REKLAMA
Tour de spółki

Wirusowy haczyk w danych z przemysłu

2020-02-21 11:10
publikacja
2020-02-21 11:10
fot. iStock/Thinkstock /

Po długiej serii bardzo słabych danych z niemieckiego przemysłu najświeższy odczyt PMI zasugerował odwrócenie negatywnych tendencji. Optymizm może być jednak przedwczesny, ponieważ w danych tkwi haczyk.

Wskaźnik PMI dla niemieckiego sektora wytwórczego wzrósł w lutym do 47,8 pkt. wobec 45,3 pkt. odnotowanych w styczniu – podała wstępne dane firma IHS Markit. To najwyższy odczyt od 13 miesięcy i zarazem spore zaskoczenie, ponieważ ekonomiści spodziewali się obniżenia tego wskaźnika do 44,8 pkt.

/ Bankier.pl

Niemniej jednak odczyty poniżej 50 punktów w dalszym ciągu sygnalizują spadek aktywności w badanym sektorze. Rosnące odczyty poniżej 50 pkt. wskazują jednak, że tempo spadku aktywności maleje.

Tyle że we wzroście „przemysłowego” PMI w Niemczech tkwi pewien haczyk. „Za prawie połowę wzrostu tego indeksu w skali miesięcznej odpowiadało pogorszenie się czasu dostaw, co paneliści wiązali z wywołanym koronawirusem zakłóceniami w Chinach” – czytamy w lutowym raporcie IHS. Wskaźnik ten spadł z 55,1 pkt. do 47 pkt., ale przy obliczaniu wskaźnika PMI subindeks ten ujmuje się odwrotnie. Zatem tym razem konstrukcja PMI zadziałała nieco opacznie i w sumie negatywna informacja przyczyniła się do wzrostu tego wskaźnika.

Powyżej bariery 50 punktów cały czas znajdują się wskazania dla sektora usług. „Usługowy” PMI dla Niemiec obniżył się w lutym z 54,2 pkt. do 53,3 pkt., osiągając wartość niższą od rynkowego konsensusu na poziomie 53,8 pkt. W rezultacie łączony PMI dla przemysłu i usług osiągnął wartość 51,2 pkt., sygnalizując rachityczny wzrost największej gospodarki Europy.

- Lutowe wstępne wyniki PMI pokazują, że niemieckiej gospodarce udało się zanotować kolejny niewielki wzrost aktywności biznesowej, pomimo uderzenia w eksport wywołanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Doniesienia od sondowanych przedsiębiorstw wskazują, że jak dotąd zakłócenia w produkcji przemysłowej z powodu kwestii dostaw były dość ograniczone – skomentował wyniki lutowego badania Phil Smith, główny ekonomista IHS Markit.

Poniżej bariery 50 punktów spadł za to analogiczny indeks dla przemysłu francuskiego. Odczyt na poziomie 49,7 pkt. (wobec 51,1 pkt. w styczniu) rozczarował analityków typujących wynik rzędu 50,7 pkt. To najniższy odczyt od 7 miesięcy. Poprawiła się za to koniunktura w sferze usług, gdzie wskaźnik PMI podniósł się z 51,0 pkt. do 52,6 pkt. i osiągnął najwyższą wartość od czterech miesięcy.

Generalnie lutowe odczyty PMI dla całej strefy euro wypadły lepiej, niż oczekiwano. „Przemysłowy” PMI dla eurolandu przyjął wartość 49,1 pkt. i był najwyższy od roku. To rezultat wyższy niż w styczniu (47,9 pkt.) oraz wyraźnie wyższy od oczekiwanych 47,5 pkt. Pamiętajmy jednak o "haczyku" tkwiącym w tych danych. PMI dla sektora usług strefy euro ukształtował się na poziomie 52,8 pkt. wobec 52,5 pkt. w styczniu i prognozy rzędu 52,2 pkt.

Mamy zatem do czynienia z wciąż słabym – ale za to konsekwentnym – wzrostem aktywności w sektorze usług oraz coraz wolniejszym spadkiem koniunktury w przemyśle. Łączony PMI dla strefy euro przyjął wartość 51,6 pkt. i był najwyższy od pół roku. Nie zmienia to jednak faktu, że przy takim odczycie PMI wciąż należy się spodziewać dynamiki PKB na poziomie zaledwie 0,2% kdk. Mówimy tu raczej o stagnacji niż o istotnym przyspieszeniu wzrostu gospodarczego w strefie euro.

KK

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pluto85md
Wskaznik to suma mniejszych wskaznikow. I o ile biezaca produkcja rosnie (1,1% wg najnowszych danych), to byly juz miesiace spadkowe, ale spadaja glownie zamowienia j zaleglosc, tzn. dzis firmy maja zapewniona prace np. na 2 tygodnie, a przed rokiem 3 miesiace. Stad PMI to wskaznik wyprzedzajacy.
and00
"Zatem tym razem konstrukcja PMI zadziałała nieco opacznie i w sumie negatywna informacja przyczyniła się do wzrostu tego wskaźnika"
Taki to wskaźnik :)

U nas chyba od półtora roku wykazuje recesje, a w przemyśle produkcja wolniej, czy szybciej cały czas rośnie...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki