REKLAMA

Zapowiedź dnia - 12 maja 2021 r.

Michał Żuławiński2021-05-12 07:21analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-12 07:21
Zapowiedź dnia - 12 maja 2021 r.
Zapowiedź dnia - 12 maja 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 12 maja, 132. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Nie ma uchwały w sprawie franków. Sąd Najwyższy poprosi o opinie 5 instytucji. Po dwukrotnym przełożeniu terminu posiedzenia także wczoraj nie poznaliśmy uchwały pełnego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Wciąż nie ma więc rozstrzygnięcia wątpliwości trapiących sędziów badających spory wokół kredytów opartych na frankach szwajcarskich. 

Jagiełło skreślony przez "dobrą zmianę". Najdłużej w siodle prezes GPW. Rezygnacja Zbigniewa Jagiełły z funkcji prezesa PKO BP sprawia, że nowym „matuzalemem” wśród prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa będzie Marek Dietl z GPW. Rotacja na czołowych stanowiskach wciąż jest wysoka.

Pielęgniarki i położne wyjdą na ulice. Pielęgniarki mówią w dniu protestu, że personelu medycznego nie produkują fabryki, dodatki covidowe to fikcja, a nowe rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń w ich grupie zawodowej dzieli środowisko.

Pandemia zniechęciła cudzoziemców do kupowania mieszkań w Polsce. Pandemiczny rok 2020 przyniósł spadek aktywności cudzoziemców na polskim rynku nieruchomości – wynika z raportu serwisu GetHome.pl. Pomimo pandemii to drugi najlepszy pod tym względem rok.

Przyśpieszenie w 5G. Aukcja możliwa w ciągu tygodni. Procedura rozdysponowania pasma C, w którym powstanie ogólnopolska sieć komórkowa piątej generacji (5G), powinna się rozpocząć w najbliższych tygodniach - pisze w środowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Wieżowiec w Gazie zawalił się po ataku izraelskich samolotów. 12-piętrowy budynek mieszkalny w Gazie został trafiony izraelską rakietą we wtorek późnym wieczorem i runął na ziemię - powiedzieli świadkowie.

Wydarzy się w Polsce

Senat. Dziś na trzydniowe posiedzenie zbiera się Senat, który zajmie się m.in. wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz nowelą ustawy covidowej, zgodnie z którą o 187 mln zł zostanie zwiększona rezerwa subwencji oświatowej i możliwe będzie organizowanie punktów szczepień w aptekach.

Impact’21. Transformacja energetyczna, zielona ekonomia, Krajowy Plan Odbudowy, perspektywy sektora bankowego, cyberbezpieczeństwo, czy ochrona zdrowia - to główne tematy rozpoczynającego się w środę dwudniowego kongresu Impact'21. Zaplanowano m.in. wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina i szefa resortu finansów Tadeusza Kościńskiego.

Orlen. 09:00 Konferencja prasowa dotycząca projektów strategicznych PKN ORLEN, z udziałem wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz prezesa zarządu PKN ORLEN Daniela Obajtka

RPO. 12:00 Konferencja prasowa Rzecznika Praw Obywatelskich nt. wsparcia dla ruchu na rzecz uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.

Wydarzy się na świecie

Paryż. Prezydent Argentyny Alberto Fernandez spotka się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także przedstawicielami Klubu Paryskiego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Temat rozmów jest redukcja argentyńskiego zadłużenia.

Londyn. Wchodzi w życie zakaz przyjazdów z Turcji, Nepalu i Malediwów.

Genewa. Prezentacja wniosków ekspertów wyznaczonych przez WHO do oceny globalnych działań związanych z walką z pandemią Covid-19.

Amsterdam. Konferencja prasowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) na temat dostępnych w UE szczepionek przeciwko Covid-19.

Moskwa. Premier Rosji Michaił Miszustin wystąpi w niższej izbie parlamentu Rosji, Dumie Państwowej, ze sprawozdaniem z rezultatów działalności rządu w 2020 roku.

Moskwa. Sąd w obwodzie włodzimierskim rozpatrzy trzy pozwy złożone przez obrońców Aleksieja Nawalnego przeciwko administracji kolonii karnej nr 2 w Pokrowie, w której opozycjonista odbywał wyrok pozbawienia wolności. Obrońcy polityka kwestionują: zakwalifikowanie go jako więźnia skłonnego do ucieczki, odmawianie wydania mu książek oraz cenzurowanie gazet, które Nawalny otrzymywał w kolonii karnej.

Moskwa. Szef Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR) Matteo Mecacci omówi z Centralną Komisją Wyborczą Rosji warunki obserwacji wyborów parlamentarnych w Rosji we wrześniu br.

Watykan. Pierwsza od października audiencja generalna papieża Franciszka z udziałem wiernych. Odbędzie się na dziedzińcu świętego Damazego w Pałacu Apostolskim, w reżimie sanitarnym.

Kalendarium ekonomiczne 12 maja 2021 r.

Inflacja w Niemczech (08:00), Francji (08:45), Szwecji (09:30) i USA (14:30)

PKB Wielkiej Brytanii (08:00) i Norwegii (08:00)

Produkcja przemysłowa w UE (11:00)

Podsumowanie sesji

Polska: PKO BP podtopiło WIG20, PZU rzuciło koło ratunkowe  

USA: Spadki na Wall Street. Dow Jones zaliczył najgorszą sesję od lutego

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

ORLEN. 09:00 Konferencja prasowa dotycząca projektów strategicznych PKN ORLEN

CYFRPLSAT MERCATORKGHM LOKUM MCI  – Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

KETY – ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok 2020 i określenia kwoty przeznaczonej na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

10:00 - VOTUM - Konferencja wynikowa Spółki

Wideokonferencję wynikowa z Zarządem Spółki VOTUM S.A.

12:30 - MERCATOR - Konferencja wynikowa Spółki

Spotkanie z Zarządem Mercator Medical po publikacji raportu okresowego za Q1 2021 r.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 12 maja

1364 – Król Kazimierz III Wielki ogłosił akt fundacyjny Akademii Krakowskiej.

1817 – W Warszawie otwarto pierwszą w kraju Giełdę Papierów Wartościowych.

1926 – Marszałek Józef Piłsudski rozpoczął przewrót majowy.

1935 – Zmarł marszałek Józef Piłsudski.

1941 – Konrad Zuse zaprezentował w Berlinie pierwszy działający i w pełni automatyczny komputer o zmiennym programie Z3.

1952 – Wprowadzono reglamentację cukru i słodyczy, dopuszczając jednocześnie wolną sprzedaż cukru po tzw. cenach komercyjnych.

1981 – Zarejestrowano NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

1990 – Powstało Porozumienie Centrum; przewodniczącym partii wybrany został Jarosław Kaczyński.

2006 – Sejm RP przyjął ustawę o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

2010 – Na warszawskiej giełdzie zadebiutowały akcje PZU.

2016 – Oddano do użytku kompleks budynków biurowych Warsaw Spire.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki