REKLAMA

Włochy: nowe przepisy o kredytach mieszkaniowych

2016-03-04 09:00
publikacja
2016-03-04 09:00

We Włoszech przygotowywane są nowe przepisy dotyczące kredytów mieszkaniowych. Najistotniejszą zmianą jest podniesienie liczby niezapłaconych rat - z siedmiu do osiemnastu - po których bank mógłby przejąć mieszkanie.

fot. / / YAY Foto

Nowością jest także zapis, że po przejęciu mieszkania przez bank, nawet jeżeli suma uzyskana z jego sprzedaży będzie mniejsza od wysokości kredytu, bank nie będzie mógł domagać się więcej od kredytobiorcy. Jeśli sprzedaż przyniesie więcej pieniędzy, niż wynosił kredyt, bank musi przekazać kredytobiorcy tę różnicę.

W nowym prawie będzie również zapis, że wartość nieruchomości oceniać będzie niezależny ekspert, a nad całą operacją czuwać ma narodowy bank włoski. Wartość kredytów mieszkaniowych gwałtownie wzrosła we Włoszech w ostatnich latach: z 19 miliardów euro w 2013 roku do 49 miliardów w roku ubiegłym.

Frankowcy w Polsce oddadzą klucze?

W Polsce kredytobiorcy nie mają możliwości przeniesienia na bank nieruchomości i jednoczesnego zwolnienia się ze zobowiązania. Takie rozwiązanie przewiduje prezydencki projekt ustawy dotyczącej kredytów walutowych.

Dokument zakłada, że z nowej możliwości mogliby skorzystać kredytobiorcy zadłużeni w innych niż złoty walutach, którzy nie mają dochodów w walucie wystarczających na pokrycie raty (w ostatnich 12 miesiącach), spełnią wymóg dotyczący stosunku wysokości raty do miesięcznego dochodu kredytobiorcy (powyżej 20 proc.) oraz spełnią wymóg wzrostu wartości zadłużenia w złotych o co najmniej 30 proc. w stosunku do wypłaconej pierwotnie kwoty. Szczegóły zapowiadanych zmian w kredytach walutowych w analizie Bankier.pl pt. "Frankowcy mogą oddać klucze. I co dalej?".

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Lehnert/Rzym/Siekaj/bankier/mwc

Źródło:Bankier24
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~Franek_Kimono
https://youtu.be/lpjvjPh3QEI

Jak ktoś chce zrozumieć istote problemu polecam.
~Leszek1977
Szanowna redakcjo, jeśli jeszcze raz skasujecie (=ocenzurujecie) mój post (który mieścił się w normie ) to zmienię ten portal na inny. Nie jestem tu "służbowo", więc jest mi to obojętne, czy czytam bankier, czy inny.
~Wlodek
No nie mogę, Włosi zachowali się skandalicznie! Jak mogli stracić zaufanie do banków? Jak im to w ogóle przyszło do głowy? ZBP powinien wystosować w tej sprawie notę dyplomatyczną i oddelegować do obsługi włoskiego Internetu część naszych rodzimych trolli. Nie można tego tak zostawić! ;-)
~jarekzegarek
pomysł nie jest najgorszy. Równoważymy ryzyko transakcji. Część ryzyka klienta, część banku. Do tej pory to klient ponosił 100% ryzyka. Ale w kwestii frankowiczów. Jasna cholera mnie bierze na ich roszczeniowość. Kilka lat sprzedawałem kredyty hipoteczne. Nigdy nie było presji na to żeby sprzedawać akurat walutowe.pomysł nie jest najgorszy. Równoważymy ryzyko transakcji. Część ryzyka klienta, część banku. Do tej pory to klient ponosił 100% ryzyka. Ale w kwestii frankowiczów. Jasna cholera mnie bierze na ich roszczeniowość. Kilka lat sprzedawałem kredyty hipoteczne. Nigdy nie było presji na to żeby sprzedawać akurat walutowe. Każdy mój klient przychodził z zamiarem wzięcia kredytu walutowego, a wychodził ze złotówkowym. Raz klientka się uparła, że franki i nic więcej jej nie obchodzi. Dostałą franki, po 3 dniach tłumaczenia. Inny klient brał u mnie trzy kredyty. Wszystkie w złotówkach. Po moim odejściu z banku przewalutował na franki. Więc nie opowiadajcie głupot, że złe banki, źli doradcy, wszystko złe. Trzeba było myśleć. Życzę powodzenia. Pis Wam da. Spłacą nasze dzieci, ale jeszcze pewniej wnuki.
~bumbum
To nie były kredyty walutowe, ale złotówkowe wyrażane we frankach. I tu jest całe oszustwo bankierów. Zastawili celową pułapkę.
~fg odpowiada ~bumbum
I pewnie dlatego zanosisz do banku co miesiąc CHF z kantoru - bo to przecież normalne że dług w PLN spłaca się CHFem .... Podpowiem ci - gdyby kredyt był w PLN to byś zanosił w PLN, bo po co tracić na spreadach kantorowych?
~ble odpowiada ~fg
A po to spłaca w CHF, że podnosi w ten sposób popyt CHF i tym samym wartość CHF co daje bankom większą kwotę w PLN. Banki są na "+" tak czy siak i to jest w tym bankowym biznesie nie fair. Bank pobiera prowizję i marżę za ryzyko, że część klientów nie będzie w stanie spłacić. Ale jakie to ryzyko skoro A po to spłaca w CHF, że podnosi w ten sposób popyt CHF i tym samym wartość CHF co daje bankom większą kwotę w PLN. Banki są na "+" tak czy siak i to jest w tym bankowym biznesie nie fair. Bank pobiera prowizję i marżę za ryzyko, że część klientów nie będzie w stanie spłacić. Ale jakie to ryzyko skoro i tak wyduszą z każdego ostatniego grosza i ostatnią koszulę?
~PLanktON odpowiada ~bumbum
Co cie to obchodzi jak Bank to zaimplementowal? Podpisałeś umowę ze rata kredytu jest uzależniona od kursu Frania wiec o co chodzi? DO kogo pretensje , do siebie powieniens miec.
Banki powinno się ścigać za klauzule abuzywne a nie za owczy pęd kredytobiorców frankowych.

Jak PLNowcy płacili jak za zboże raty to
Co cie to obchodzi jak Bank to zaimplementowal? Podpisałeś umowę ze rata kredytu jest uzależniona od kursu Frania wiec o co chodzi? DO kogo pretensje , do siebie powieniens miec.
Banki powinno się ścigać za klauzule abuzywne a nie za owczy pęd kredytobiorców frankowych.

Jak PLNowcy płacili jak za zboże raty to "franciszkanie" z politowaniem i docinkami się nabijali. A teraz wielki płacz
~kik
Przestań pisać bzdury, Wszysy dobrze wiemy jak by ło, bo sam jestem świadkiem.
~ada
Jak widać, można..A u nas bangsterzy liczą na to, że zastraszą rządzących i prezydenta i nawet frankowicze tego nie dostaną. We Włoszech nowe przepisy dla wszystkich i obyło się bez płaczu banków miliardowych stratach. To co bangsterka wyrabia w Polsce to w pale się nie mieści

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki