REKLAMA

Microsoft przejmuje Activision Blizzard

2022-01-18 18:14
publikacja
2022-01-18 18:14
Microsoft przejmuje Activision Blizzard
Microsoft przejmuje Activision Blizzard
fot. Volodymyr Kyrylyuk / / Shutterstock

Koncern Microsoft ogłosił we wtorek zamiar przejęcia holdingu Activision Blizzard, jednego z największych producentów gier na świecie i konkurentów koncernu. Transakcja ma opiewać na ponad 68 mld dolarów i dać Microsoftowi pozycję w pierwszej trójce największych firm na rynku gier.

Jak poinformował koncern w komunikacie spółek, Microsoft zakupi akcje Activision Blizzard za 95 dol. za akcje, zaś całkowita wartość transakcji wyniesie 68,7 mld dolarów i ma zostać sfinalizowana w przyszłym roku. Jest to jedna z największych tego typu transakcji w branży.

"Gry są najbardziej dynamiczną i ekscytującą kategorią w branży rozrywkowej na wszystkich platformach i odegrają kluczową rolę w rozwoju platform metawersum" - powiedział szef Microsoftu Satya Nadella. Firma podała też - nie przekazując jednak szczegółów - że przejęcie ma dać "budulec dla metawersum", czyli projektu sieci w wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

Activision Blizzard był dotąd jednym z największych rywali Microsoftu na rynku gier. Holding, w skład którego wchodzą m.in. studia Activision, Blizzard Entertainment i producent gier mobilnych King jest właścicielem jednych z najpopularniejszych gier wideo, w tym serii Warcraft, Call of Duty, Overwatch i Candy Crush. W ostatnich miesiącach firma mierzyła się z wieloma zarzutami o dyskryminację pracowników i molestowanie seksualne; była też przedmiotem śledztwa agencji SEC.

Według Microsoftu, zakup rywala pozwoli spółce stać się trzecią największą firmą na rynku gier pod względem przychodów - przeskakując Nintendo - za Sony i chińskim konglomeratem Tencent. Pod kontrolą amerykańskiego giganta znajdzie się 30 studiów produkujących gry.

Przejęcie Activision Blizzard jest kolejnym takim ruchem Microsoftu w ostatnich latach. W 2021 r. koncern zakupił innego dużego producenta gier, spółkę ZeniMax Media, za 7,5 mld dolarów. (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (2)

dodaj komentarz
kenn
Dalsze umacnianie się największych koncernów, które już rządzą światem - zgodnie z przewidywaniami, dążymy do sytuacji, w której koncerny bezpośrednio przejmą schedę po pograżających się rządach
revidas
Widać Bankier używa explorera. Informacja pojawiła się pół dnia po fakcie. Brawo

Powiązane: Gry komputerowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki