REKLAMA
BADANIE

Zadyszka w inwestycjach spowolniła wzrost PKB

2016-11-30 10:00
publikacja
2016-11-30 10:00

W trzecim kwartale 2016 roku produkt krajowy brutto Polski wzrósł o 0,2% kdk i 2,5% rdr – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Hamująca dynamika PKB to efekt spadających nakładów inwestycyjnych.

Zadyszka w inwestycjach spowolniła wzrost PKB
Zadyszka w inwestycjach spowolniła wzrost PKB
fot. FORUM / / FORUM

W ten sposób GUS potwierdził, że w minionym kwartale polska gospodarka rosła najwolniej od trzech lat. Jeśli wziąć pod uwagę bardziej miarodajną miarę – czyli dynamikę wyrównaną sezonowo – to PKB wzrósł tylko o 2,2% rdr, co także było najsłabszym wynikiem od III kw. 2013 roku.

Dziś uzyskaliśmy oficjalne potwierdzenie, dlaczego tak się stało – statystycy opublikowali kompozycję PKB. Sprawdziło się to, o czym ekonomiści mówili przez ostatnie kilka miesięcy. W III kw. wartość inwestycji zmalała o 7,3% rdr (dane wyrównane sezonowo) i był to trzeci kwartał z rzędu spadku tego wskaźnika.

Malejących inwestycji nie była w stanie zrównoważyć konsumpcja rosnąca w tempie 4,2% rdr. Trzeci kwartał bym pierwszym okresem, w którym w pwłni widoczny był efekt rządowego programu "Rodzina 500+". Nominalnie konsumpcja prywatna była o blisko 8 mld zł wyższa niż w III kw. 2015 roku.

W rezultacie konsumpcja wniosła 2,3 punktu procentowego do rocznej (niewyrównanej sezonowo) dynamiki produktu krajowego brutto. Był to największy wkład konsumpcji od I kwartału 2011 roku. Wydatki publiczne dodały 0,8 pkt. proc., a przyrost zapasów 1,1 pkt. proc. Inwestycje odjęły 1,4 pkt. proc., a handel zagraniczny obniżył dynamikę PKB o 0,3 pkt. proc.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Po stronie podażowej największy wzrost wartości dodanej (o 9,3% rdr) odnotowano w „działalności finansowej i ubezpieczeniowej”. Wartość dodana w handlu wzrosła o 5,8% rdr, w transporcie o 4,1%, a w przemyśle o 3,9%. Widoczna po stronie popytowej słabość wydatków inwestycyjnych koresponduje z zapaścią w budownictwie, gdzie wartość dodana w trzecim kwartale była aż o 14,8% mniejsza niż przed rokiem.

"Ryzyko korekt będzie już dużo mniejsze. To, co się teraz wydarzyło, to było uspójnienie danych kwartalnych do danych rocznych, które były publikowane 19 października" - powiedziała Maria Jeznach, dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~Nostradamus
Inwestycje przemysłowe -35%. 2017 będzie znacznie gorszy niż 2016!
~silvio_gesell
A założenie że wydatki państwa na rodziców napędzą PKB jest kompletnie z czapy. Ten program ma tylko jeden cel - niedoprowadzenie do rozwarstwienia społeczeństwa na klasę dzietną, która dostarcza popyt na przestrzeń i bezdzietną, która tą przestrzeń podnajmuje.
~Mdd
A może taki tytuł:

"Spowolniony wzrost PKB wywołuje zadyszkę w inwestycjach"
~AXN121
Re jaro. Waluty coraz droższe, wywóz za granicę coraz mniej opłacalny. Pierwsi co to dostrzegli już to zrobili i wyszli na swoje, czy nie za późno!
~jaro
Banki kupują obligacje skarbowe z środków lokat przedsiębiorstw i ludność. Tej polityce PIS zagranica nie wierzy, Niebezpieczeństwo to bankructwo Polski. Jedyna nadzieja że bogaci wywiozą pieniądze za granicę i po obaleniu komuny chrześcijańskiej odbudują kraj.
~213213
proponuje sprawdzić strukturalną analize pkb a raczej członu dot. inwestycji. inwestycje publiczne ( samorządy) i spora część rządowych leżą. Inwestycje zagraniczne w normie. Inwestycje krajowe prywaciarzy leżą, czmeu? bo krajowi inwestucją przy partyypacji środków UE w sporej mierze. OF destabilizacja legislacyjna jest widoczna proponuje sprawdzić strukturalną analize pkb a raczej członu dot. inwestycji. inwestycje publiczne ( samorządy) i spora część rządowych leżą. Inwestycje zagraniczne w normie. Inwestycje krajowe prywaciarzy leżą, czmeu? bo krajowi inwestucją przy partyypacji środków UE w sporej mierze. OF destabilizacja legislacyjna jest widoczna i też ma wpływ ale jest to gros całości
Gdyby inwestycje pubiczne były w natarciu to byśmy mieli 3,5% a jakby nie było destabilizacja legislatury to by było 3,8 nawet.
~07
tak rządzą komuniści tylko teraz pod patronatem patriarchów
~Katar
Spokojnie za rok będzie lepiej, to co teraz jest to wina poprzedniego rządu, gdyby nie oni to polska była by najbogatszym krajem na świecie i nuklearnym mocarstwem.
~citizen
Przepraszam masz tylko katar czy może już grypę
~Woof
Będzie lepiej, o ile ktoś woli horrory od filmów romantycznych, czy rodzinnych. Na razie najbardziej zadowoleni są miłośnicy kiepskich komedii.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki