REKLAMA

Zapowiedź dnia - 19 stycznia 2022 r.

2022-01-19 06:45
publikacja
2022-01-19 06:45
Zapowiedź dnia - 19 stycznia 2022 r.
Zapowiedź dnia - 19 stycznia 2022 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 19 stycznia, 19. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Kurs PGNiG w cieniu surowców, polityki i fuzji z Orlenem. Notowania gazowego monopolisty spadają od kilku dniu w obliczu szeregu informacji związanych ze spółką i nadzorem właścicielskim.

PGE planuje emisję akcji z wyłączeniem prawa poboru. Grupa chce przeprowadzić emisję akcji i pozyskać od inwestorów środki o szacunkowej wartości ok. 3,2 mld zł - poinformowała spółka w komunikacie.

Microsoft przejmuje Activision Blizzard. Transakcja ma opiewać na ponad 68 mld dolarów i dać Microsoftowi pozycję w pierwszej trójce największych firm na rynku gier.

Udana końcówka ubiegłego roku dla zwolenników lokat [DepoTracker Bankier.pl]. Ostatnich kilka miesięcy to dobry czas dla zwolenników lokat. Stawki na depozytach rosną, o czym świadczy średnia najlepszych lokat na poszczególnych okresach.

Jak obniżyć rachunek za prąd? W ostatnim czasie rządzący wyprowadzili dodatek osłonowy dla części gospodarstw domowych. Nie jest to jedyny sposób na uchronienie portfela przed wyższymi rachunkami.

Rekordowy przypływ „luksusu” na polskich drogach. W 2021 r. Polacy kupili ponad 88 tys. aut klasy premium. Większość stanowiły auta produkowane przez BMW i Mercedesa, które zgarnęły połowę rynku.

Minister Moskwa: Dokonaliśmy końcowych ustaleń ws. Turowa. Rozmowy z czeską minister środowiska ws. Turowa były bardzo owocne i konstruktywne, dokonaliśmy końcowych ustaleń - oświadczyła we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z minister Anną Hubaczkovą.

Wydarzy się w Polsce

Polska-UE. Dziś premier Mateusz Morawiecki spotka się z komisarzem UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Olivérem Várhelyim. Tematem spotkania będą: bieżące kwestie dot. wschodniego sąsiedztwa UE, sytuacja na Białorusi i Ukrainie oraz integracja Bałkanów Zachodnich z Unią.

Polska vs UE. Trybunał Konstytucyjny ma zająć się dziś na rozprawie kwestią konstytucyjności możliwości oceny statusu polskich sędziów dokonywanej przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Wniosek w tej sprawie skierował do TK w listopadzie zeszłego roku Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Polska-Węgry. Dziś premier Mateusz Morawiecki spotka się w Warszawie z szefem łotewskiego rządu Artursem Kriszjanisem Karinszem. Szefowie rządów mają omówić bieżące kwestie z zakresu agendy Unii Europejskiej, w tym tematy dotyczące unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, reformy zasad fiskalnych oraz wzmacnianie odporności Unii. Premierzy omówią również sprawy dwustronne oraz tematy dotyczące polityki wschodniej i bezpieczeństwa regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie i Białorusi.

Wydarzy się na świecie

WASZYNGTON - Konferencja prasowa prezydenta USA Joe Bidena w pierwszą rocznicę objęcia władzy.

KIJÓW – Wizytę na Ukrainie składa sekretarz stanu USA Antony Blinken. Szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą, by - jak przekazał Departament Stanu USA - "wzmocnić zobowiązanie USA na rzecz ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej". W czwartek Blinken uda się do Berlina.

MOSKWA - Prezydent Rosji Władimir Putin podejmie na Kremlu swojego irańskiego odpowiednika Ebrahima Raisiego. Mają rozmawiać m.in. o negocjacjach w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 r.

STRASBURG - Sesja Parlamentu Europejskiego. Wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, poświęcone priorytetom półrocznego przewodnictwa jego kraju w Radzie Unii Europejskiej.

BERLIN - Rozmowy szefów rządów Niemiec i Norwegii, Olafa Scholza i Jonasa Gahr Stoere.

LONDYN - Premier Boris Johnson podczas cotygodniowej sesji pytań poselskich znów będzie musiał tłumaczyć się z przyjęć na Downing Street podczas lockdownu i odpierać zarzuty, że okłamał posłów.

KIJÓW – Sąd ma ogłosić decyzję w sprawie środka zapobiegawczego dla byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki podejrzanego o zdradę stanu i wspieranie terroryzmu. Prokuratura wnioskuje o dwumiesięczny areszt z alternatywą kaucji w wysokości 1 mld hrywiem (ok. 30 mln euro). Deputowany do Rady Najwyższej uważa sprawę za umotywowaną politycznie.

SKIEN (Norwegia) - Sąd rozpatruje wniosek Andersa Breivika - sprawcy zamachu terrorystycznego w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya, w których w 2011 r. zginęło łącznie 77 osób - o warunkowe zwolnienie z więzienia, czemu sprzeciwia się prokuratura (do 20 stycznia).

GENEWA - Ciąg dalszy sesji online Światowego Forum Ekonomicznego, Davos Agenda (do 21 stycznia).

Kalendarium ekonomiczne 19 stycznia 2022 r.

08.00 Wielka Brytania - wskaźnik CPI w grudniu (prognoza 5,3 proc. rdr, poprzednio 5,1 proc. rdr)

08.00 Niemcy - wskaźnik CPI w grudniu (prognoza 0,5 proc. mdm, poprzednio 0,5 proc. mdm)

14.30 USA - zezwolenia na budowę w grudniu (prognoza 1,701 mln, poprzednio 1,717 mln)

14.30 USA - rozpoczęte budowy domów w grudniu (prognoza 1,650 mln, poprzednio 1,679 mln)

14.30 Kanada - bazowy wskaźnik CPI w grudniu (prognoza 3,6 proc. rdr, poprzednio 3,6 proc. rdr)

14.30 Kanada - wskaźnik CPI w grudniu (prognoza 4,7 proc. rdr, poprzednio 4,7 proc. rdr)

15.15 Wielka Brytania - przemówienie prezesa Banku Anglii Baileya

Podsumowanie sesji

Jednoznaczny przebieg sesji w Warszawie i Europie

Rentowności w górę, Nasdaq mocno w dół

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy

Kalendarium giełdowe

11BIT - NWZA ws. zmiany wynagrodzenia członków RN.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 19 stycznia

1354 – Król Kazimierz III Wielki nadał prawa miejskie Rzeszowowi.

1788 – W kopalni rud srebra i ołowiu w Tarnowskich Górach uruchomiono jedną z pierwszych na kontynencie pomp do odwadniania chodników napędzaną maszyną parową systemu Newcomena, sprowadzoną z Anglii przez Friedricha Wilhelma von Redena.

1915 – Francuski inżynier Georges Claude opatentował lampę neonową.

1947 – Odbyły się sfałszowane przez komunistów wybory do Sejmu Ustawodawczego.

1971 – Biuro Polityczne KC PZPR podjęło decyzję o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

1971 – Uruchomiono produkcję w zakładach UNITRA-Lubartów.

1983 – Apple Computer wprowadziło na rynek przełomowy komputer osobisty Lisa.

1999 – Powołano Instytut Pamięci Narodowej.

Źródła: PAP, Wikipedia

Informacje zebrał: Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki