Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił ponad 320 punktów. Rynki czekają w tym tygodniu na decyzje głównych banków centralnych odnośnie polityki monetarnej.


Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,89 i wyniósł 35.650,95 pkt.
S&P 500 na koniec dnia stracił 0,91 proc. i wyniósł 4.668,97 pkt.
Nasdaq Composite zniżkował 1,39 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.413,28 pkt.
„Uważamy, że rynki mogą nadal z łatwością znosić wyższy odczyt inflacji, chociaż dodatkowa zmienność pozostaje ryzykiem. Z uwagi, że polityka Fedu pozostaje stosunkowo akomodacyjna, otoczenie dla akcji jest nadal pozytywne, a my faworyzujemy zwycięzców z globalnego odbicia gospodarczego” – powiedział Mark Haefele, dyrektor ds. inwestycji w UBS Global Wealth Management.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Producent samolotów Boeing stracił w poniedziałek na wartości 3,7 proc.
Spadały spółki powiązane z odbiciem w gospodarce. American Airlines spadł o 4,9 proc., a Delta Air Lines o 3,4 proc., a Carnival Corp. o 4,9 proc.
Akcje Harley-Davidson rosły o 13,5 proc. Producent motocykli ogłosił, że łączy swój zespół motocykli elektrycznych Livewire z inną spółką przejmowaną specjalnie w tym celu. Wartość przedsiębiorstwa Livewire wyniesie około 1,8 mld USD i będzie notowana na nowojorskiej giełdzie pod symbolem giełdowym „LVW”.
Pfizer zyskał 4,5 proc. Nowe izraelskie badanie wykazało, że dawka przypominająca szczepionki Covid-19 firmy Pfizer zapewnia silną ochronę przed poważnym przebiegiem Covid-19 wariantu Omikron. W badaniu przeprowadzonym przez Centrum Medyczne Sheba i Centralne Laboratorium Wirusologiczne Ministerstwa Zdrowia Izraela porównano krew 20 osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki 5-6 miesięcy wcześniej, z tą samą liczbą osób, które otrzymały dawkę przypominającą miesiąc wcześniej.
Akcje Moderny szły w górę o 5,8 proc. po tym, jak czołowy ekspert ds. chorób zakaźnych w Białym Domu, dr Anthony Fauci, nazwał dawkę przypominającą szczepionkami na COVID-19 „optymalną opieką”.
Amerykańska Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i Bank Japonii wydadzą w tym tygodniu decyzje ws. polityki monetarnej.
"Najwyższa od ponad 40 lat inflacja, postępująca poprawa na rynku pracy i wciąż solidny wzrost gospodarczy powinny skłonić amerykański Fed do przyspieszenia tempa redukcji programu skupu aktywów. Jednocześnie wysoce prawdopodobna jest wyraźna zmiana retoryki komunikatu, a także oczekiwanej przez bankierów centralnych ścieżki stóp procentowych w najbliższych latach. (...) Z retoryką Fed zapewne wyraźnie kontrastować będzie wymowa komunikatu EBC, który prawdopodobnie powtórzy zamiar utrzymania stóp na niezmienionym poziomie" - napisano w raporcie Banku Millennium.(PAP)
kkr/ pr/ jm/