Zadyszka w inwestycjach spowolniła wzrost PKB

W trzecim kwartale 2016 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł o 0,2% kdk i 2,5% rdr – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Hamująca dynamika PKB to efekt spadających nakładów inwestycyjnych.

W ten sposób GUS potwierdził, że w minionym kwartale polska gospodarka rosła najwolniej od trzech lat. Jeśli wziąć pod uwagę bardziej miarodajną miarę – czyli dynamikę wyrównaną sezonowo – to PKB wzrósł tylko o 2,2% rdr, co także było najsłabszym wynikiem od III kw. 2013 roku.

Dziś uzyskaliśmy oficjalne potwierdzenie, dlaczego tak się stało – statystycy opublikowali kompozycję PKB. Sprawdziło się to, o czym ekonomiści mówili przez ostatnie kilka miesięcy. W III kw. wartość inwestycji zmalała o 7,3% rdr (dane wyrównane sezonowo) i był to trzeci kwartał z rzędu spadku tego wskaźnika.

Malejących inwestycji nie była w stanie zrównoważyć konsumpcja rosnąca w tempie 4,2% rdr. Trzeci kwartał bym pierwszym okresem, w którym w pwłni widoczny był efekt rządowego programu "Rodzina 500+". Nominalnie konsumpcja prywatna była o blisko 8 mld zł wyższa niż w III kw. 2015 roku.

W rezultacie konsumpcja wniosła 2,3 punktu procentowego do rocznej (niewyrównanej sezonowo) dynamiki produktu krajowego brutto. Był to największy wkład konsumpcji od I kwartału 2011 roku. Wydatki publiczne dodały 0,8 pkt. proc., a przyrost zapasów 1,1 pkt. proc. Inwestycje odjęły 1,4 pkt. proc., a handel zagraniczny obniżył dynamikę PKB o 0,3 pkt. proc.

Po stronie podażowej największy wzrost wartości dodanej (o 9,3% rdr) odnotowano w „działalności finansowej i ubezpieczeniowej”. Wartość dodana w handlu wzrosła o 5,8% rdr, w transporcie o 4,1%, a w przemyśle o 3,9%. Widoczna po stronie popytowej słabość wydatków inwestycyjnych koresponduje z zapaścią w budownictwie, gdzie wartość dodana w trzecim kwartale była aż o 14,8% mniejsza niż przed rokiem.

"Ryzyko korekt będzie już dużo mniejsze. To, co się teraz wydarzyło, to było uspójnienie danych kwartalnych do danych rocznych, które były publikowane 19 października" - powiedziała Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Nostradamus

Inwestycje przemysłowe -35%. 2017 będzie znacznie gorszy niż 2016!

! Odpowiedz
0 0 ~silvio_gesell

A założenie że wydatki państwa na rodziców napędzą PKB jest kompletnie z czapy. Ten program ma tylko jeden cel - niedoprowadzenie do rozwarstwienia społeczeństwa na klasę dzietną, która dostarcza popyt na przestrzeń i bezdzietną, która tą przestrzeń podnajmuje.

! Odpowiedz
0 0 ~Mdd

A może taki tytuł:

"Spowolniony wzrost PKB wywołuje zadyszkę w inwestycjach"

! Odpowiedz
4 2 ~AXN121

Re jaro. Waluty coraz droższe, wywóz za granicę coraz mniej opłacalny. Pierwsi co to dostrzegli już to zrobili i wyszli na swoje, czy nie za późno!

! Odpowiedz
3 5 ~jaro

Banki kupują obligacje skarbowe z środków lokat przedsiębiorstw i ludność. Tej polityce PIS zagranica nie wierzy, Niebezpieczeństwo to bankructwo Polski. Jedyna nadzieja że bogaci wywiozą pieniądze za granicę i po obaleniu komuny chrześcijańskiej odbudują kraj.

! Odpowiedz
0 3 ~213213

proponuje sprawdzić strukturalną analize pkb a raczej członu dot. inwestycji. inwestycje publiczne ( samorządy) i spora część rządowych leżą. Inwestycje zagraniczne w normie. Inwestycje krajowe prywaciarzy leżą, czmeu? bo krajowi inwestucją przy partyypacji środków UE w sporej mierze. OF destabilizacja legislacyjna jest widoczna i też ma wpływ ale jest to gros całości
Gdyby inwestycje pubiczne były w natarciu to byśmy mieli 3,5% a jakby nie było destabilizacja legislatury to by było 3,8 nawet.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 28 ~07

tak rządzą komuniści tylko teraz pod patronatem patriarchów

! Odpowiedz
22 20 ~Katar

Spokojnie za rok będzie lepiej, to co teraz jest to wina poprzedniego rządu, gdyby nie oni to polska była by najbogatszym krajem na świecie i nuklearnym mocarstwem.

! Odpowiedz
2 10 ~citizen

Przepraszam masz tylko katar czy może już grypę

! Odpowiedz
0 10 ~Woof

Będzie lepiej, o ile ktoś woli horrory od filmów romantycznych, czy rodzinnych. Na razie najbardziej zadowoleni są miłośnicy kiepskich komedii.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil