REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Glapiński: Inflacja jest lekko podwyższona; sytuacja Polski jest bardzo dobra

2021-12-01 19:32, akt.2021-12-01 21:41
publikacja
2021-12-01 19:32
aktualizacja
2021-12-01 21:41
Glapiński: Inflacja jest lekko podwyższona; sytuacja Polski jest bardzo dobra
Glapiński: Inflacja jest lekko podwyższona; sytuacja Polski jest bardzo dobra
/ NBP

Inflacja jest lekko podwyższona; będzie też w I kw. 2022 r., a potem powinna się obniżać - ocenił w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

„Ręczę państwu, że inflacja jest głównym przedmiotem naszego zainteresowania. Naszego, ale również rządu. Zrobimy wszystko, aby inflacja trwała jak najkrócej i żeby była jak najłagodniejsza. Według naszych aktualnych przewidywań po I kwartale będzie ona maleć i nie będzie już taka dolegliwa, choć będzie, około 5-procentowa” – powiedział w środę prezes NBP Adam Glapiński.

Nawiązał do słów prezesa Fed Jerome’a Powella, który stwierdził, że kończy mówić, że inflacja jest przejściowa i musi przyznać, że będzie ona uciążliwa.

„Chciałbym dzisiaj też to powiedzieć. Zmieniam retorykę. Inflacja jest przejściowa, ale w okresie 2 lat, a i to też nie wiadomo, choć to teraz tak widzimy. Inflacja nie jest przejściowa, inflacja jest uciążliwa. Będziemy się starali ją sprowadzić do minimalnych poziomów, ale nie kosztem dużego bezrobocia. Myślę, że nikt nas do tego nie zmusi. Nikt nas nie zmusi, żebyśmy w zasadniczy sposób zwiększyli bezrobocie. Tego nie można Polsce zrobić. A z inflacją sobie damy radę” – powiedział Adam Glapiński.

Przypomniał, że zmiany stóp procentowych nie oddziałują na bieżącą inflację.

„To jest skierowane na kilka kwartałów do przodu, kiedy mogą pojawić się efekty wtórne. Na bieżącą inflację można oddziaływać polityką fiskalną, zmniejszając podatki, co właśnie się dzieje. Ale to nie jest darmowy obiad, to oznacza mniejsze wpływy do budżetu, mniejsze pieniądze na wydatki” – stwierdził Glapiński.

Jak ocenił szef NBP, "sytuacja Polski jest bardzo dobra" - nawet z podwyższoną inflacją, jaką mamy.

"To nie jest żadna hiperinflacja, superinflacja; takie określenia są kompletnie aberracyjne. Jest podwyższona inflacja i to dotyczy prawie całego świata" - stwierdził Glapiński. Zaznaczył, że obecna sytuacja gospodarcza jest najlepsza "jaka była od czasów rozbiorów".

Zdaniem Glapińskiego Polska wychodzi jako pierwsza z większych krajów z kryzysu - z dużą dynamiką. "To jest dynamika ok. 5 proc. wzrostu PKB" - przypomniał.

"Wyszliśmy ze wzrostem gospodarczym od razu po pandemii. Kontrolujemy sytuację ona jest zbalansowana" - wskazał. Glapiński przyznał, że jest lekko podwyższona inflacja. "Będzie też w I kw. 22 r., potem powinna się obniżać" - powiedział. Dodał, że cały rok "będzie powyżej naszego celu inflacyjnego odchylenia górnego. Dopiero następny rok może być normalny. Chociaż też nie mówię, że na pewno w celu".

"Jak ktoś kwestionuje cud gospodarczy w Polsce, niech pokaże drugi kraj, który ma lepsze wyniki" - dodał.

Magdalena Jarco, Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (177)

dodaj komentarz
trooper
Ten człowiek utracił właśnie resztki jakiejkolwiek wiarygodności. Przykre, że taka "wybitna" jednostka rzutuje na reputację Narodowego Banku Polskiego.
duck_killer
Jak wygląda rozmowa z politykami ***:

Ile to jest 2+2?

Sasin: niestety to wina UE, która nie pozwala nam wybrać właściwego algorytmu do rozwiązania problemu.

Morawiecki: Dawno temu też chodziłem do szkoły i starałem się rozwiązywać takie problemy. Jednak obecnie patrząc polska gospodarka rozwija
Jak wygląda rozmowa z politykami ***:

Ile to jest 2+2?

Sasin: niestety to wina UE, która nie pozwala nam wybrać właściwego algorytmu do rozwiązania problemu.

Morawiecki: Dawno temu też chodziłem do szkoły i starałem się rozwiązywać takie problemy. Jednak obecnie patrząc polska gospodarka rozwija się bardzo dobrze, wszystkie słupki rosną i Polakom żyje się coraz lepiej. Z drugiej strony są też hisorycy jak ja, którzy cieszą się, że pensje rosną szybciej niż inflacja.

Glapiński: Na inflację wpływ mają głównie czynniki zewnętrze: układ planet, faza księżyca oraz wartość kąta rozwartego w okręgu o średnicy jednego sasina mikrometrów. My nic nie możemy zrobić, co najwyżej pomodlić się do matki boskiej inflacyjnej.

Kaczyński: to wina Tuska!
next3
Mejzowcy i kukizowcy Lubią to !
men24a
Glapa ma rację
Minister finansów podał, że rosną wszystkie wpływy podatkowe do września, w tym VAT i CIT (po 20 proc.) oraz PIT (o 15 proc.)
W 2021 roku planowane dochody budżetowe są zdecydowanie wyższe niż wcześniej planowaliśmy i sięgają do 80 mld zł - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.
Glapa ma rację
Minister finansów podał, że rosną wszystkie wpływy podatkowe do września, w tym VAT i CIT (po 20 proc.) oraz PIT (o 15 proc.)
W 2021 roku planowane dochody budżetowe są zdecydowanie wyższe niż wcześniej planowaliśmy i sięgają do 80 mld zł - podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że tegoroczny wzrost gospodarczy ukształtuje się nieco poniżej 5 proc. PKB. Na ochronę zdrowia rząd przeznaczy dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda złotych
men24a
Szok. Rząd przeznaczył na zdrowie z nadwyżki 80 mld zł aż 1 % z groszami ? Na tarcze podatkową aż lekko ponad 10% a na podwyżki przy korycie + tylko 70 %. Cuda panie się dzieją
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
duck_killer
Wam też zrewaloryzowali stawkę za wpis o 60%?
bha
Zależy dla kogo lekko Niby podwyższona inflacja??? Krezusowe Dyrdymały nic więcej.
jenak
Adamie, nie możecie tak mówić, gdyby nawet to była prawda, że sytuacja Polski jest najlepsza od setek lat.

Drugi Adaś wychował całe tabuny Polaków, które nie chcą tego słyszeć. A i niejaki Bareja się do tego przyczynił.

My się urodziliśmy, aby być wasalami, my chamy niezbuntowane.
osiemgwiazd
Polska PiS - awanse i antyinflacyjne podwyżki dla totalnych klap, kaczystów, kukizowców i mejzowców.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki