REKLAMA

Zapowiedź dnia - 15 kwietnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-04-15 07:20analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-15 07:20
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 15 kwietnia, 105. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Najbardziej obciążeni pozwami – porównujemy „frankowe” banki. Banki notowane na warszawskiej giełdzie mają łącznie w portfelach ponad 84 mld zł kredytów opartych na frankach. Jak wynika z analizy Bankier.pl, nie wszystkie instytucje są w równym stopniu obciążone pozwami kredytobiorców.

Tym razem to nie Skarb Państwa ciąży polskim indeksom. Rok 2021 jest kolejnym rokiem, w którym WIG20 rozczarowuje. Przez lata sporo szkody indeksowi wyrządziło zdominowanie go przez politycznie sterowane spółki Skarbu Państwa i zbliżające się do frankowego zakrętu banki. Teraz jest inaczej.

Święto Pracy wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 1 maja? Międzynarodowe Święto Pracy przypada w tym roku w sobotę. Czy za 1 maja można odebrać dzień wolny w 2021 r.? Sprawdzamy, kto ma prawo do dodatkowego dnia urlopu.

Prezes PKN Orlen o Polska Press: nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów. „Nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów” - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się decyzji sądu, wstrzymującej wykonanie decyzji Prezesa UOKiK o zgodzie na przejęcie przez koncern spółki.

Wielkie zyski amerykańskich banków. Amerykańskie banki pozytywnie zaskoczyły wynikami za I kwartał. Rynkowy konsensus przebiły JP Morgan Chase, Wells Fargo oraz Goldman Sachs.

Czechy chcą odkupić szczepionki firmy AstraZeneca od Danii. Wicepremier, szef MSW i pełniący obowiązki szefa MSZ Czech Jan Hamaczek napisał w środę na Twitterze, że Czechy są zainteresowane odkupieniem od Danii szczepionek firmy AstraZeneca przeciw Covid-19.

Dwa lata od pożaru w katedrze Notre-Dame. Zebrano 833 mln euro darowizn na odbudowę. W czwartek mijają dwa lata od wybuchu pożaru w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Płomienie zniszczyły wówczas m.in. dach świątyni oraz iglicę Viollet le Duc. Obudowa gotyckiej katedry wciąż znajduje się w tzw. fazie zabezpieczającej.

Wydarzy się w Polsce

Prezydent. Andrzej Duda zainauguruje dziś prace Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP. Uroczystość odbędzie się w Pałacu Prezydenckim w południe. Weźmie w niej udział także minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Sejm. Dziś posłowie po raz czwarty spróbują wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. O tę funkcję ubiegają się: zgłoszony przez PiS poseł Bartłomiej Wróblewski, kandydat KO i PSL - prof. Sławomir Patyra oraz zgłoszony przez Lewicę Piotr Ikonowicz.

TK. Trybunał Konstytucyjny ma dziś ogłosić wyrok w sprawie przepisu ustawy o RPO, zgodnie z którym Rzecznik Praw Obywatelskich pełni obowiązki po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę.

Energetyka. 10:00 Forum 590 online pt. "Morska energetyka wiatrowa - szansa na nowe kompetencje dla polskich przedsiębiorców",

Edukacja. 10:00 Kongres online "Zmiana edukacji" (do 16.04.) organizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii dotyczący zmian, którym trzeba poddać system edukacji w Polsce

Podatki. 12:00 Konferencja prasowa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zaprasza pt. "Opodatkowanie wynagrodzeń w Polsce - apel organizacji przedsiębiorców"

Debata. 18:00 Debata online ForumIdei Fundacji im. Stefana Batorego nt. "Nowy rozdział. Transformacja Unii Europejskiej a Polska" dotycząca przyszłości Polski w Unii Europejskiej

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego będzie debatować nad nową procedurą, która ma przyspieszyć zatwierdzanie dostosowanych szczepionek przeciwko wariantom koronawirusa. Głosowanie zaplanowano na piątek.

Bruksela. Grupa Monitorująca Przestrzeganie Demokracji, Praworządności i Praw Podstawowych, utworzona przy Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, zajmie się kwestią praworządności w Polsce. Jak napisano w komunikacie zapowiadającym obrady, posiedzenie grupy będzie poświęcone doniesieniom o „dyscyplinowaniu i szykanowaniu niezależnych sędziów oraz prokuratorów przez organy władzy i upolitycznioną prokuraturę”.

Bruksela. W Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne dotyczące inicjatywy obywatelskiej w sprawie zakazu trzymania zwierząt hodowlanych w klatkach. Pod odpowiednim wnioskiem ustawodawczym podpisało się w UE 1,4 mln osób.

Szanghaj. Rozmowy specjalnego wysłannika prezydenta USA ds. klimatu Johna Kerry'ego z przedstawicielami władz chińskich. To pierwsza wizyta w ChRL wysokiej rangi przedstawiciela administracji Joe Bidena.

Londyn. Upływa termin odpowiedzi władz Wielkiej Brytanii na skargę UE dotyczącą naruszenia ustaleń w sprawie Irlandii Północnej po brexicie.

Kijów. Z wizytą w stolicy Ukrainy będą przebywać ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Litwy i Łotwy Eva-Maria Liimets, Gabrielius Landsbergis i Edgars Rinkeviczs. Ukraińskie MSZ podało, że robocza wizyta ministrów ma na celu zademonstrowanie solidarności ich krajów z Ukrainą w obliczu wzmacniania rosyjskiej obecności wojskowej wzdłuż ukraińskich granic.

Sofia. Inauguracyjne posiedzenie wybranego 4 kwietnia Zgromadzenia Narodowego Bułgarii. Do parlamentu weszło sześć ugrupowań. Wybory wygrała partia premiera Bojko Borisowa GERB, która jednak nie ma wystarczającej liczby deputowanych do samodzielnego rządzenia. Na pierwszym posiedzeniu gabinet Borisowa powinien złożyć dymisję.

Pjongjang. 109. rocznica urodzin założyciela komunistycznej Korei Płn. Kim Ir Sena, obchodzona w tym kraju jako Dzień Słońca.

Kalendarium ekonomiczne 15 kwietnia 2021 r.

08:00 - Niemcy - Inflacja CPI (3/2021)

10:00 - GUS - Polska - Inflacja CPI (3/2021)

10:00 - GUS - Polska - Zmiana importu i eksportu (2/2021)

14:30 - USA - Sprzedaż detaliczna (3/2021)

15:15 - USA - Produkcja przemysłowa (3/2021)

Podsumowanie sesji

Polska: Mocne wzrosty WIG20 po serii rozczarowań. KGHM liderem

USA: Przewaga spadków na Wall Street: spadały firmy technologiczne, rosły banki

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PKNORLEN GRUPAAZOTY TRAKCJA MASTERPHA FORTE – Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za 2020 rok.

11:00 - BEST - Konferencja wynikowa Spółki

Spotkanie wynikowe dla analityków z Zarządem BEST

12:00 - ATENDE - Konferencja wynikowa Spółki

Telekonferencja, podczas której Zarząd Atende SA zaprezentuje wyniki finansowe wypracowane w 2020 r.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 15 kwietnia

1770 – Brytyjski uczony Joseph Priestley wynalazł gumkę do ścierania.

1803 – Wybuchł wielki pożar Poznania.

1864 – zniesiono pańszczyznę w Królestwie Polskim w ramach carskiego ukazu o uwłaszczeniu chłopów.

1945 – W Krakowie ukazało się pierwsze wydanie tygodnika „Przekrój”.\

1955 – W Des Plaines w amerykańskim stanie Illinois otwarto pierwszą restaurację McDonald’s.

1972 – Rozpoczęto budowę Huty Katowice.

1983 – Rozpoczęto budowę metra warszawskiego.

1993 – Założono rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe Jukos.

1999 – Rozpoczęła się seryjna produkcja Poloneza kombi.

2000 – Utworzono Centralne Biuro Śledcze.

2019 – Pożar katedry Notre-Dame w Paryżu.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Otwórz iKonto Biznes w Alior Banku, spełnij warunki promocji i zgarnij 300 zł od Bankier.pl i do 1500 zł od Alior Banku.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki