REKLAMA

Yellen: Jestem bardzo zaniepokojona rosnącym długiem USA

2017-11-30 08:52
publikacja
2017-11-30 08:52

Im bliżej końca kadencji Janet Yellen, tym przewodnicząca Rezerwy Federalnej wygłasza coraz odważniejsze tezy. Szefowa najważniejszego banku centralnego świata tym razem odniosła się do gigantycznego zadłużenia USA.

fot. Joshua Roberts / / Reuters

W trakcie ostatniego w swojej karierze wystąpienia przed kongresowymi komisjami, Janet Yellen wygłosiła dosyć standardowe przemówienie, podsumowujące obecny stan amerykańskiej gospodarki i politykę Rezerwy Federalnej. Znacznie ciekawiej przebiegała natomiast seria pytań od kongresmenów.

- Jestem bardzo zaniepokojona możliwością utrzymania trajektorii wzrostu amerykańskiego długu. Obecnie relacja naszego długu do PKB wynosi 75 proc. To nie jest poziom przerażający, ale też nie jest niski. Kiedy spojrzy się jednak na prognozy Kongresowego Biura Budżetu, to są tam rzeczy, które powinny ludziom spędzać sen z powiek – powiedziała Janet Yellen w kontekście planowanych reform podatkowych, które mogą jeszcze mocniej zwiększyć dziurę w budżecie USA.

Obecnie amerykański dług publiczny wynosi ponad 20,5 biliona dolarów. 75 proc., o których wspominała Janet Yellen, to relacja długu do PKB pomijająca papiery dłużne będące w posiadaniu amerykańskich instytucji rządowych (całkowita relacja długu do PKB przebiła już 100 proc.).

Według prognoz, o których wspomniała przewodnicząca Fedu, jeżeli nie nastąpią głębokie zmiany w amerykańskich finansach publicznych, to do 2047 r. relacja zadłużenia do PKB wzrośnie z obecnych 75 proc. do 150 proc.

Krytycy Rezerwy Federalnej często przypominają, że to m.in. jej polityka niskich stóp procentowych umożliwia amerykańskim władzom potężny wzrost zadłużenia. Dość powiedzieć, że od grudnia 2008 r. do grudnia 2015 r. – czyli w okresie, w którym Fed utrzymywał stopy zbliżone do zera – amerykański dług publiczny wzrósł o 77 proc. Co więcej, w ramach programu luzowania ilościowego, amerykański bank centralny skupował na rynku wtórnym obligacje rządowe, zaś zyski z tego tytułu, zgodnie z prawem, transferowane były do Departamentu Skarbu

Pokłosiem wzmożonych zakupów jest eksplozja sumy bilansowej Fedu do ponad 4,5 biliona dolarów – z zapowiedzianą już „normalizacją” tego stanu rzeczy poradzić będzie musiał sobie Jerome Powell, następca Janet Yellen, który w fotelu przewodniczącego Rezerwy Federalnej zasiądzie w lutym.

Wypowiedź na temat długu padła z ust Janet Yellen tydzień po tym, jak przewodnicząca Fedu stwierdziła, że największym wyzwaniem dla banku centralnego będzie „prowadzenie takiej polityki monetarnej, która nie doprowadzi do powstawania cykli koniunkturalnych”, a „zbyt wolna zmiana polityki monetarnej niesie za sobą ryzyko”. Teza ta została powtórzona we wczorajszym wystąpieniu w Kongresie.

- Jeżeli pozwolimy gospodarce się przegrzać, wówczas znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy musieli podnieść stopy procentowe i wpędzić gospodarkę w recesję. Nie chcemy jednak powodować cykli boomu i krachu – powiedziała Yellen.

Janet Yellen mogła pozostać w zarządzie Fedu do 2024 r., jednak postanowiła, że wraz z ustąpieniem z fotela przewodniczącego (co nastąpi w lutym 2018 r.) całkowicie pożegna się z amerykańskim bankiem centralnym. Można tylko spekulować, czy jej ostatnie odważne wypowiedzi sugerują, że po odejściu z Fedu pójdzie w ślady swojego mentora Alana Greenspana, który przez wiele lat kierował najważniejszym bankiem centralnym świata, a na emeryturze powrócił do kontrowersyjnych z punktu widzenia ekonomicznego mainstreamu poglądów (więcej na ten temat w artykule: "Greenspan: Złoto to podstawowa globalna waluta").

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Jeśli popatrzeć na wykres, to wzrost zadłużenia rośnie:
- z powodu wojny (178x wojna o niepodległość, 186x wojna secesyjna, 191x I WŚ, 194x II WŚ, 198x Iran-Irak, Zatoka Perska), po czym spada w wyniku wojennych innowacji
- z powodu stymulacji w czasie kryzysu (193x New Deal, 201x QE), po czym i tak jest wojna
lockvestor
Ciekawe jak to się potoczy dalej, bo póki co nikt nie ma pomysłu co z tym rosnącym długiem zrobić, a liczenie na to, że typowy Amerykanim będzie kupował więcej telewizorów i wpływy z podatków wzrosną jest dosć naiwne.

Swoją drogą przecież cykle koniunkturalne dalej istnieją tyle, że teraz ich ekstrema są
Ciekawe jak to się potoczy dalej, bo póki co nikt nie ma pomysłu co z tym rosnącym długiem zrobić, a liczenie na to, że typowy Amerykanim będzie kupował więcej telewizorów i wpływy z podatków wzrosną jest dosć naiwne.

Swoją drogą przecież cykle koniunkturalne dalej istnieją tyle, że teraz ich ekstrema są skumulowane w postaci baniek i kryzysów na których przecież najwięcej zarabiają koledzy pani Janet Yellen z banków komercyjnych.
pomorzaninm
na wykresie masz podpowiedz jakiego kalibru wydarzenie nas czeka ... Civil WAr ...WW I ...WW II a teraz powinna byc WW III ..lub Great Recession ... tak to sie rozwiąze.
i co uczymy sie jako ludzkosc ? te same żadze doprowadzaja do tych samych wydarzen...
open_mind
„bo póki co nikt nie ma pomysłu co z tym rosnącym długiem zrobić” Pomysł to mają i go wprowadzają tylko że większość tego jeszcze nie odczuwa nawet nie potrafi dostrzec, tacy delikatni niczym fantastyczny anestezjolog. Następnie będzie „operacja się udała system zmieniony”! Przypominam dług można spłacić „bo póki co nikt nie ma pomysłu co z tym rosnącym długiem zrobić” Pomysł to mają i go wprowadzają tylko że większość tego jeszcze nie odczuwa nawet nie potrafi dostrzec, tacy delikatni niczym fantastyczny anestezjolog. Następnie będzie „operacja się udała system zmieniony”! Przypominam dług można spłacić albo anulować, z tym że ta pierwsza opcja jest nie możliwa pozostaje ta druga która niesie ze sobą finansowe tornado.
mb-1
Też byłbym mając taki dług na głowie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki