REKLAMA

Długo wyczekiwany ETF na sWIG80TR od wtorku na GPW

Michał Żuławiński2021-12-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-14 06:00

Na ten dzień czekało wielu entuzjastów polskiej giełdy i inwestowania pasywnego. Na GPW pojawi się pierwszy fundusz ETF odwzorowujący indeks małych spółek.

Długo wyczekiwany ETF na sWIG80TR od wtorku na GPW
Długo wyczekiwany ETF na sWIG80TR od wtorku na GPW
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Po ponad dwóch miesiącach od ogłoszenia, że ETF na sWIG80TR wreszcie pojawi się na warszawskiej giełdzie, dziś stanie się to faktem. Fundusz, na który od lat czekało wielu inwestorów, umożliwi proste inwestowanie w całą gamę spółek z GPW.

Beta ETF sWIG80TR, bo tak nazywa się nowy fundusz, dołączy do rodziny innych ETF-ów wprowadzonych przez Beta Securities. Animatorem dla funduszu będzie DM BOŚ, a depozytariuszem mBank. Zarządzaniem zajmie się AgioFunds TFI. Opłata za zarządzanie wyniesie 0,9 proc. Fundusz będzie stosował replikację fizyczną, czyli faktycznie będzie kupował akcje wchodzące w skład odwzorowywanego indeksu.

Nowy fundusz ETF oparty będzie o sWIG80TR, a więc dochodową wersję indeksu mniejszych spółek, uwzględniającą dywidendy. Podobna konstrukcja została wykorzystana przy ETF-ach odwzorowujących WIG20TR oraz mWIG40TR.

Jak sama nazwa wskazuje, w sWIG80TR (i w samym sWIG80) znajdziemy akcje 80 spółek z GPW. W giełdowym żargonie przyjęło się je określać mianem „małych” (w odróżnieniu od „dużych” z WIG20 i „średnich” z mWIG40), jednak wcale nie są to najmniejsze spółki z głównego parkietu GPW, o NewConnect nawet nie wspominając.

Kupując jednostkę nowego funduszu, uzyskamy ekspozycję na cały wachlarz spółek z różnych sektorów gospodarki: banki, deweloperów, producentów gier komputerowych, spółki biotechnologiczne, przemysłowe czy finansowe. Pełną listę znaleźć można tutaj.

Inną z cech charakterystycznych sWIG80 są częste rewizje. Sami autorzy nowego ETF przyznają, że jest to pewne wyzwanie, choć nie obawiają się go. Do kolejnej rewizji dojdzie już w najbliższy piątek: Do sWIG80 wejdą Bumech; Getin Noble, OncoArendi Therapeutics, Onde i Shoper, zaś indeks ten opuszczą Airway, Inc, Krynica Vitamin i Mennica.

Czym są ETF-y i jak w nie inwestować?

Jednostki ETF-ów są najprostszym i najtańszym sposobem inwestowania na rynkach zagranicznych. Z ich pomocą inwestor indywidualny może zarabiać (i tracić) na zmianach cen giełdowych indeksów, obligacji, surowców i walut, dywersyfikując swój portfel inwestycyjny.

Beta powiększa rodzinę ETF-ów

Wprowadzone do tej pory ETF-y ze stajni Beta Securities odwzorowują polskie indeksy WIG20TR, mWIG40TR, WIG20lev, WIG20short i WIGTechTR oraz amerykańskie S&P500 i Nasdaq-100 (w wariancie zabezpieczającym zmienność kursu walutowego). Skromną jak na standardy światowe ofertę ETF-ów na GPW dopełniają dwa produkty luksemburskiego Lyxora, oparte o niemiecki DAX i amerykański S&P500. Do niedawna Lyxor miał w ofercie jeszcze ETF na WIG20, pierwszy tego typu instrument w historii GPW, jednak w kwietniu zniknął on z polskiej giełdy.

W 2022 r. grono ETF-ów z GPW ponownie się powiększy – już ogłoszony został fundusz opartego o TBSP Index, czyli oficjalny indeks obligacji skarbowych notowanych na Treasury BondSpot Poland. Jego giełdowa premiera nastąpić ma po Nowym Roku.

W niedawnej rozmowie z Bankier.pl członek zarządu Beta Securities Robert Sochacki stwierdził, że na tym nie kończą się przyszłoroczne plany głównego dostawcy ETF-ów na GPW.

- Pracujemy oczywiście nad kolejnymi funduszami i w 2022 będzie kilka nowych emisji. Chcemy tworzyć kolejne fundusze obligacyjne oraz zaproponować inwestorom coś innowacyjnego z rynku krajowego oraz coś ciekawego z rynku zagranicznego. Oczywiście w centrum naszego zainteresowania pozostają inwestorzy polscy, więc jeśli zaproponujemy coś z zagranicy to z zabezpieczeniem do PLN. Chętnie również posłuchamy czego życzą sobie inwestorzy. Często słyszeliśmy prośby o ETF na sWIG80, no i jest. Zapraszamy do zgłaszania propozycji – powiedział Sochacki. Cały wywiad przeczytasz po kliknięciu tutaj.

Komentuje Robert Sochacki, członek zarządu Beta Securities

Dziś debiutuje Beta ETF sWIG80TR – chyba najbardziej wyczekiwany z naszych funduszy. Jest to nasz ósmy fundusz, a jego pojawienie się jest bezpośrednią konsekwencją naszych dotychczasowych doświadczeń i wyborów. Zaczęliśmy od najłatwiejszego w replikacji i animowaniu funduszu – na WIG20TR. Jak tylko zadebiutował, do razu pojawiły się pytania o mWIG40… Pojawił się Beta ETF mWIG40TR – nieco większe wyzwanie jeśli chodzi o animowanie i replikację – i pojawiły się pytania o sWIG80TR… no i jest!

Dotychczasowe doświadczenia z funduszami na WIG20 i mWIG40 pozwalają nam patrzeć optymistycznie na możliwość efektywnego zarządzania Beta ETF sWIG80.

Mimo, mówiąc eufemistycznie, niewysokiej płynności wielu spółek wchodzących w skład indeksu, mamy nadzieję, że sama struktura funduszu ETF nada temu segmentowi rynku dodatkowej płynności i atrakcyjności, a dominacja wyżej skapitalizowanych indeksów zostanie z czasem przełamana. Dzięki nowemu funduszowi, za pomocą jednej transakcji na niecałe 300 PLN, inwestorzy będą mogli kupić ekspozycję na cały portfel 80 spółek. W ciągu ostatnich lat ten indeks pokazał się z dobrej strony, i mam nadzieję, że nasz fundusz znajdzie uznanie w oczach inwestorów. Indeks będziemy replikować fizycznie i będzie to pełna replikacja – tak jak w przypadku Beta ETF mWIG40TR. Dywidendy będą reinwestowane, więc będzie to struktura podatkowo atrakcyjna. Co będzie w portfelu każdy wie, patrząc na skład indeksu sWIG80.

Końcówka roku to też inwestowanie na portfele IKE / IKZE, a ponieważ nasze fundusze ETF można nabywać do tych portfeli, to wszystkich chętnych zapraszamy!

Jeśli chodzi o najbliższą przyszłość, to oczywiście nie jest to nasze ostatnie słowo. Nowy rok z pewnością przyniesie kolejne fundusze. Już w styczniu wystartuje Beta ETF TBSP – na polskie obligacje skarbowe, a prace nad kolejnymi produktami trwają.

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki