REKLAMA

Święto Pracy wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 1 maja?

Dominika Florek2021-04-15 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-15 06:00
fot. Olya / Pexels

Międzynarodowe Święto Pracy przypada w tym roku w sobotę. Czy za 1 maja można odebrać dzień wolny w 2021 r.? Sprawdzamy, kto ma prawo do dodatkowego dnia urlopu.

W tym roku majówka wypada mniej korzystnie niż w inne lata. Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja) jest w sobotę. Czy w związku z tym pracownik zatrudniony na umowę o pracę otrzyma dzień wolny za 1 maja? Sprawdzamy, kto i w jakim terminie może liczyć na dodatkowy jeden dzień urlopu za Święto Pracy.

Dzień wolny za 1 maja 2021

Za dzień ustawowo wolny od pracy przysługuje urlop w innym terminie (zakładając, że pracownik jest zatrudniony w ramach umowy o pracę). Zgodnie z zapisami Kodeksu pracy „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin” (art. 130 § 2 KP). W praktyce oznacza to, że pracownicy mają dodatkowy dzień wolny od pracy.

Kiedy warto wziąć urlop w 2021 roku? Sprawdzamy dni wolne od pracy

W 2021 roku pracownicy przy odpowiednim zaplanowaniu dodatkowych dni wolnych skorzystają z dłuższego urlopu w styczniu oraz listopadzie, zarówno Wszystkich Świętych jak Święto Niepodległości wypadają w ciągu tygodnia. Z kolei krótsza będzie przerwa zimowa w okresie Bożego Narodzenia.

Pracownik może odebrać dodatkowy jeden dzień płatnego urlopu w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Przykładowo, jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny to zatrudniona osoba "odbiera" dzień wolny w maju.

Dni wolne od pracy w 2021 r.

W tym roku oprócz 1 maja jeszcze jedno święto wypada w sobotę, jest to Boże Narodzenie (25 grudnia). Dla pracowników oznacza to kolejny dzień wolny "do odebrania", tym razem do końca 2021 r. Planując dłuższy urlop warto sprawdzić, jak w tym roku przypadają święta oraz inne dni ustawowo wolne od pracy.

Niedziele handlowe w 2021 r. Kiedy sklepy będą otwarte?

Niedziele handlowe w 2021 r. będą w styczniu, marcu, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz grudniu. Łącznie siedem razy w roku. Sprawdzamy daty niedziel, w które nie obowiązuje zakaz handlu. Przeważnie są to ostatnie niedziele w miesiącu.

Tydzień przed Międzynarodowym Świętem Pracy, 25 kwietnia 2021 r., wypada niedziela handlowa. Będzie to już trzecia niedziela w tym roku, podczas której klienci będą mogli zrobić zakupy jak w każdy inny dzień tygodnia. W 2021 roku łącznie rząd wyznaczył siedem niedziel handlowych. 

Majowy weekend

Po Święcie Pracy przypadającym w sobotę, 1 maja, warto odnotować, że w poniedziałek obchodzimy święto Konstytucji 3 maja. Tegoroczna majówka wypada więc prawie w całości w weekend.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (2)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ludzie 'za wodą' wpadli na lepszy pomysł - Święto Pracy jest w 1. poniedziałek września i nie trzeba nawet pisać takich artykułów, bo wszystko jest jasne :)
wizytator
Przecież u nas zawsze komplikowano proste sprawy. Amerykanie czy Anglicy mają inny tok myślenia. Ma być prosto i przejrzyście. U nas nawet dróg nie potrafią dobrze oznakować.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki