REKLAMA

Media: Merkel blokowała dostawy broni dla Ukrainy

2021-12-13 20:57
publikacja
2021-12-13 20:57

Angela Merkel blokowała dostawy broni na Ukrainę - podał w poniedziałek dziennik "Bild", powołując się na źródła potwierdzające słowa ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa w wywiadzie dla "Financial Timesa", że Niemcy zablokowały prowadzone w ramach NATO zakupy dla ukraińskiej armii.

Media: Merkel blokowała dostawy broni dla Ukrainy
Media: Merkel blokowała dostawy broni dla Ukrainy
/ Komisja Europejska

"Czy Niemcy są winne temu, że Ukraina jest tak słabo przygotowana do agresji (prezydenta Rosji Władimira) Putina?" - zastanawia się "Bild". "Oficjalnie rząd kanclerz Niemiec Angeli Merkel zawsze stał po stronie Ukrainy. Kanclerz i jej ministrowie spraw zagranicznych (...) wielokrotnie podkreślali, że suwerenność i integralność terytorialna kraju są dla Niemiec decydujące" - pisze dziennik i dodaje, że krótko po zakończeniu ery Merkel "rzekoma struktura niemiecko-ukraińskiej solidarności wykazuje głębokie pęknięcia".

"RFN od maja 2021 roku wykorzystuje mechanizm w ramach NATO, aby uniemożliwić innym członkom sojuszu sprzedaż Ukrainie broni" - twierdzi dziennik.

Według informacji gazety "systemy broni zablokowane przez niemieckie weto i inne taktyki opóźniające" to 90 karabinów Barrett M82 z USA i 20 karabinów do zwalczania dronów EDM4S-UA z Litwy. "Ukraina już na początku 2021 roku zapłaciła za oba systemy uzbrojenia za pośrednictwem natowskiej Agencji Wsparcia i Zaopatrzenia (NSPA) i oczekiwała na ich dostawę" - pisze "Bild".

Jednak w maju niemiecki i holenderski przedstawiciel w Radzie NSPA sprzeciwili się sprzedaży amerykańskich karabinów. "Każda decyzja o zaoferowaniu śmiercionośnego wsparcia (broni) Ukrainie poprzez NSPA wymaga konsensusu wśród sojuszników w każdym przypadku z osobna" - powiedziała "Bildowi" rzeczniczka NATO.

"To, że Holandia stanęła po stronie Niemiec przeciwko reszcie NATO, było na rozkaz Berlina" - powiedziała niemieckiej gazecie osoba wtajemniczona w sprawę. Rząd Merkel chciał uniknąć wrażenia, że jako jedyny jest przeciwny sprzedaży - dodaje.

"Sprzedaż nieśmiercionośnych systemów antydronowych została również opóźniona o co najmniej sześć miesięcy z powodu przeszkód biurokratycznych" - dowiaduje się "Bild".

W sierpniu, jak twierdzi gazeta, "ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski praktycznie błagał kanclerz Merkel podczas jej wizyty w Kijowie o zniesienie blokady na zakup broni z USA, Litwy i innych państw NATO". "Nie ma mowy" - brzmiała lodowata odpowiedź Merkel, relacjonuje jeden z obecnych.

Zaledwie kilka dni przed końcem kadencji Merkel częściowo zrezygnowała z oporu w obliczu koncentracji wojsk rosyjskich na granicy ukraińskiej. Na przykład pod koniec listopada Niemcy wycofały swoje weto wobec broni do zwalczania dronów EDM4S-UA. Ukraina otrzyma dziesięć z 20 zamówionych egzemplarzy do końca grudnia.

"Ale blokada Niemiec na broń z USA pozostaje w mocy" - wynika z informacji gazety "Bild".

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk powiedział "Bildowi": "Wzywamy nowy niemiecki rząd, aby w końcu dał zielone światło dla broni defensywnej dla Ukrainy. Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych (art. 51) mamy naturalne prawo do samoobrony przed zbrojnym atakiem".

Ukraina już "tymczasowo straciła" siedem procent swojego terytorium "z powodu rosyjskiej agresji wojskowej na Krymie i w Donbasie" - przypomniał Melnyk. Putin planuje teraz "nową inwazję na dużą skalę" - przekonuje ukraiński ambasador.

"Dalsze odmawianie broni defensywnej w warunkach tak ostrego zagrożenia z pseudopacyfistycznych powodów byłoby fatalnym historycznym błędem Niemiec i zdradą narodu ukraińskiego" - oświadczył Melnyk w wypowiedzi dla "Bilda".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
jpelerj
Mądra kobieta. Już tu mielibyśmy następny Irak, kiedy USA zarobiły, a potem koszt ruiny kraju i masowe uchodźstwo dostała Europa.
konjoo
Jaszcze nigdy nic dobrego nie wyszło dla Polski, gdy Niemiec z Moskalem się dogadywali.
szprotkafinansjery
Dlaczego nie mogą kupić tej broni bezpośrednio, tylko robią to przez jakąś bezsensowną agencję NATO-wską?
Sprzedaż broni Saudom przez USA odbywa się w ten sam sposób?
jpelerj
Bo USA oficjalnie nie chcą prowokować Rosji, więc rozmydlają te zakupy poprzez NATO. Handlrze bronią na coś jednak są potrzebni LOL
kapitaneo
Niestety Niemcy się nie zmienili. Obłuda i zakłamanie wciąż wypełnia ich działania zakryte w tych czasach otoczką "europejskiego interesu".
pippin
Wiadomo, ze wszystko maja dogadane. To co widzimy to teatrzyk.Ciekawe tylko czy nas tez juz przehandlowali.Nie zdziwilbym sie.Najpierw Ukraina, pozniej reszta..
qwertas
Widać, po której stronie jest Merkel-Tusk-TVN-GW. Tłumaczenie dla lemingów: Merkel wspiera, jak może Rosję przy pomocy Lokaja i „wolnych od prawdy mediów”

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki