Polska gospodarka rosła najwolniej od 3 lat

W trzecim kwartale 2016 roku dynamika produktu krajowego brutto Polski wyniosła 0,2% kdk i 2,5% rdr - podał wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny. To najsłabszy wynik od trzech lat.

Ekonomiści już od kilku miesięcy obniżali szacunki wzrostu gospodarczego w Polsce. Jeszcze wiosną wielu prognozowało wzrost PKB o ponad 3,5%. Przed publikacją wstępnych danych GUS oczekiwania te zmalały do 0,9% kdk i 2,9% rdr w trzecim kwartale.

(Główny Urząd Statystyczny)

Opublikowane dziś dane były negatywną niespodzianką nawet dla najbardziej pesymistycznie nastawionych analityków. Niewyrównana sezonowo dynamika roczna (2,5% rdr) była najniższa od trzeciego kwartału 2013 roku.

Większość ekonomistów i inwestorów patrzy jednak na dane wyrównane sezonowo, gdzie wyniki prezentują się jeszcze słabiej. Dynamika PKB wyrównana sezonowo wyniosła 0,2% kdk i 2,1% rdr.

W drugim kwartale polski PKB urósł o 0,8% kdk i 3,1% rdr. W pierwszym kwartale odnotowano dynamikę -0,1% kdk i 3,0% rdr. Oznacza to, że szanse na to, że w całym 2016 roku dynamika PKB przekroczy 3,0%, jest już bardzo niewielka.

"Poza budownictwem, wszystkie segmenty oceniamy pozytywnie, ale słabiej niż w II kwartale. W III kwartale negatywna skala wpływu budownictwa na PKB może być nieco silniejsza niż w I i II kwartale" - oceniła dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w GUS, Maria Jeznach.

"W pozostałych segmentach wpływ był pozytywny, choć w przemyśle nieco słabszy niż w II kwartale. Dynamika wartości dodanej może być zbliżona do ogólnej wartości PKB. W III kwartale utrzymał się wzrost spożycia publicznego" - powiedziała Jeznach.

Polska "dogoniła" Europę

Polska

W trzecim kwartale Polska gospodarczo równała do bogatszych państw Europy Zachodniej. Niestety, nie chodzi o poziom życia czy rozmiary gospodarki, lecz o tempo wzrostu PKB. W trzecim kwartale tego roku dynamika PKB (wyrównana sezonowo) w strefie euro wyniosła 0,3% w ujęciu kwartalnym i 1,6% w ujęciu rocznym – poinformował dziś Eurostat. Wyliczenia dla Polski to tymczasem odpowiednio 0,2% k/k i 2,1% r/r, a dla całej Unii Europejskiej 0,4% k/k i 1,8% r/r.

Opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i mogą zostać zrewidowane. Pierwszy regularny szacunek PKB za trzeci kwartał 2016 roku GUS opublikuje 30 listopada. Wtedy też poznamy, jaki wkład w dynamikę PKB miały poszczególne kategorie: konsumpcja, inwestycje, zapasy, wydatki rządowe, eksport oraz import.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 utc1

Skończyła się zabawa, wychodzi szydło z worka, gospodarkę zniszczyliście, wojsko ośmieszyliście, jesteście dupowate dranie pisowcy.

! Odpowiedz
3 2 ~znafcasprawy

wszystko to wina rządów PO, które rozprzedało majątek narodowy za bezcen i pozwoliło zachodnim koncernom traktować Polskę jak rynek zbytu na ich produkty i źródło taniej, wykwalifikowanej siły roboczej !....teraz czerpią z tego mega-korzyści , a mnóstwo Polaków pracuje w ich fabrykach na strefach ekonomicznych za głodowe stawki 1500-1800 zł !!!! trzeba odebrać zachodnim kapitalistom ile się da sfery bankowej , produkcyjnej i zwłaszcza wysokich technologii, a ich sklepy typu Kaufland-Lidl opodatkować tak by nie niszczyły mniejszych jeszcze polskich producentów !!! NIECH ŻYJE POLSKA ! - PRECZ Z OBCYM , GRABIEŻCZYM KAPITALIZMEM i PRECZ Z PO !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 ~crocodillo

Wedlug premier, Polska sie nie zadluza a kase ma bo sprzedaje obligacje. Lyso wam lemingi :-)
A poza tym rzad ma same priorytety, kopalnie sluzba zdrowia, mieso armatnie maciarewicza, wysokie emerytury , tanie franki i firanki , stocznie itp itp.
Jak na razie to pogrzeb przydenta 1000 lecia sie szykuje na bis bo lud lubi igrzyska i chleba

! Odpowiedz
2 7 ~Grzechu_comeback

No, jakby nie patrzeć do w 2007 AD był SZCZYT! A POtem to już kamieni kupa itd..... co na to lemingi?!?!?!?
Cykl jest widoczny, problemem tylko są te malejące maxy, ale to być może efekt polityki "tu i teraz" oraz serwowanych Polakom mirabelek oraz porad Komorowskiego "zmień pracę, weź kredyt", zamiast ułatwień dla biznesu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~dario

SZCZYT to był w 1997, a w ostatnich latach - w IV kw 2015 gdy poprzednia ekipa przekazywała władzę, a teraz PiSk i ojczyzna dojna...

! Odpowiedz
7 7 ~rd

No to już jesteśmy blisko zapowiedzi Pani Szydło- ruina i zgliszcza nieuniknione. Pan Morawiecki coś "zaniemówił"- nie tego się spodziewał

! Odpowiedz
3 3 ~Chipek

Tow. Morawiecki opracowuje nowy cykl slajdów "Rok 2050 - rokiem Polski". Przedsprzedaż biletów na pokazy od 1 Grudnia.

! Odpowiedz
4 7 ~3RPZŁODZIEJE

w 2007...500 mld. zadłużenia wewnętrznego...PO tem w 2015 przekroczyło BILION zł zadłużenia wewnętrznego....Nikt w POlityce POlsckiej nie odpowiada KARNIE za ZŁE RZĄDY.

! Odpowiedz
19 5 ~as

Ciężko powiedzieć, co by było pod "starą władzą", ale obstawiam że gorzej. Bo w końcu 500+ mocno napędza jak na razie konsumpcję, bez tego byłoby jeszcze wolniej.

! Odpowiedz
4 5 ~JarozbawKłamczyńsk

500+ napędza dług i sprzedaż szrotów w Niemczech na rynek Polski. Nic więcej.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil