REKLAMA

Dalszy ciąg odbicia na GPW. Nowe minima Allegro

2021-12-01 17:45
publikacja
2021-12-01 17:45
Dalszy ciąg odbicia na GPW. Nowe minima Allegro
Dalszy ciąg odbicia na GPW. Nowe minima Allegro
fot. Marek Wiśniewski / / FORUM

Środa to poprawa sentymentu na europejskich giełdach i kontynuacja odbicia w Warszawie. Dobre otwarcie na GPW mogło okazać się trudne do utrzymania, ostatecznie na WIG20 mamy trzecią wzrostową sesję z rzędu.

Zamknięcie sesji znów przybrało zielony kolor. WIG20 wzrósł o 1,04 proc. i jest ponad poziomem 2 217 pkt. WIG wyżej o 1,03 proc. na 68 513 pkt. mWIG40 dodał 1,12 proc., a sWIG 0,84 proc. Obroty wyniosły 1,49 mld zł i 1,04 mld przypadło na WIG20.

Mniejsze obawy o nowy wariant wirusa i jego wpływ na przyszłość pozwoliły złapać rynkom trochę oddechu. Już wzrostowa sesja azjatycka i rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy mogły zwiastować, że to będzie dobry dzień dla rynków akcji nawet mimo wtorkowej słabej sesji w USA.

Najlepiej radziły sobie spółki paliwowe i energetyka. W ostatnich tygodniach to one były dotknięte największymi przecenami. Środowa sesja przyniosła nieco wytchnienia od spadków i podniosła kurs Lotosu o 5,24 proc., PGE o 4,85 proc., PKN Orlen o 4,06 proc. oraz Taurona o 3,63 proc. Rynek ropy, która po słabym listopadzie zaczęła zyskiwać, czeka na decyzję krajów OPEC co do wielkości produkcji w najbliższym czasie.

Wzrosty z poprzednich dni kontynuują PGNiG (2,78 proc.) KGHM (3,15 proc.) i JSW (2,63 proc.).

Reakcja na wyniki CD Projekt wydaje się być już przeszłością. Kurs spółki wzrósł w środę o 1,23 proc. Goldman Sachs poinformował, że ma powyżej 5 proc. praw do głosu, jednak nie wynika to z powiększenia ich pozycji, a z nabycia kontraktów swap, czyli instrumentów finansowych opartych o akcje.

Dobre otwarcie zaliczył sektor bankowy, ale po szybkim wzroście większość banków przez resztę dnia traciła, w tym przede wszystkim Santander (-2,96 proc.) i Pekao (-1,14 proc.). Ten pierwszy poinformował o sprzedaży ubezpieczeniowych spółek na rzecz Allianz Holding.

Spadkom oparł się tylko PKO BP, zaliczając wzrost o 1,65 proc. Cały sektor spadł o 0,10 proc., a na ostateczny wynik wpłynęły też zniżki Aliora (-1,01 proc.) i mBanku (-4,33 proc.). mBank od środy jest notowany w indeksie MSCI Poland, to mogło mieć m.in. wpływ na wtorkowy wysoki obrót na akcjach tego banku.  

Najwięcej z indeksu dużych spółek oddał Mercator (-6,25 proc.), wspomniane banki i Allegro (-2,25 proc.). Kurs platformy handlowej zaliczył kolejne minimum na poziomie 37,92. Była to trzecia spadkowa sesja z rzędu. Spółka ustanowiła nowy program emisji obligacji, a dla klientów testuje nowe rozwiązania w zakresie dostawy.

Bankier.pl

Stracił jeszcze Dino (-0,65), z którego akcji zniknęła krótka pozycja funduszu Marshall Wace. Obecnie rejestr prowadzony przez KNF zawiera 5 pozycji na CD Projekt i jedną na Play2Chill., ale ta jest związana ze zmianami kapitałowymi.

Wśród indeksów sektorowych najlepiej wypadły energetyka (4,18 proc.), paliwa (3,82 proc.) i górnictwo (3,02 proc.). Najgorzej wypadł sektor mediów (-3,55 proc), który jako jedyny był na minusie z bankami.

O 0,41 proc. wzrosły akcje Pepco, które najprawdopodobniej w tym miesiącu wejdzie w skład mWIG40.

W drugiej linii trwa poszukiwanie dna na akcja Biomedu. Po doniesieniach o końcu projektu „leku na COVID” kurs spółki wyrównuje poniedziałkowe minima. Środę skończył na poziomie 4,45 zł, spadając o 4,91 proc.

W trakcie sesji Rafako poinformowało o memorandum z francuskim Electricité de France w sprawie „Programu polskiej energetyki jądrowej”. Kurs mimo dwucyfrowych zwyżek w reakcji na wiadomości, na zakończenie sesji zamknął się o 5,17 proc. wyżej.

Informacje o karze nałożonej przez UOKiK na Eurocash póki co nie zachwiały istotnie kursem spółki. Akcje straciły w środę 0,09 proc.

Po ostatnich spadkach odbił kurs Votum (5,83 proc.). Na konferencji przedstawiciele spółki poinformowali o projekcjach na najbliższy czas dotyczących liczby wyroków w sprawach kredytów frankowych.

Najmocniej rosły akcje Procadu (16,85 proc.) po tym, jak ostatecznie podniósł cenę w wezwaniu, którego celem jest skup wszystkich akcji i wycofanie spółki z giełdy. Po wiadomości o nowej akwizycji wzrosły akcje Sescomu o 10,62 proc.

Na rynku alternatywnym wyróżnił się mPay ze wzrostem o 24,06 proc. Spółka podała w środę, że będzie operatorem opłat za przejazdy na autostradach.

Po ubiegłotygodniowych solidnych wzrostach związanych z tajemniczym listem intencyjnym z „instytucją rządową” środa przyniosła spadek o 10,88 proc. akcji Zremb.

Środa była dniem napływu informacji o PMI dla przemysłu z europejskich gospodarek. Ten opublikowany dla Polski był nieco lepszy od przewidywań analityków. Dla strefy euro wyniósł 58,4 i tu  był gorszy od oczekiwań. Odczyt pokazany przez Amerykanów to 58,3 wobec prognoz na poziomie 59,1.

MKu

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki