REKLAMA

Dzicy lokatorzy okupują dom wyceniany na 4,5 mln zł. „To nasz sposób na życie”

Marcin Kaźmierczak2021-09-17 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-17 06:00
Dzicy lokatorzy okupują dom wyceniany na 4,5 mln zł. „To nasz sposób na życie”
Dzicy lokatorzy okupują dom wyceniany na 4,5 mln zł. „To nasz sposób na życie”
fot. Samowolka Skłot / Facebook /

Od dwóch miesięcy squattersi zajmują jedną z posesji we Wrocławiu, twierdząc, że realizują prawo do dachu nad głową. Właściciele nie mogą z kolei korzystać z prawa własności, czyli wejść do własnego budynku, ani sprzedać go razem z posesją wycenianą na 4,5 mln zł – donosi TVN w programie „Uwaga”.

Prawo własności ani brama nie pomogły

Przepychanki pomiędzy prawowitymi właścicielami posesji położonej na wrocławskich Kowalach a grupą squattersów, która zajęła znajdujący się na niej dom, trwają od dwóch miesięcy. Co najmniej od tego czasu państwo Ryszard i Janina Ziarno nie mogą dostać się do posiadanego przez siebie domu. W pozbyciu się dzikich lokatorów nie pomogła również policja.

Posesja była ogrodzona. Była też brama. Do tego różne wywieszki: tablica z informacją, że to teren prywatny. Na domu zawieszona była też tabliczka, że grozi zawaleniem – opowiada w materiale TVN Ryszard Ziarno.

Budynek wcześniej należał do rodziców pani Janiny. Właściciele od pewnego czasu chcą sprzedać działkę wraz ze znajdującym się na niej nieruchomością. Wycenili ją na 4,5 mln zł.

– Kupców było kilku, padły nawet konkretne oferty. Rozmowy zakończyły się niestety fiaskiem, gdy na miejscu pojawili się squattersi – wspomina Janina Ziarno.

Właściciele i policja bezradni na „samowolkę”

Dzicy lokatorzy, którzy zabarykadowali się w budynku, twierdzą, że zajęli go na podstawie „panującego prawa”. Jakiego konkretnie? Powołują się na art. 336. kodeksu cywilnego, w myśl którego „posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jako właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).”

Co więcej, podczas interwencji policji przebywające wewnątrz budynku osoby oświadczyły, że chroni je mir domowy, a pojawienie się prawowitych właścicieli nieruchomości, ekipy telewizyjnej i policji to zwyczajne nękanie. Wcześniejszy atak gazem łzawiącym, w wyniku którego ucierpiał właściciel budynku, nazwali z kolei „próbą powstrzymania nielegalnej eksmisji”.

Zajętą przez nich nieruchomość nazywają „Samowolka na Bezdrożach 161”. Jak twierdzą, są „młodymi osobami, które zdecydowały się zamieszkać w opuszczonym i niszczejącym od 20 lat małym gospodarstwie".

Oświadczenie Akcji Lokatorskiej w sprawie skłotu Samowolka

Osoby zamieszkujące skłot Samowolka we Wrocławiu uczyniły w tym, nieużywanym dotąd przez nikogo, miejscu swój dom. [...]

Ma stać puste, marnować się, niszczeć. Bo MOJE!. Pies ogrodnika: sam wprawdzie nie używam ale innemu nie dam. Nawet nie próbowano się z mieszkańcami skłotu dogadać w sprawie warunków pobytu. [...]

[...] właścicielom budynku zajętego przez skłotersów nie stała się żadna realna krzywda. Byli właścicielami nieużywanego budynku i nadal są właścicielami budynku, którego spokojnie mogą, jak przez ostatnie 20 lat, nie używać. [...]

Jedyne co rzeczywiście ucierpiało to ich Święta Właścicielska Duma, ta pseudo-szlachecka arogancja, kogoś, kto ma “działkę wartą 4 miliony” i będzie są ją nosił jak klejnot w czapce. Bezużyteczny ale wam od niego wara.

Źródło: Strona Akcji Lokatorskiej na portalu Facebook

Eksmisja może zająć nawet dwa lata

– Stworzyliśmy tu chroniony prawem mir domowy, dzięki któremu obejmuje nas prawo lokatorskie, w świetle którego staliśmy się jego posiadaczami. To, co robimy, jest najczęściej nazywane skłotowaniem, bo polega między innymi na zamieszkiwaniu opuszczonych budynków. Skłotowanie to dla nas sposób na życie, nasza życiowa samowolka, to odzyskiwanie marnujących się budynków, jedzenia, czasu i własnej swobody – piszą na facebookowym profilu squattersi.

Dzikich lokatorów, którzy wtargnęli do domu na wrocławskich Kowalach, wspiera stowarzyszenie „Akcja Lokatorska”.

– Osoby zamieszkujące skłot Samowolka we Wrocławiu uczyniły w tym nieużywanym dotąd przez nikogo, miejscu swój dom. Odremontowały je i dostosowały do swoich skromnych potrzeb. Żyją w nim. Zwiększając tym samym ogólną ilość szczęścia w społeczeństwie, które go ma i tak mało. To jest konkretna korzyść, której powinniśmy bronić – czytamy na facebookowym profilu stowarzyszenia (pisownia oryginalna).

Nielegalni mieszkańcy budynku należącego do Ryszarda i Janiny Ziarno wciąż w nim przebywają. Nie pomogła wspomniana już interwencja policji. Jak bowiem tłumaczyli funkcjonariusze, potrzebowali do tego nakazu prokuratorskiego. Tymczasem sprawa o eksmisję może ciągnąć się nawet dwa lata.

Wrocław miastem dzikich lokatorów?

To niejedyny nielegalny squat działający we Wrocławiu. Z dzikimi lokatorami zajmującymi kamienicę przy ul. Szczytnickiej mierzyły się niedawno władze miasta. Podobnie jak w przypadku nieruchomości państwa Ziarno należący do gminy Wrocław budynek od kilku lat stał pusty. W 2020 r. u zarania pandemii koronawirusa wprowadzili się do niego dzicy lokatorzy. Uniemożliwili tym samym szybką sprzedaż budynku inwestorowi. Cena wywoławcza opiewała na 5 mln zł.

Zabytkową kamienicę udało się sprzedać dopiero w grudniu ubiegłego roku. Inwestor – firma WR Home - zapłaciła miastu 5,05 mln zł. W umowie znalazły się jednak zapisy, według których to na nowym właścicieli ciążyło przejęcie budynku z rąk dzikich lokatorów.

Plaga dzikich lokatorów w Hiszpanii

Problem squatów i nielegalnego zajmowania mieszkań i domów jeszcze wyraźniej niż w Polsce narasta w Hiszpanii. Według organizacji ONAO, zajmującej się pomocą poszkodowanym przez dzikich lokatorów, w Hiszpanii nielegalnie zajętych jest co najmniej 120 tys. domów i mieszkań należących m.in. do osób fizycznych.

Rośnie też liczba skarg składanych na policję w związku z włamaniami do nieruchomości w celu ich zajęcia. Jak podaje hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, w 2020 r. było ich 14,7 tys., czyli o ponad 40 proc. więcej niż pięć lat wcześniej.

Na korzyść nielegalnych lokatorów działa hiszpańskie prawo. Tzw. szybka eksmisja, czyli niewymagająca wyroku sądu, jest możliwa tylko w ciągu 48 godzin od nielegalnego zajęcia lokalu.

– Po tym terminie sprawę musi rozstrzygnąć sąd, a to trwa bardzo długo. Przez ten czas dzicy lokatorzy bezkarnie korzystają z zajętego mieszkania – komentuje Tony Miranda, przewodniczący stowarzyszenia ONAO.

Sonda: Prawo własności czy prawo do dachu nad głową? Zagłosuj!

Jeśli poniżej nie widzisz okna z ankietą, oddaj głos tutaj.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (96)

dodaj komentarz
incitatus
Najlepszy pomysł na biznes teraz to wynająć od 10 ludzi 10 mieszkań na gebe, zmienić zamki, nie płacić czynszu i podnająć podając się za właściciela. W ten sposób zostaje się legalnie fliperem nic nie inwestując.
administratorosiedla
Dziki kraj to i dzicy lokatorzy. Państwo ma problem z głowy bo nie musi zapewniać lokali zastępczych.
lorelie
podawać dane sqotersow, robić im odwiedziny w domach...
lorelie
ludzie !! do takich rzeczy nigdy nie wzywa się policji !! nigdy. Włamywaczy łapie się na gorącym uczynku i ...
lorelie
załatwię sprawę, potrzebna tylko kasa. Swoją " pomoc" wyceniam na 60 tyś złotych.
glowny_analityk_bankier_pl
Zdarza mi się ze muszę pracować 24h/doba, nie wyobrażam sobie że ktoś na legalu zajmie mi posiadłość za którą oddałem część siebie.
koruptos
Powinno się tym "skłotersom" najzwyczajniej w świecie porządny łomot spuścić. Jak nie pomoże to poprawić, i tak codziennie. Szkoda czasu i pieniędzy podatników na załatwianie takich spraw przez sądy.
anty12
Jaru, pis - cala ta lewacka holota moga byc z siebie dumni. Wyeksmitowac ich i do Jarusia willi.
nonnn
nadal popieram squatersow gdyz oni biora sie za kamienice w centrach miast opustoszale budynki,w warszawie bylo 5-10-15 klub artystyczny z tego powstal pozniej dla elit intelektualnych, niestety Polacy maja nadal mental parobasa gdyz dali sie urobic w homonto kredytowe 30letnie, a caly ten know-how przy budowie mieszkan to 1 wartosc nadal popieram squatersow gdyz oni biora sie za kamienice w centrach miast opustoszale budynki,w warszawie bylo 5-10-15 klub artystyczny z tego powstal pozniej dla elit intelektualnych, niestety Polacy maja nadal mental parobasa gdyz dali sie urobic w homonto kredytowe 30letnie, a caly ten know-how przy budowie mieszkan to 1 wartosc 1 roku pracy. Kazdy winien miec prawo do uczciwego podzialu przestrzeni podczas gdy krolowa anglii zajela prawie tereny polowy swiata, a Gates skupil pol australii prawie, oni tam raczej wysokich podatkow nie placa.
Polski mental to chrzescijanski podzial na 2plcie kazania typu ze trzeba znosci cierpienia i dokladac na tace okupanta ktory zatil cala historie Polakow, ludziska otwierac oczy Kosciol czyni z Was baranow, ubezwlasnowalnia. to okupant, Nasi dzidowie ( Scyci Goci, Wandale ) mieli inne wyznania wtedy jeszcze byly zasady honoru, dzis same szmaty z ludzi.
mba_tomy
Jakby ludzi było więcej niż mieszkań, a te rosłyby same jak grzyby po deszczu, to bym Ciebie zrozumiał... Myślę, że mieszkasz w mieszkaniu komunalnym (po rodzicach?), nie musiałeś go spłacać, ani walczyć z kredytem. A co będzie, jak Twoje darmowe mieszkanie też kiedyś zajmą?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki