REKLAMA
WEBINAR

Kraje w Europie szykują się na blackout. Polska też powinna? URE odpowiada

2021-12-02 06:00
publikacja
2021-12-02 06:00

Część państw w Europie przygotowuje mieszkańców na możliwość dłuższej przerwy w dostawie energii. Widmo kryzysu energetycznego sprawia, że "blackout" odmieniamy przez wszystkie przypadki. Sprawdzamy, czy Polsce grozi czasowy niedobór prądu dla gospodarstw domowych.

Kraje w Europie szykują się na blackout. Polska też powinna? URE odpowiada
Kraje w Europie szykują się na blackout. Polska też powinna? URE odpowiada
fot. Yevhen Prozhyrko / / Shutterstock

Austria, Niemcy i Hiszpania szykują się na blackout

Część państw w Europie ostrzega mieszkańców przed ryzykiem wystąpienia dłuższej przerwy w dostępie do energii elektrycznej. Jednym z pierwszych krajów, który poruszyły temat blackout na szerszym forum, była Austria. W połowie listopada tamtejszy rząd przedstawił krótki (4-minutowy) film informacyjny, "przygotowujący" na ewentualną awarię zasilania w kraju.

Dodatkowo austriackie władze opublikowały listę rzeczy niezbędnych w trakcie blackoutu. Jest na niej:

 • zapas wody pitnej,
 • latarka,
 • baterie,
 • zapałki,
 • radio tranzystorowe,
 • apteczka pierwszej pomocy,
 • żywność w puszkach.

W Austrii odbyły się również ćwiczenia "ENERGIE.21" na wypadek przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dotyczyły one głównie koordynacji działań urzędów, przedsiębiorstw transportowych, policji, wojska oraz straży pożarnej.

Podobnie wygląda sytuacja w Niemczech. Wydział Ochrony Cywilnej Nadrenii Północnej-Westfalii zorganizował Dzień Wsparcia w Sytuacjach Kryzysowych pod hasłem "Blackout: co robić, gdy nic nie działa". Niemieccy eksperci doradzali, aby na długotrwałą przerwę w dostawie energii elektrycznej przygotować plecak dla każdego członka rodziny z odzieżą na 5 dni oraz artykułami, które mogą się przydać, tj.: żywnością z długim terminem ważności, środkami pierwszej pomocy oraz produktami higienicznymi.

Z kolei w Hiszpanii rośnie liczba tzw. samoratowników (survivalowców), czyli osób, a nawet całych rodzin, przygotowujących się do przetrwania w przewidywanych ekstremalnych, czyli skrajnie uciążliwych warunkach. Według nich taka sytuacja może mieć miejsce jeszcze tej zimy. Wzrost zjawiska potęguje m.in. pandemia COVID-19, rosnące ceny prądu oraz przede wszystkim groźba przerwy w dostawie energii elektrycznej na dużą skalę w związku z kryzysem energetycznym.

Polsce grozi blackout w 2021 r.?

Informacje spływające z innych państw europejskich mogą budzić obawy, czy podczas najbliższej zimy energii elektrycznej nie zabraknie także w Polsce. O kwestie ewentualnego blackout w naszym kraju zapytaliśmy Urząd Regulacji Energetyki oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

"Prezes URE monitoruje dostawy paliw dla elektroenergetyki. Na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a bazując na codziennych raportach, widzimy, że odpowiednie, wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym są zapewniane" – podkreśla Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka prasowa Urzędu Regulacji Energetyki w odpowiedzi na zapytanie redakcji Bankier.pl.

"Jednak obecna sytuacja na europejskich rynkach, tj. niewystarczające dostawy gazu i niewykorzystane pojemności magazynów gazowych, jak również wysokie ceny paliw, mogą skłaniać do obaw o wystąpienie blackoutu lub wprowadzenia ograniczeń w poborze mocy dla gospodarki lub odbiorców końcowych. W celu przeciwdziałania ewentualnym niedoborom mocy w Polsce został wprowadzony (ustawą z 2017 r. o rynku mocy) mechanizm mający przeciwdziałać możliwości wystąpienia blackoutu, tj. rynek mocy" – wskazuje rzeczniczka prasowa URE i jednocześnie dodaje, że na kwestię wystarczalności mocy w systemie ma wpływ wiele czynników, w tym:

 • pogoda (w tym siła wiatru), od tego zależy produkcja z farm wiatrowych,
 • wyłączenia, awarie, nieplanowe postoje,
 • zmiana zachowań konsumentów (np. nauka lub praca zdalna większej części społeczeństwa),
 • sytuacja w systemach połączonych z systemem polskim tj. czy istnieje możliwość importu interwencyjnego.

W Polsce za zapewnienie bezpieczeństwa pracy krajowego systemu elektroenergetycznego – a więc za bezpieczeństwo dostaw - odpowiada operator systemu przesyłowego, tj. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (38)

dodaj komentarz
strataczasu
Kochani,
Chciałbym, aby prorok Święty Jan się mylił, ale niestety już bez znamienia bestii nie zrobisz zakupów u sąsiadów za granicą. Od 13 grudnia dzieci chcą... Jest w Objawienu/Apokalipsie napisane o pieczęciach i jednej z nich jest o tych co zginą bo nie będą chcieli przyjąć znamienia bestii. Zrobię wszystko i staram o tym
Kochani,
Chciałbym, aby prorok Święty Jan się mylił, ale niestety już bez znamienia bestii nie zrobisz zakupów u sąsiadów za granicą. Od 13 grudnia dzieci chcą... Jest w Objawienu/Apokalipsie napisane o pieczęciach i jednej z nich jest o tych co zginą bo nie będą chcieli przyjąć znamienia bestii. Zrobię wszystko i staram o tym nie myśleć, ale niestety..... Redakcja bankiera jest z Wrocławia i w tym mieście w sobotę 4 grudnia o 14:00 rozpocznie się spacerek tkz. foliarzy. Lipa takie marsze, ale nic lepszego brak jako takiej demonstracji. Zamiast komentarzy wyjdźmy na ulicę i trochę dumnie te ostatnie dni. Dla nie kumatuch to "dark winter" następna teoria spiskowa staję się rzeczywistością. Pamiętajmy o słowiańskim przysłowia że lepiej umrzeć walcząc (przynajmniej spacerując) niż żyć (jedząc ogórki z słoika jak np. tkz. prepers co piszą w artykule o hiszpańskich..) po ciemku w niewoli.
strataczasu
https://bip.um.wroc.pl/artykul/1004/56723/04-grudnia-2021-r

@Droga redakcjo z Wrocławia,
Zapraszamy na spacerek foliarzy :)
Zamiast do Zieleńca na narty to na spacerek.
Moglibyście też artykuł zrobić bo Wy jako jedyni mainstreamowi coś jeszcze reprezentujecie.

Termin zgromadzenia: 04 grudnia 2021 r., godz.
https://bip.um.wroc.pl/artykul/1004/56723/04-grudnia-2021-r

@Droga redakcjo z Wrocławia,
Zapraszamy na spacerek foliarzy :)
Zamiast do Zieleńca na narty to na spacerek.
Moglibyście też artykuł zrobić bo Wy jako jedyni mainstreamowi coś jeszcze reprezentujecie.

Termin zgromadzenia: 04 grudnia 2021 r., godz. 14.00-19.00

Miejsce: ul. Kotlarska 6, rozpoczęcie: pl. Nowy Targ, ul. Piaskowa, ul. Grodzka, ul. Nowy Świat, ul. Kazimierza Wielkiego, pl. Dominikański, ul. Błogosławionego Czesława, ul. Św. Katarzyny, Pl. Nowy Targ
strataczasu odpowiada jas2
nie pije, a jak pije to chleje, a jak zachleje mordę to ostatnia rzecz jakbym robił to siedział przed ekranem i pisał komentarz.
Zamiast obrażać mógłbyś coś merytorycznie?
jas2 odpowiada strataczasu
To strata czasu.
jenak
Jeśli jeszcze ktoś do tego momentu miał problemy ze złożeniem tych puzzli, służę cytatem z ust geopolitycznego erudyty J. Bartosiaka.


że w gruncie rzeczy nadal nic się nie zmienia. Wciąż chodzi o to, kto ma być czyim wasalem.Coś koło tego. Zachęcam do posłuchania wykładów tego pana.
jenak
Do niektórych (ale wciąż dużo za mało; żeby nie było za mało i za późno; ale niestety pewnie będzie) dociera, że oni (myśl globalnie) mają nas po prostu już kompletnie, gdzie?
Myślę, że może mieć to związek z pewnym preparatem.
jenak
plademia też wygląda na chorą sprawę
jenak
Matrix i Orwell to cienka futurystyka przy nadciągającej rzeczywistości.
jer65
Oczywisty skutek "zielonej rewolucji " szykujcie świeczki i zapałki , ciekawe jak naładujecie smartfony i swoje elektryczne samochody ??

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki