REKLAMA

Hotelarze: w grudniu blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji

2021-12-14 06:13
publikacja
2021-12-14 06:13

W grudniu blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji - podała Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego. Według niej, tak niski poziom rezerwacji to skutek niepewności związanej z epidemią i wstrzymywaniem się z decyzją o wyjeździe na ostatnią chwilę.

Hotelarze: w grudniu blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji
Hotelarze: w grudniu blisko 3/4 hoteli ma mniej niż 30 proc. rezerwacji
/ Pexels

Jak wskazała Izba na podstawie najnowszej ankiety, w listopadzie hotele odnotowały wyraźnie słabsze wyniki w stosunku do października i poprzednich miesięcy – blisko połowa obiektów nie przekroczyła 40 proc. frekwencji. Poziom obłożenia powyżej 50 proc. uzyskało 30 proc.

Według Izby, dane dotyczące przyjętych rezerwacji na następne trzy miesiące są poniżej oczekiwań. "W grudniu blisko 3/4 hoteli wskazuje na obłożenie poniżej 30 proc., w tym dwie grupy z równymi udziałami po 23 proc. w zakresach frekwencji 11-20 proc. i 21-30 proc. W styczniu - pierwszym miesiącu ferii zimowych 4/5 hoteli posiada rezerwacje na poziomie nie wyższym niż 20 proc. frekwencji, w tym dominująca (41 proc. obiektów) jest grupa z obłożeniem do 5 proc. W lutym, bardzo podobnie do stycznia, 83 proc. hoteli nie przekracza obłożenia 20 proc., przy czym dominująca grupa poniżej 5 proc. frekwencji stanowi aż 57 proc." - wskazano.

Jak powiedział PAP sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) Marcin Mączyński, to bardzo słaby wynik. "Wydawało się, że okresy świąteczno-noworoczny na przełomie grudnia i stycznia oraz ferii w drugiej połowie stycznia i w lutym przyniosą lepsze perspektywy rezerwacji. Tymczasem widoczny jest wyraźnie brak gości wypoczynkowych i krótkie okienko rezerwacyjne" - wskazał.

Zaznaczył, że ostatni dzień wypełniania ankiet zbiegł się z terminem konferencji przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, na której ogłoszono wdrożenie kolejnych zaostrzonych restrykcji po 15 grudnia dotyczących limitów dostępności pokoi i usług gastronomicznych (zmniejszenie z 50 proc. do 30 proc.) dla osób niezaszczepionych. "Słabe wyniki ankiet w zakresie prognoz nie odzwierciadlają jeszcze negatywnego efektu tych decyzji" - ocenił.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak dodał, wzrost zachorowań i zmniejszenie od 1 grudnia limitu dostępności pokoi i funkcji gastronomicznych (z 75 proc. do 50 proc.) dla osób niezaszczepionych spowodowały, że co drugi badany hotel odnotował 20 proc. spadek rezerwacji indywidualnych na grudzień. "W segmencie MICE (konferencje, targi itd. - PAP) wyniki były nieco bardziej zróżnicowane" - wskazał. "W 30 proc. obiektach odwołano co piątą rezerwację, do 40 proc. odwołanych na grudzień rezerwacji przyznało się 14 proc. hoteli, tyle samo obiektów podało 60 proc. odwołanych rezerwacji. Tylko jedna trzecia hoteli, póki co nie straciła żadnej rezerwacji" - podał ekspert.

Według Mączyńskiego, obawy branży wynikające z niskiego poziomu zimowych rezerwacji wzmacnia widmo dalszych podwyżek cen towarów i usług w 2022 roku. "Na pytanie, które z czterech grup kosztowych istotnych w działalności hotelowej będą dla nich najbardziej odczuwalne, 93 proc. hotelarzy wskazało na wzrostu kosztów gazu, 58 proc. kosztów energii elektrycznej, dla 40 proc. obiektów koszty wywozu śmieci będą wyzwaniem, a co piąty pytany obawia się wzrostu podatku od nieruchomości" - podał.

W ankiecie online przeprowadzonej w dniach 2-7 grudnia 2021 roku wzięły udział 172 hotele zlokalizowane we wszystkich województwach. Spośród nich 66 proc. położonych jest w miastach. 24 proc. to obiekty sieciowe. Większość ankietowanych (82 proc.) to hotele liczące do 150 pokoi, 66 proc. hoteli ma mniej niż 100 pokoi, a średnia wielkość obiektu wyniosła 90 pokoi. Hotele, w których przeważa ruch biznesowy, stanowiły 40 proc., łączące segment biznesowy z turystycznym 39 proc., a specjalizujące się w turystyce wypoczynkowej 21 proc. Dominującymi formami biznesu hotelowego wśród ankietowanych obiektów są mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (92 proc.). (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (5)

dodaj komentarz
marxs
"Według niej, tak niski poziom rezerwacji to skutek niepewności związanej z epidemią i wstrzymywaniem się z decyzją o wyjeździe na ostatnią chwilę."-a wg mnie to totalny brak kasy u ludzi
lukaszslask
Dokladnie..moge sie wypowiadac w imieniu swoim i moich Znajomych i wszyscy jak jeden uwazamy,ze jest poprostu za drogo!!!!!ceny typu 1tys,2tys,3tys za dobe za 3 os Rodzine z malym Dzieckiem to istna kpina i nawet nie mowimy tu o Zakopanym,tylko mniejszych miejscowosciach,do tego dochodzi dojazd,wyzywienie,bo w cenie tylko sniadanie.Dokladnie..moge sie wypowiadac w imieniu swoim i moich Znajomych i wszyscy jak jeden uwazamy,ze jest poprostu za drogo!!!!!ceny typu 1tys,2tys,3tys za dobe za 3 os Rodzine z malym Dzieckiem to istna kpina i nawet nie mowimy tu o Zakopanym,tylko mniejszych miejscowosciach,do tego dochodzi dojazd,wyzywienie,bo w cenie tylko sniadanie...oczywiscie sa napewno jakies mini pensjonaty z nizszymi cenami,ale jezeli chodzi o hotele to istna kpina...
W Wiedniu bez problemu mozna znalezc fajny hotel w centrum za 100 euro...a u Nas???
I jeszcze bym zrozumial wlasnie,gdyby bylo oblozenie i brak miejsc,ale praktycznie w kazdym sa wolne pokoje,wiec nie rozumiem tych posuniec biznesowych,tylko Prosze juz nie dawac dotacji,bo widocznie sa nie potrzebne,skoro za granice mozna leciec,leciec to duzy koszt za 7-8 tys to chyba w Polsce z wlasnym transportem tez by mozna spedzic dobe za 400-500 zl z samym sniadaniem....
pdox
Ciekawe, czy to ma jakikolwiek związek ze stosunkiem do "paszportów kowidowych"... Podpowiem, że restauracje, które mają do nich stosunek prawidłowy całkiem dobrze sobie radzą, bez rezerwacji ciężko o stolik.
eagleeye
Nie trzeba było brać tzw. tarcz pomocowych od podatników.

Wszyscy wiedzą ze to było tylko zwykle przekupstwo aby jak najwięcej przeciągnąć na swoja stronę czytaj Rządu RP abyście grali z nimi w jednej drużynie.

Teraz was dojadą do końca i Ci którzy przetrwali albo padną albo dostaną ofertę nie do odrzucenia współpracy
Nie trzeba było brać tzw. tarcz pomocowych od podatników.

Wszyscy wiedzą ze to było tylko zwykle przekupstwo aby jak najwięcej przeciągnąć na swoja stronę czytaj Rządu RP abyście grali z nimi w jednej drużynie.

Teraz was dojadą do końca i Ci którzy przetrwali albo padną albo dostaną ofertę nie do odrzucenia współpracy lub przejęcia.

To nazywa się "nacjonalizacja" waszej branży.

Cóż nie szkoda mi Was bo nie korzystam z waszych usług.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki