REKLAMA

Biomed nadal liderem. JSW wskakuje na podium [Ranking spółek]

Adam Hajdamowicz2020-10-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-10-01 06:00

Biomed Lublin wciąż pozostaje najpopularniejszą spółką na GPW. Tuż za nim znalazły się Inno-Gene oraz JSW. CD Projekt zanotował wyraźny spadek w rankingu.

Biomed nadal liderem. JSW wskakuje na podium [Ranking spółek]
Biomed nadal liderem. JSW wskakuje na podium [Ranking spółek]
fot. Numstocker / / Shutterstock

Na najwyższym miejscu w rankingu popularności Bankier.pl nadal pozostaje Biomed Lublin. Jeszcze na początku września akcje spółki znajdowały się w bardzo silnej korekcie, tracąc od sierpniowego szczytu blisko dwie trzecie swojej wartości. Później spółka zaczęła jednak odbijać od dna. Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie sukcesu w postaci zakończenia pierwszego etapu produkcji leku na Covid-19. Lek wytworzony w wyniku frakcjonowania osocza ozdrowieńców lub tych, którzy przeszli Covid-19 bezobjawowo ma teraz trafić do badań klinicznych. Spółka Biomed Lublin zadeklarowała nawet, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Polska już za parę miesięcy będzie pierwszym krajem na świecie, posiadającym skuteczny lek "neutralizujący wirusa".

Kolejne informacje płynące na temat spółki i jej leku nie były już jednak równie optymistyczne, a o monitoringu aktywności Biomedu Lublin poinformowała nawet Komisja Nadzoru Finansowego. "Priorytetem nadzoru w okresie pandemii koronawirusa są nie tylko kierowane do inwestorów ostrzeżenia, ale w szczególności kwestia prawidłowości polityki informacyjnej spółek, zwłaszcza tych, których działalność biznesowa związana jest z pandemią" – napisał rzecznik KNF. Jako ciekawostkę warto tu dodać również fakt, że GPW od 5 października wprowadzi do obrotu kontrakty terminowe na akcje Biomedu Lublin, a także Mercatora oraz XTB, które również znalazły się na wysokich pozycjach w naszym rankingu.

fot. / / Bankier.pl

Drugie miejsce przypadło spółce Inno-Gene, która jeszcze miesiąc temu nie mieściła się nawet w pierwszej dziesiątce rankingu, a dziś wskoczyła niemal na szczyt. Spółka ta to również beneficjent koronawirusowej hossy. We wrześniu Centrum Badań DNA, spółka zależna Inno-Gene, złożyła wniosek patentowy dotyczący kilkuminutowego testu genetycznego do diagnostyki SARS-COV-2. Pod koniec miesiąca spółka ta otrzymała natomiast zamówienie na 250 tys. testów RT-LAMP od indyjskiej spółki BI Biotech. Średnia cena sprzedaży testu ma wynieść 10 USD.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się z kolei Jastrzębska Spółka Giełdowa. Kurs JSW notował w ostatnich tygodniach mocne zwyżki, wspierany korzystnymi informacjami, m.in. sporymi wzrostami na rynku węgla koksującego. Analitycy oceniają jednak, że ceny węgla nie uzasadniają obecnej wyceny spółki i nie gwarantują rentowności na poziomie operacyjnym. Na temat perspektyw górnictwa mogliśmy również posłuchać w wywiadzie dla Bankier.pl z byłym ministrem gospodarki i wicepremierem Januszem Steinhoffem.

Ranking popularności spółek Bankier.pl - wrzesień 2020

Lp.

Spółka

Ticker

Miejsce w poprzednim rankingu

1.

Biomed-Lublin

BML

1

2.

Inno-Gene

IGN

poza 10

3.

JSW

JSW

10

4.

XTB

XTB

6

5.

Mercator

MRC

4

6.

CD Projekt

CDR

3

7.

PKN Orlen

PKN

8

8.

PGE

PGE

poza 10

9.

PKO BP

PKO

poza 10

10.

Tauron PE

TPE

poza 10

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się m.in. takie podmioty jak XTB oraz Mercator. Nieco zaskakujący może być spadek dopiero na szóstą pozycję CD Projektu, który jeszcze nie tak dawno temu regularnie liderował pod względem popularności. Największy polski producent gier nieco rozczarował wynikami za drugi kwartał 2020 roku, które okazały się o 8,6 proc. niższe od oczekiwań analityków. Nie to jest jednak teraz najważniejsze, studio jest bowiem już na ostatniej prostej przed premierą „Cyberpunka 2077” i aby zdążyć z produkcją na czas (19 listopada 2020 roku) wprowadziło nawet sześciodniowy tydzień pracy.

Biomed zdominował również forum

Również na forum Bankier.pl największą popularnością cieszył się Biomed Lublin, na którego temat w ciągu miesiąca powstało ponad 38 tysięcy postów. Wysokie miejsca zajęły także inne spółki z branży medycznej, czyli Mercator oraz 4Mass. Pierwszą piątkę we wrześniu dopełniły obecne również w czołówce podstawowego rankingu XTB oraz JSW.

Najpopularniejsze spółki na forum Bankier.pl - wrzesień 2020

 Lp.

Spółka

Ticker

Liczba postów we wrześniu

1.

Biomed-Lublin

BML

38772

2.

XTB

XTB

17598

3.

Mercator

MRC

16970

4.

JSW

JSW

10975

5.

4Mass

4MS

8464

Źródło: Opracowanie własne na podstawie Bankier.pl

Ranking popularności spółek Bankier.pl jest narzędziem pokazującym popularność spółek giełdowych wśród osób korzystających z portalu. Podczas tworzenia rankingu pod uwagę brana jest liczba wyświetleń bankierowego profilu spółki podczas ostatnich 30 dni. Zestawienie na bieżąco mogą śledzić użytkownicy Bankier.pl. Ranking forumowej popularności jest z kolei dostępny w sekcji giełda.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (1)

dodaj komentarz
geralt78
fajnie fajnie... teraz już kurs akcji za 10 zł. w październiku było 16, a parę miesięcy wcześniej blisko 30 zł... ciekawe ile osób na tym straciło. Współczuję, bo za pewne sporo.

Powiązane: Rankingi spółek

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki