REKLAMA

Najbardziej obciążeni pozwami – porównujemy „frankowe” banki

Michał Kisiel2021-04-15 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-15 06:00
Najbardziej obciążeni pozwami – porównujemy „frankowe” banki
Najbardziej obciążeni pozwami – porównujemy „frankowe” banki
/ FORUM

Banki notowane na warszawskiej giełdzie mają łącznie w portfelach ponad 84 mld zł kredytów opartych na frankach. Jak wynika z analizy Bankier.pl, nie wszystkie instytucje są w równym stopniu obciążone pozwami kredytobiorców.

Miniony rok stał pod znakiem szybkiego wzrostu liczby pozwów wytaczanych przez „frankowych” kredytobiorców. Banki notowane na giełdzie w Warszawie na koniec 2020 r. uczestniczyły w 28 tys. spraw. Liczba sporów raportowanych przez kredytodawców wzrosła przez 12 miesięcy o 148 proc., a krytyczny momentem było orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z października 2019 r.

Porównaliśmy dane o wielkości portfela kredytów hipotecznych CHF giełdowych banków z publikowanymi w raportach rocznych informacjami o łącznej wartości przedmiotów sądowych sporów.

Największy portfel kredytów „frankowych” ma PKO BP, który obsługuje umowy o wartości brutto ponad 20,6 mld zł. Kredyty będące przedmiotem indywidualnych sporów sądowych w tej instytucji odpowiadają za około 1,4 mld zł.

Drugą lokatę zajmuje Bank Millennium (14,3 mld zł kredytów hipotecznych „walutowych”), a trzecią mBank (13,5 mld zł). Kolejne instytucje na liście to Santander Bank Polska (9,4 mld zł) oraz Getin Noble Bank (9 mld zł).

fot. / / Bankier.pl

Porównując łączną wartość przedmiotów sporu z wartością portfela kredytów hipotecznych opartych na franku, można uszeregować banki pod względem obciążenia pozwami sądowymi. Wskaźnik ten należy traktować tylko jako niedoskonałe przybliżenie – dane nie są bezpośrednio porównywalne, m.in. ze względu na rożne definiowanie przez banki wartości przedmiotów sporu oraz wykluczenie pozwów zbiorowych.

Na czele takiego zestawienia znalazłby się Getin Noble Bank (15,6 proc., w III kwartale 13,2 proc.), a na kolejnych miejscach ING Bank Śląski (14 proc.) oraz mBank (10,7 proc.).

fot. / / Bankier.pl

We wszystkich instytucjach wskaźnik ten podniósł się znacząco w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Największa zmiana nastąpiła w ING Banku Śląskim, o 3,5 pp. Nie zmieniła się natomiast kolejność w zestawieniu. Na ostatnim miejscu pod względem „pozwogenności” znajduje się BNP Paribas Bank.

Przypomnijmy, że podczas kilku transakcji przejęć na polskim rynku w ostatnich latach portfele kredytów hipotecznych bazujących na walutach obcych nie były mile widzianym przez kupujących typem aktywów. Pozostawiano je „w obsłudze” instytucjom przejmowanym, dając początek specyficznej kategorii banków prowadzących bardzo ograniczoną działalność (np. Bank BPH, były Raiffeisen Polbank czy Deutsche Bank).

Banki te nie publikują regularnie danych, ale w ich portfelach jest łącznie ok. 20 mld zł kredytów frankowych. Również ci kredytodawcy uczestniczą w sporach sądowych z pozywających ich klientami.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
andrz464
Tłumaczenia pinokia jako byłego prezesa 4 na liście Santander Bank Polska najbardziej chciałbym usłyszeć.
lukaszslask
Ale na co Wy liczycie tak naprawde,ze Prezesi tych Bankow to splaca??Rada Nadzorcza?
jezeli,ktorys Bank nie splajtuje to zaplacimy za to wszyscy w postaci drozszych leasingow,pozyczek,kont,moze byc tak,ze jak podniosa stopy do gory,to Banki nie podniosa oprocentowania lokat,bo beda odrabiac te straty itp itd.......
mrbeast
PKO BP udzielił nawięcej pozyczek we frankach, ale PiS wmówił ciemnenu ludowi, że to Leszek Czarnecki jest winien. Boże gdzie ja żyje??
demeryt_69
Winien czego? Udzielaniu kredytów indeksowanych obcymi walutami?
marxs
żadnego przewalutowanie nie będzie bo PISowski wymiar sprawiedliwości jest i bezprawny i nielegalny w związku z tym na dzień dobry PISlandesh ma przegrane we wszystkich trybunałach unijnych z bankami
everlast
"Trybunał Trybunałem, a my i tak robimy swoje" i.... robić będziemy, bo mamy przyzwolenie suwerena (wszystkie działania po 2015' dobitnie to pokazują). Wszystko zależy od tego jak ważną wyborczą grupą docelową dla Pis'dzielcow są frankowicze? Jeśli są w stanie ich poświęcić i olać to fakt, zrobią tak jak mówisz,"Trybunał Trybunałem, a my i tak robimy swoje" i.... robić będziemy, bo mamy przyzwolenie suwerena (wszystkie działania po 2015' dobitnie to pokazują). Wszystko zależy od tego jak ważną wyborczą grupą docelową dla Pis'dzielcow są frankowicze? Jeśli są w stanie ich poświęcić i olać to fakt, zrobią tak jak mówisz, ale jeśli odwrotnie to banki ostro dostaną w dup€ i troche rynkiem zatrzęsie
demeryt_69
UOKiK właśnie wydał oświadczenie, w którym sprzeciwia się planom wprowadzenia ujemnego oprocentowania depozytów dla klientów indywidualnych - będzie ciekawie :)
jpelerj
Takich planów nigdy na poważnie nie było. Ludzie z kasą już byli przygotowani na szybki transfer do banków poza Polską, a Polska miałaby poważne problemy finansowe. Taka bujda na zasadzie dowcipu o rabinie i kozie.
marxs odpowiada jpelerj
wczoraj Pan Glapa prawie że płakał jak namawiał ludzi żeby nie pozbywali się śmieciowej PISowskiej waluty złotego na rzecz normalnych walut zapewniał prawie że na klęczkach że ten obecny kurs do walut jest już dobry i NBP nie będzie juz nic robił jak szybciutko zmienił zdanie jak zapachnialo tylko krachem walutowym ale mleko się wczoraj Pan Glapa prawie że płakał jak namawiał ludzi żeby nie pozbywali się śmieciowej PISowskiej waluty złotego na rzecz normalnych walut zapewniał prawie że na klęczkach że ten obecny kurs do walut jest już dobry i NBP nie będzie juz nic robił jak szybciutko zmienił zdanie jak zapachnialo tylko krachem walutowym ale mleko się już rozlało ci co maja kasę to nie mają i juz nie bedą mieli żadnego zaufania do Glapy,jego blond dziuń ,NBPu i złotówki
la711
Z drugiego wykresu wynika, jakby ING był w złej sytuacji. Tymczasem nie dość, że ma mało kredytów we frankach, to jeszcze stanowią one zaledwie 1% pożyczek i kredytów ogółem.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki