REKLAMA

Zapowiedź dnia - 14 grudnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-12-14 07:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-14 07:30

Przed nami wtorek, 14 grudnia, 348. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Zapowiedź dnia - 14 grudnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 14 grudnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Tematy dnia

Gdzie szukać dywidend za 2021 rok? Wielu inwestorów „polowanie na dywidendy” rozpoczyna dopiero wiosną, gdy znane są całoroczne wyniki finansowe spółek. Ale istnieje też opcja nieco bardziej ryzykowna – zasadzenie się na grubą dywidendę na bazie wyników za trzy kwartały.

Długo wyczekiwany ETF na sWIG80TR od wtorku na GPW. Na ten dzień czekało wielu entuzjastów polskiej giełdy i inwestowania pasywnego. Na GPW pojawi się pierwszy fundusz ETF odwzorowujący indeks małych spółek.

Najlepsze lokaty na 3 miesiące. Podwyżki w pięciu bankach. Pięć banków z czołówki rankingu lokat kwartalnych zdecydowało się na zaproponowanie posiadaczom oszczędności wyższych stawek niż przed miesiącem. W przypadku jednego z nich zmiana wynosi aż 0,90 pp.

Hotelarze: w grudniu blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji. W grudniu blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji - podała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Według niej, tak niski poziom rezerwacji to skutek niepewności związanej z epidemią i wstrzymywaniem się z decyzją o wyjeździe.

W sklepie łatwiej o mandat. Czas, gdy tylko pouczaliśmy, się skończył – słychać w policji, która zapowiada aż do świąt wzmożone kontrole przede wszystkim w centrach handlowych - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Merkel blokowała dostawy broni dla Ukrainy. Angela Merkel blokowała dostawy broni na Ukrainę - podał w poniedziałek dziennik "Bild", powołując się na źródła potwierdzające słowa ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa w wywiadzie dla "Financial Timesa".

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Rząd zajmie się dziś projektem uchwały w sprawie przyjęcia Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Plan ma wspierać rozwój obszarów wiejskich, rozwijać różnorodność gospodarczą oraz wspomagać aktywność zawodową i społeczną mieszkańców obszarów wiejskich. Zgodnie z nim, żywność ma być produkowana w sposób przyjazny środowisku, przy ograniczonej ilości dodatków chemicznych. Ograniczone mają zostać straty żywności i jej marnowanie, priorytetem będzie wysoka jakość i poprawa dobrostanu zwierząt.

Sejm. Sejm rozpoczyna dziś dwudniowe posiedzenie. Posłowie przeprowadzą m.in. drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2022 r. Izba ma pracować również nad przepisami zmierzającymi do wzmocnienia roli kuratorów oświaty.

Posłowie mają też kontynuować prace nad nowelizacją ustawy Prawo oświatowe, która zmierza do wzmocnienia roli kuratorów oświaty. Zgodnie z projektem, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do złożenia wyjaśnień. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie go w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Sejm ma również kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy dot. rolniczego handlu detalicznego, który podnosi z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwotę przychodów z tego tytułu zwolnioną od podatku dochodowego.

Senat. Dziś Senat rozpoczyna czterodniowe posiedzenie. Zajmie się m.in. ustawą o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022 jest ściśle związana z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok.

W porządku obrad jest też ustawa obniżająca akcyzę na paliwa i prąd. Jest ona elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.

Senatorowie zajmą się też ustawą o ustanowieniu programu modernizacji w służbach podległych MSWiA oraz w Służbie Więziennej w latach 2022-2025, która zakłada m.in. podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników cywilnych oraz przepisami powołującymi w policji Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC).

Senat zajmie się też ustawą, która zakłada przyznanie osobom o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych prawa do jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3 tys. zł oraz nowelizacją ustawy o Narodowym Banku Polskim, która przewiduje, że minister sprawiedliwości, po konsultacji z prezesem Narodowego Banku Polskiego, będzie określał tryb zatrzymywania fałszywych pieniędzy.

Nieruchomości. 10:30 - HRE Think Tank - Konferencja prasowa. Śniadanie prasowe HRE Think Tank poświęcone prezentacji najnowszej odsłony indeksu rynku mieszkaniowego za trzeci kwartał 2021 roku.

Rynek pracy. 10:30 - Konferencja prasowa: Spotkanie prasowe Agencji Doradztwa Personalnego i Pracy Tymczasowej Randstad: plany pracodawców: początek 2022 roku przyniesie rekordowe podwyżki oraz znaczny wzrost liczby nowych miejsc pracy.

Gospodarka. 14:15 - Makroekonomiczne wyzwania i prognozy dla Polski w opinii ekspertów Europejskiego Kongresu Finansowego (VIII edycja).

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Posiedzenie Rady UE ds. Ogólnych (GAC). Głównym tematem obrad będzie projekt konkluzji szczytu UE zaplanowanego na czwartek. Polskiej delegacji przewodniczy na posiedzeniu GAC minister ds. europejskich Konrad Szymański.

Strasburg. Trwa sesja Parlamentu Europejskiego; do czwartku. W drugim dniu obrad odbędzie się debata na temat sytuacji na granicy Rosji z Ukrainą i na ukraińskich terenach okupowanych przez Rosję. Europosłowie omówią wzrost napięcia związanego z koncentracją rosyjskich sił zbrojnych na granicy z Ukrainą. Europarlament będzie też debatował nad swoim stanowiskiem w sprawie Aktu o Rynkach Cyfrowych, który określa zasady dotyczące działalności dużych platform internetowych; głosowanie w środę.

Kijów, Moskwa. Karen Donfried, asystent sekretarza stanu USA ds. Europy, prowadzi rozmowy w stolicach Ukrainy i Rosji na temat sytuacji na granicy tych krajów; do środy. Następnie uda się do Brukseli na konsultacje z sojusznikami z NATO i partnerami z UE.

Bruksela. Przywódczyni opozycji na Białorusi Swiatłana Cichanouska składa wizytę w instytucjach unijnych; do środy.

Mińsk. Oczekiwany jest wyrok w sprawie blogera Siarhieja Cichanouskiego, małżonka przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej.

Moskwa. Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej powróci do rozpatrywania wniosku prokuratury generalnej o likwidację Stowarzyszenia Memoriał. Prokuratura utrzymuje, że Memoriał naruszył przepisy o organizacjach pozarządowych "pełniących funkcję zagranicznego agenta" i nie zamieścił w swoich materiałach informacji, że nadano mu taki status. Przedstawiciele i zwolennicy Memoriału wskazują, że odpowiednia notka nie znalazła się na ok. 20 materiałach organizacji, co jest znikomą liczbą wśród ogółu materiałów publikowanych przez Memoriał.

Londyn. Brytyjska Izba Gmin będzie głosować nad ogłoszonym w zeszłym tygodniu przez premiera Borisa Johnsona – i częściowo już obowiązującym - covidowym „planem B” dla Anglii, który przewiduje rozszerzenie obowiązku noszenia maseczek, zalecenie pracy zdalnej oraz wprowadzenie wymogu certyfikatów covidowych w niektórych sytuacjach.

Dżakarta, Kuala Lumpur. Sekretarz stanu USA Antony Blinken kończy wizytę w Indonezji i udaje się do Malezji.

Rangun. Wyrok w sprawie pozbawionej władzy w wyniku wojskowego zamachu stanu przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi, oskarżonej o złamanie przepisów o zwalczaniu pandemii Covid-19.

Rzym. W teatrze Brancaccio odbędzie się polski koncert "Psalmy Pokoju i Pojednania" w ramach Festiwalu Psalmów Dawidowych. Wystąpią między innymi Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Kuba Badach i Dariusz Malejonek.

Kalendarium ekonomiczne 14 grudnia 2021 r.

11:00 - UE - Produkcja przemysłowa (10/2021)

14:00 - NBP - Polska - Bilans płatniczy miesięczny (10/2021)

14:30 - USA - Indeks cen producentów PPI r/r (11/2021)

Podsumowanie sesji

Spadki na początku nowego tygodnia na Wall Street

Amerykanie wskazali kierunek. WIG20 się jednak nie poddał

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

NOVITA – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 9,20 zł na akcję.

BLACKPOIN – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,25 zł na akcję.

BLKCHNLAB  - Zakończenie zapisów na akcje serii L w ramach wykonywania prawa poboru i zapisów dodatkowych.

11:00 - QUERCUS - Spotkanie online z Departamentem Inwestycyjnym Quercus TFI S.A. - Strategia 2022.

15:00 - PEPCO - Videokonferencja podczas której zaprezentowane zostaną najważniejsze wydarzenia ubiegłego roku oraz dalsze plany rozwoju Pepco..

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 14 grudnia

1575 – Książę Siedmiogrodu Stefan Batory został ogłoszony królem Polski i wielkim księciem litewskim.

1782 – Bracia Montgolfier wypuścili z przydomowego ogródka swój pierwszy balon o objętości 18 m³, który wzbił się na wysokość 250 m. Dwa dni później sporządzili i wysłali notatkę o tym fakcie do paryskiej Akademii Nauk.

1931 – Przedsiębiorstwo Bentley Motors Limited zostało kupione przez Rolls-Royce’a.

1939 – Po napaści na Finlandię ZSRR został wykluczony z Ligi Narodów.

1948 – Założono klub piłkarski Górnik Zabrze.

1960 – Powstała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

1962 – Wystartowała Telewizja Wrocław.

1970 – Grudzień 1970: robotnicy Stoczni Gdańskiej odmówili podjęcia pracy i wielotysięczny tłum przed południem udał się pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku.

1981 – W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego NSZZ „Solidarność” rozpoczął strajki. Wojsko otoczyło Stocznię Gdańską.

1994 – Utworzono Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

2016 – Sejm RP przyjął ustawę Prawo oświatowe.

Źródła: PAP, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki