REKLAMA

Zapowiedź dnia - 1 października 2020 r.

Michał Żuławiński2020-10-01 06:30, akt.2020-10-01 07:24analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-01 06:30
aktualizacja
2020-10-01 07:24
Bankier.pl

Przed nami czwartek, 1 października, 275. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Bankowcy uważają, że stopy procentowe są za niskie. Niemal trzy czwarte bankowców uważa, że stopy procentowe są na zbyt niskim poziomie i powinny przekraczać 1 proc. W ocenach perspektyw gospodarki przeważa pesymizm

20 nadchodzących zmian na rynku pracy, które rząd sygnalizuje już teraz. Biznes podkręca efektywność automatyzacją, postępuje cyfryzacja usług, a publiczne wsparcie płynie tylko dla wybranych kierunków rozwoju gospodarki. To wszystko sprawi, że w kolejnych latach polski rynek pracy będzie ulegał nieodwracalnym zmianom.

Poważna awaria na giełdzie w Tokio. Poważne problemy techniczne doprowadziły do wstrzymania handlu na giełdzie w Tokio. To pierwsza awaria od 15 lat.

Które giełdy wrześniowa korekta dotknęła najbardziej?. Korekta po wakacyjnych ekscesach nie wszędzie była jednak taka sama. Znalazły się też giełdy, które zakończyły wrzesień na wyraźnym plusie.

Ranking spółek: Biomed nadal liderem. JSW wskakuje na podium. Biomed Lublin wciąż pozostaje najpopularniejszą spółką na GPW. Tuż za nim znalazły się Inno-Gene oraz JSW. CD Projekt zanotował wyraźny spadek w rankingu.

Lot negocjuje ogromne wsparcie od rządu. Kontrolowanej upadłości nie będzie. Przewoźnik uzgadnia wysokość pomocy publicznej - pisze w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Miliardy wycofane z depozytów. Po wybuchu pandemii i ścięciu stóp procentowych przez RPP banki obniżyły oprocentowania lokat i zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów, a Polacy wycofali z depozytów ponad 64 mld zł

Wojciech Boczoń z Bankier.pl w finale Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego 2020. Press Club Polska rozdał Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego 2020. Finalistą tegorocznej edycji został i statuetkę odebrał dziennikarz Bankier.pl, Wojciech Boczoń.

Wydarzy się w Polsce

Rok akademicki. Prezydent Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak dziś przed południem wezmą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej. Po południu Andrzej Duda będzie uczestniczył w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Warszawskim. Szef MON będzie również uczestniczył w inauguracji roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej. Planowane jest wystąpienie ministra.

Przedsiębiorcy. Konferencja prasowa oraz prezentacja wyników badania Busometr ZPP - prognoza na II półrocze 2020

Farmaceutyka. Konferencja prasowa "Projekt opieki farmaceutycznej w Polsce. Jak skutecznie wdrożyć ją do polskiego systemu ochrony zdrowia?" (11:00)

Mieszkania. Śniadanie prasowe nt. Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM), które zostały ujęte w społecznej części tzw. pakietu mieszkaniowego, z udziałem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz (11:00)

Muzyka. Konferencja prasowa oraz ogłoszenie laureatów polskich nagród muzycznych - Fryderyki 2020 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej (13:00)

Cyfryzacja. "Debata WEI - Geopolityczne skutki nowych rozwiązań cyfrowych proponowanych i wdrażanych przez Amerykę, Unię, Chiny i Polskę." (16:00)

GITD. Briefing prasowy z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura, w związku z 18-leciem GITD (14:00)

MŚP. XVII Posiedzenie Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP "Małe i średnie przedsiębiorstwa wobec polityki klimatycznej" (11:00)

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Pierwszy dzień nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej. Szefowie państw i rządów będą dyskutować o sprawach międzynarodowych, w szczególności o stosunkach z Turcją i o sytuacji we wschodniej części Morza Śródziemnego. Mają też rozmawiać o relacjach z Chinami, sytuacji na Białorusi i próbie zabójstwa Aleksieja Nawalnego. Wśród omawianych tematów będą również jednolity rynek, polityka przemysłowa i transformacja cyfrowa.

Praga. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z wizytą w Czechach.

Londyn. Brytyjski rząd podejmie decyzje o przywróceniu obowiązku kwarantanny dla przyjazdów z kolejnych krajów, w tym najprawdopodobniej z Polski.

Bruksela. W parlamencie zaprzysiężenie nowego premiera Belgii Alexandra De Croo. Przedstawi on program swojego rządu.

Watykan. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotka się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem. Do rozmowy dojdzie kilka dni po tym, gdy Pompeo ostro skrytykował Watykan za plany przedłużenia porozumienia z władzami Chin w sprawie mianowania biskupów.

Berlin. Nieformalne spotkanie ministrów środowiska państw UE (do 3 października).

Algier. Wizyta szefa Pentagonu Marka Espera w Algierii.

Pekin. 71. rocznica proklamacji komunistycznej Chińskiej Republiki Ludowej.

Hongkong. Spodziewane protesty prodemokratyczne.

Biszkek. Wybory parlamentarne w Kirgistanie.

Moskwa. Rozpoczyna się 42. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie (MMKF), jeden z najstarszych przeglądów kina światowego, przeniesiony z powodu pandemii koronawirusa z lata na jesień.

Kalendarium ekonomiczne 1 października 2020 r.

Indeksy PMI dla sektora przemysłowego w: Polsce (09:00), Hiszpanii (09:15), Czechach (09:30), Włoszech (09:45), Francji (09:50), Niemczech (09:55), strefie euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30), Kanadzie (15:30) i USA (15:45)

Inflacja w Polsce (10:00) i Szwajcarii (08:30)

Bezrobocie w UE (11:00)

Dochody i wydatki Amerykanów (14:30)

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (14:30)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: GPW: kiepska sesja kończy kiepski wrzesień

Sesja na Wall Street: Wzrosty na Wall Street

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

09:30 - GETIN - Konferencja wynikowa Spółki

Telekonferencja poświęconą omówieniu wyników finansowych Grupy Getin Holding za I kwartał 2020 roku.

10:30 - CCC - Konferencja wynikowa Spółki

Prezentacja online wyników finansowych Grupy CCC wypracowanych w II kwartale 2020 roku.

ECCGAMES - NWZA ws. podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii J w trybie subskrypcji prywatnej oraz zmiany statutu.

MAKARONPL - Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,25 zł na akcję.

PLASTBOX - Wypłata dywidendy 0,09 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 1 października

1608 – Na pokładzie statku "Mary and Margaret" przybyło do kolonii Jamestown w Wirginii pięciu pierwszych polskich imigrantów do Ameryki Północnej.

1653 – Moskiewski Sobór Ziemski podjął decyzję o przyłączeniu Ukrainy do Rosji.

1808 – W Warszawie została założona Szkoła Prawa Księstwa Warszawskiego, w 1816 roku wcielona do Uniwersytetu Warszawskiego.

1908 – Rozpoczęto sprzedaż Forda T.

1946 – Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze ogłosił wyroki na zbrodniarzy wojennych III Rzeszy.

1949 – Otwarto dla ruchu odbudowaną po zniszczeniach wojennych ulicę Nowy Świat w Warszawie.

1958 – Utworzono Narodową Agencję Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), która zastąpiła dotychczasowy Narodowy Komitet Doradczy ds. Astronautyki (NACA).

1964 – W Japonii otwarto pierwszą linię superszybkiej kolei Shinkansen.

1996 – Rozpoczęła działalność sieć telefonii komórkowej Plus.

2009 – Ujawniono tzw. aferę hazardową.

2014 – Premier Ewa Kopacz wygłosiła exposé, po czym Sejm RP udzielił jej rządowi wotum zaufania.

2017 – Odbyło się, nieuznawane przez hiszpański rząd, referendum niepodległościowe w Katalonii.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki