Wirusowy haczyk w danych z przemysłu

Po długiej serii bardzo słabych danych z niemieckiego przemysłu najświeższy odczyt PMI zasugerował odwrócenie negatywnych tendencji. Optymizm może być jednak przedwczesny, ponieważ w danych tkwi haczyk.

Wskaźnik PMI dla niemieckiego sektora wytwórczego wzrósł w lutym do 47,8 pkt. wobec 45,3 pkt. odnotowanych w styczniu – podała wstępne dane firma IHS Markit. To najwyższy odczyt od 13 miesięcy i zarazem spore zaskoczenie, ponieważ ekonomiści spodziewali się obniżenia tego wskaźnika do 44,8 pkt.

(Bankier.pl)

Niemniej jednak odczyty poniżej 50 punktów w dalszym ciągu sygnalizują spadek aktywności w badanym sektorze. Rosnące odczyty poniżej 50 pkt. wskazują jednak, że tempo spadku aktywności maleje.

Tyle że we wzroście „przemysłowego” PMI w Niemczech tkwi pewien haczyk. „Za prawie połowę wzrostu tego indeksu w skali miesięcznej odpowiadało pogorszenie się czasu dostaw, co paneliści wiązali z wywołanym koronawirusem zakłóceniami w Chinach” – czytamy w lutowym raporcie IHS. Wskaźnik ten spadł z 55,1 pkt. do 47 pkt., ale przy obliczaniu wskaźnika PMI subindeks ten ujmuje się odwrotnie. Zatem tym razem konstrukcja PMI zadziałała nieco opacznie i w sumie negatywna informacja przyczyniła się do wzrostu tego wskaźnika.

Powyżej bariery 50 punktów cały czas znajdują się wskazania dla sektora usług. „Usługowy” PMI dla Niemiec obniżył się w lutym z 54,2 pkt. do 53,3 pkt., osiągając wartość niższą od rynkowego konsensusu na poziomie 53,8 pkt. W rezultacie łączony PMI dla przemysłu i usług osiągnął wartość 51,2 pkt., sygnalizując rachityczny wzrost największej gospodarki Europy.

- Lutowe wstępne wyniki PMI pokazują, że niemieckiej gospodarce udało się zanotować kolejny niewielki wzrost aktywności biznesowej, pomimo uderzenia w eksport wywołanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Doniesienia od sondowanych przedsiębiorstw wskazują, że jak dotąd zakłócenia w produkcji przemysłowej z powodu kwestii dostaw były dość ograniczone – skomentował wyniki lutowego badania Phil Smith, główny ekonomista IHS Markit.

Poniżej bariery 50 punktów spadł za to analogiczny indeks dla przemysłu francuskiego. Odczyt na poziomie 49,7 pkt. (wobec 51,1 pkt. w styczniu) rozczarował analityków typujących wynik rzędu 50,7 pkt. To najniższy odczyt od 7 miesięcy. Poprawiła się za to koniunktura w sferze usług, gdzie wskaźnik PMI podniósł się z 51,0 pkt. do 52,6 pkt. i osiągnął najwyższą wartość od czterech miesięcy.

Generalnie lutowe odczyty PMI dla całej strefy euro wypadły lepiej, niż oczekiwano. „Przemysłowy” PMI dla eurolandu przyjął wartość 49,1 pkt. i był najwyższy od roku. To rezultat wyższy niż w styczniu (47,9 pkt.) oraz wyraźnie wyższy od oczekiwanych 47,5 pkt. Pamiętajmy jednak o "haczyku" tkwiącym w tych danych. PMI dla sektora usług strefy euro ukształtował się na poziomie 52,8 pkt. wobec 52,5 pkt. w styczniu i prognozy rzędu 52,2 pkt.

Mamy zatem do czynienia z wciąż słabym – ale za to konsekwentnym – wzrostem aktywności w sektorze usług oraz coraz wolniejszym spadkiem koniunktury w przemyśle. Łączony PMI dla strefy euro przyjął wartość 51,6 pkt. i był najwyższy od pół roku. Nie zmienia to jednak faktu, że przy takim odczycie PMI wciąż należy się spodziewać dynamiki PKB na poziomie zaledwie 0,2% kdk. Mówimy tu raczej o stagnacji niż o istotnym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w strefie euro.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 pluto85md

Wskaznik to suma mniejszych wskaznikow. I o ile biezaca produkcja rosnie (1,1% wg najnowszych danych), to byly juz miesiace spadkowe, ale spadaja glownie zamowienia j zaleglosc, tzn. dzis firmy maja zapewniona prace np. na 2 tygodnie, a przed rokiem 3 miesiace. Stad PMI to wskaznik wyprzedzajacy.

! Odpowiedz
3 12 and00

"Zatem tym razem konstrukcja PMI zadziałała nieco opacznie i w sumie negatywna informacja przyczyniła się do wzrostu tego wskaźnika"
Taki to wskaźnik :)

U nas chyba od półtora roku wykazuje recesje, a w przemyśle produkcja wolniej, czy szybciej cały czas rośnie...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil