REKLAMA

Zapowiedź dnia - 17 września 2021 r.

Michał Żuławiński2021-09-17 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-17 07:25
Zapowiedź dnia - 17 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 17 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami piątek, 17 września, 260. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dzicy lokatorzy okupują dom wyceniany na 4,5 mln zł. „To nasz sposób na życie”. Od dwóch miesięcy squattersi zajmują jedną z posesji we Wrocławiu, twierdząc, że realizują prawo do dachu nad głową.

Silna przecena złota i srebra. W czwartek doszło do mocnych spadków na rynkach metali szlachetnych.

Po hipoteki nadal kolejki – na decyzję kredytową trzeba poczekać kilka miesięcy. W okresie wakacyjnym czas oczekiwania na decyzję kredytową w bankach był rekordowo długi. Chociaż ustawa zakłada, że na odpowiedź powinniśmy czekać 21 dni, to terminy sięgały nawet 70 dni.

Cięcia etatów w bankach. Ten rok może przynieść kolejny rekord. Ten rok może przynieść kolejny rekord pod względem zwolnień w bankach. Winna jest pandemia i cyfryzacja - podaje w piątek "Rzeczpospolita".

Większość przeciwników szczepień obawia się negatywnego wpływu IV fali na finanse. 69 proc. przeciwników szczepień ocenia, że nadciągająca wysoka fala zachorowań na COVID-19 wpłynie negatywnie m.in. na ich finanse czy zdrowie - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Będzie obowiązek przepustki COVID-19 we wszystkich miejscach pracy we Włoszech. We wszystkich miejscach pracy we Włoszech od 15 października będzie obowiązywał wymóg posiadania przepustki COVID-19, wystawianej na podstawie szczepienia, wyleczenia z zakażenia koronawirusem lub negatywnego wyniku testu.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dziś w ostatnim dniu posiedzenia Sejmu, posłowie rozpatrzą rządowy projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym.

Posłowie zajmą się też projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Chodzi o zmiany zapowiadane w programie "Polski ład". Projekt przewiduje podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i zwiększenie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł oraz zmiany w naliczaniu składki zdrowotnej zarówno w odniesieniu do osób pracujących na etatach jak i przedsiębiorców.

W porządku obrad jest też rządowy projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego.

Posłowie rozpatrzą też projekt ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który zakłada wydłużenie do końca 2023 r. możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej.

Wieczorem posłowie będą głosować m.in. nad poprawkami Senatu do kilku ustaw, w tym do noweli ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe; zapoznają się też ze sprawozdaniem z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2020 r.

Polska-Litwa. Dziś w Warszawie pod przewodnictwem premierów Polski i Litwy Mateusza Morawieckiego i Litwy Ingridy Szimonyte odbędą się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.

Historia. W południe w Białymstoku rozpoczną się uroczystości związane z otwarciem Muzeum Pamięci Sybiru - jednej z najnowocześniejszych, ogólnopolskich instytucji kultury.

Wydarzy się na świecie

Mińsk. Oficjalne zakończenie manewrów Zapad-2021 na Białorusi. Mają w nim wziąć udział białoruski minister obrony Wiktar Chrenin i wiceszef rosyjskiego sztabu generalnego Siergiej Istrakow, a także przedstawiciel sił zbrojnych Kazachstanu. Podczas oficjalnego zakończenia ma się odbyć przejazd sprzętu wojskowego, który brał udział w ćwiczeniu, w tym czołgów, wozów bojowych, systemów artyleryjskich i rakietowych. Będą obecne również samoloty bojowe: transportowce, śmigłowce i myśliwce.

Moskwa. Ambasador RP w Rosji upamiętni 82. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku, składając kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim na Placu Łubiańskim.

Moskwa. W Rosji odbywa się głosowanie przedterminowe poprzedzające wybory do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, które zaplanowane są na 19 września.

Mińsk. Na Białorusi po raz pierwszy będzie obchodzony Dzień Jedności Narodowej. Władze Białorusi przedstawiają 17 września, rocznicę napaści ZSRR na Polskę w 1939 roku, jako „historyczną datę zjednoczenia Zachodniej i Wschodniej Białorusi”.

Londyn. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson spotka się z premierem Holandii Markiem Rutte.

Florencja. Spotkanie ministrów rolnictwa krajów G20 (do 18 września).

Jiuquan (Chiny). Powrót chińskich astronautów z trzymiesięcznej misji Shenzhou 12.

Phnom Penh. Rozpoczęcie akcji szczepienia przeciwko Covid-19 dzieci w wieku od 6 do 12 lat.

San Sebastian. Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian 2021 (do 25 września).

Kalendarium ekonomiczne 17 września 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Poziom zatrudnienia w przedsiębiorstwach (8/2021)

10:00 - GUS - Polska - Przeciętne wynagrodzenie brutto w przedsiębiorstwach w zł (8/2021)

11:00 - UE - Inflacja CPI r/r (8/2021)

16:00 - USA - Wskaźnik zaufania konsumentów (Michigan) (wstępny) (9/2021)

Podsumowanie sesji

Mocna korekta KGHM-u i JSW. WIG20 ratuje wzrosty

Na Wall Street przewaga spadków, rośnie niepokój o wpływ wariantu delta

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

Dzień Trzech Wiedźm

Zmiany w indeksach mWIG40 i sWIG80

10:00 - AMICA - Konferencja wynikowa Spółki

10:00 - GPW - Konferencja wynikowa Spółki

12:00 - ENEA - Konferencja wynikowa Spółki

NOVITA – Publikacja raportu za I półrocze 2021 roku.

AMICA – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

SELENAFM – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

ARCHICOM – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 17 września

1374 – Król Ludwik Węgierski wydał przywilej koszycki dla polskiej szlachty.

1931 – Zaprezentowano tzw. wolnoobrotową płytę gramofonową.

1939 – Związek Sowiecki napadł na Polskę. O godz. 4.20 oddziały KOP koło Podwołoczysk na Podolu podjęły jako pierwsze walkę z jednostkami Armii Czerwonej przekraczającymi granicę RP.

1971 – W Poznaniu odbył się pierwszy występ Kabaretu Tey.

1974 – Podpisano umowę z Fiatem na opracowanie projektu samochodu FSO Polonez.

1980 – W Gdańsku przedstawiciele Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i Międzyzakładowych Komisji Robotniczych podjęli decyzję o utworzeniu jednego związku zawodowego pod nazwą Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

1991 – Została udostępniona pierwsza wersja jądra Linuksa.

1993 – Prezydent Lech Wałęsa przyjął od gen. Leonida Kowalowa meldunek o zakończeniu wycofywania wojsk rosyjskich z Polski; ostatni żołnierze rosyjscy opuścili Polskę 18 września 1993 r.

1996 – Wystartowała telewizja HBO.

2006 – Ujawniono taśmy premiera Węgier Ferenca Gyurcsany’ego, na których przyznał się on do oszukiwania opinii publicznej.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki