem państwa Nikosem Anastasiadisem. Franciszek wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

Haga. Doroczne posiedzenie państw Organizacji do spraw Zakazu Broni Chemicznej; OPCW (do 3 grudnia).

Rzym. Wizyta króla Belgii Filipa i królowej Matyldy (do piątku).

Brazzaville. W Kongo wirtualna konferencja prasowa WHO Afryka dotycząca sytuacji związanej z COVID-19 na kontynencie afrykańskim.

Kalendarium ekonomiczne 2 grudnia 2021 r.

11:00 - UE - Stopa bezrobocia (strefa euro) (10/2021)

11:00 - UE - Wskaźnik PPI (10/2021)

14:30 - USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

Podsumowanie sesji

Dalszy ciąg odbicia na GPW. Nowe minima Allegro

Na Wall Street od wzrostów do spadków

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

STSHOLDING – Zakończenie procesu budowy księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych.

INGBSK – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 5,10 zł na akcję.

MEDIACAP – Zakończenie II fazy zapisów na sprzedaż akcji po 3,50 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Ravenmedia, Posellę IF1, Posellę oraz Jacka Olechowskiego, Edytę Gurazdowską, Marcina Jeziorskiego i Artura Osuchowskiego.

12:00 - TIM - Konferencja wynikowa Spółki

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 2 grudnia

1853 – Jan Zeh otrzymał patent na destylację ropy naftowej.

1908 – Puyi został ostatnim cesarzem Chin.

1938 – Wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski ogłosił 15-letni plan gospodarczy.

1942 – Włoski fizyk Enrico Fermi uruchomił w Chicago pierwszy reaktor jądrowy.

1956 – Oddział Fidela Castro wylądował na Kubie – początek rewolucji kubańskiej.

1971 – Utworzono federację Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

1991 – Polska, jako pierwsze państwo na świecie, uznała oficjalnie niepodległość Ukrainy.

1993 – W strzelaninie z siłami bezpieczeństwa w Medellín zginął kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar.

2001 – Amerykańska korporacja Enron ogłosiła bankructwo.

2010 –   Katar został wybrany na organizatora XXII Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2022 roku.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki