REKLAMA

Święto Pracy wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 1 maja?

Dominika Florek2021-04-15 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-15 06:00
Święto Pracy wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 1 maja?
Święto Pracy wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 1 maja?
fot. Olya / / Pexels

Międzynarodowe Święto Pracy przypada w tym roku w sobotę. Czy za 1 maja można odebrać dzień wolny w 2021 r.? Sprawdzamy, kto ma prawo do dodatkowego dnia urlopu.

W tym roku majówka wypada mniej korzystnie niż w inne lata. Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja) jest w sobotę. Czy w związku z tym pracownik zatrudniony na umowę o pracę otrzyma dzień wolny za 1 maja? Sprawdzamy, kto i w jakim terminie może liczyć na dodatkowy jeden dzień urlopu za Święto Pracy.

Dzień wolny za 1 maja 2021

Za dzień ustawowo wolny od pracy przysługuje urlop w innym terminie (zakładając, że pracownik jest zatrudniony w ramach umowy o pracę). Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” (art. 130 § 2 KP). W praktyce oznacza to, że pracownicy mają dodatkowy dzień wolny od pracy.

Kiedy warto wziąć urlop w 2021 roku? Sprawdzamy dni wolne od pracy

W 2021 roku pracownicy przy odpowiednim zaplanowaniu dodatkowych dni wolnych skorzystają z dłuższego urlopu w styczniu oraz listopadzie, zarówno Wszystkich Świętych jak Święto Niepodległości wypadają w ciągu tygodnia. Z kolei krótsza będzie przerwa zimowa w okresie Bożego Narodzenia.

Pracownik może odebrać dodatkowy jeden dzień płatnego urlopu w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Przykładowo, jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny to zatrudniona osoba "odbiera" dzień wolny w maju.

Dni wolne od pracy w 2021 r.

W tym roku oprócz 1 maja jeszcze jedno święto wypada w sobotę, jest to Boże Narodzenie (25 grudnia). Dla pracowników oznacza to kolejny dzień wolny "do odebrania", tym razem do końca 2021 r. Planując dłuższy urlop warto sprawdzić, jak w tym roku przypadają święta oraz inne dni ustawowo wolne od pracy.

Niedziele handlowe w 2021 r. Kiedy sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w 2021 r. będą w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu. Łącznie siedem razy w roku. Sprawdzamy daty niedziel, w które nie obowiązuje zakaz handlu. Przeważnie są to ostatnie niedziele w miesiącu.

Tydzień przed Międzynarodowym Świętem Pracy, 25 kwietnia 2021 r., wypada niedziela handlowa. Będzie to już trzecia niedziela w tym roku, podczas której klienci będą mogli zrobić zakupy jak w każdy inny dzień tygodnia. W 2021 roku łącznie rząd wyznaczył siedem niedziel handlowych. 

Majowy weekend

Po Święcie Pracy przypadającym w sobotę, 1 maja, warto odnotować, że w poniedziałek obchodzimy święto Konstytucji 3 maja. Tegoroczna majówka wypada więc prawie w całości w weekend.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ludzie 'za wodą' wpadli na lepszy pomysł - Święto Pracy jest w 1. poniedziałek września i nie trzeba nawet pisać takich artykułów, bo wszystko jest jasne :)
wizytator
Przecież u nas zawsze komplikowano proste sprawy. Amerykanie czy Anglicy mają inny tok myślenia. Ma być prosto i przejrzyście. U nas nawet dróg nie potrafią dobrze oznakować.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki