REKLAMA

Czechy chcą odkupić szczepionki firmy AstraZeneca od Danii

2021-04-14 22:05
publikacja
2021-04-14 22:05
Czechy chcą odkupić szczepionki firmy AstraZeneca od Danii
Czechy chcą odkupić szczepionki firmy AstraZeneca od Danii
fot. Ivan Serebryannikov / / Shutterstock

Wicepremier, szef MSW i pełniący obowiązki szefa MSZ Czech Jan Hamaczek napisał w środę na Twitterze, że Czechy są zainteresowane odkupieniem od Danii szczepionek firmy AstraZeneca przeciw Covid-19. Zapowiedział też, że uda się do Rosji na rozmowy ws. Sputnika V.

Hamaczek napisał, że polecił ambasadorowi Czech w Kopenhadze natychmiastowe nawiązanie kontaktu z duńskimi urzędami w sprawie zakupu preparatu AstraZeneki. Sprecyzował, że Czechy są skłonne odkupić wszystkie posiadane przez Danię szczepionki tej firmy.

Wcześniej w środę władze duńskie ogłosiły, że rezygnują ze stosowania szczepionki AstraZeneki. "W Danii dostępne są inne szczepionki, a epidemia jest pod kontrolą" - powiedział dyrektor Duńskiej Rady ds. Zdrowia Soeren Brostroem.

„Poszukujemy szczepionek na całym świecie. Chętnie kupimy szczepionki AstraZeneki w Danii. W poniedziałek lecę do Moskwy, gdzie chcę załatwić ewentualne dostawy Sputnika V po jego (potencjalnym - PAP) zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków” - napisał Hamaczek w kolejnym wpisie.

Będzie on pierwszym od 15 lat szefem dyplomacji Czech, który odwiedza Rosję.

W rozmowie z agencją CTK Hamaczek podkreślił, że spotka się z ministrem przemysłu Denisem Manturowem. Tematem ma być wyłącznie kwestia ewentualnych dostaw rosyjskiej szczepionki przeciw Covid-19, a nie planowana przez Czechy rozbudowa elektrowni atomowej w Dukovanach. Według mediów w składzie delegacji ma znaleźć się mający dobre kontakty w Moskwie były przewodniczący parlamentu Słowacji i szef Słowackiej Partii Narodowej Andrej Danko.

Informując o duńskiej decyzji o zaniechaniu wykorzystywania szczepionki AstraZeneca, czeskie media przypomniały, że przed miesiącem Praga starała się pozyskać ten preparat od państw, które wstrzymały szczepienia z jego użyciem. Premier Andrej Babisz informował wówczas dziennikarzy, że wszystkie kraje odrzuciły czeską ofertę.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ jo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki