REKLAMA

Wenezuela: wielka demonstracja antyrządowa na ulicach Caracas

2016-09-01 22:01
publikacja
2016-09-01 22:01
Wenezuela: wielka demonstracja antyrządowa na ulicach Caracas
Wenezuela: wielka demonstracja antyrządowa na ulicach Caracas
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / FORUM

Trzy główne, szerokie aleje stolicy Wenezueli, Caracas, zapełniły w czwartek tłumy ubranych na biało demonstrantów z żółto-niebiesko-czerwonymi flagami Wenezueli. Przeciwnicy lewicowego rządu prezydenta Nicolasa Maduro skandowali: "referendum natychmiast!".

Organizator demonstracji - centroprawicowy Sojusz Jedności Demokratycznej (MUD) - domaga się, aby rząd przestał pod coraz to nowymi pretekstami zwlekać z przeprowadzeniem konstytucyjnego referendum w sprawie odwołania prezydenta Maduro.

W centrum miasta pełnego patroli policyjnych czekali na demonstrantów zwolennicy prezydenta Maduro, którzy na jego wezwanie odpowiedzieli - według agencji AFP - jeszcze większą demonstracją. Wznosili okrzyki: "Jesteśmy tu na wezwanie prezydenta Nicolasa Maduro, aby bronić naszej rewolucji!".

Policja zatrzymywała i dokładnie kontrolowała autobusy wiozące z kilku prowincji ludzi na demonstrację w Caracas.

Według instytutu badania opinii publicznej Datanalisis, ośmiu na dziesięciu Wenezuelczyków chce zmiany rządu, którego polityka gospodarcza oraz spadek cen ropy naftowej na rynkach światowych sprawiły, że od wielu miesięcy w kraju brakuje podstawowych artykułów spożywczych, których ceny na czarnym rynku bywają kilkadziesiąt razy wyższe niż oficjalne, ustanawiane przez rząd. Z aptek znikło 80 proc. leków.

W tych dniach rząd wenezuelski ze względu na "niespokojną sytuację w kraju" zakazał lotów "wszelkich prywatnych statków powietrznych".

Opozycja, która ma większość w parlamencie, oskarża Krajową Radę Wyborczą, że jest "na pasku rządu" i nieustannie opóźnia rozpisanie referendum w sprawie przeprowadzenia przyspieszonych wyborów.

Lider wenezuelskiej opozycji Henrique Capriles przypomniał w czwartek podczas protestów, że już od siedmiu miesięcy domaga się ona uruchomienia procesu wyborczego, do czego wystarczy referendum, którego wyniki uważa za przesądzone.

W 2014 roku podczas demonstracji antyrządowych zginęły 43 osoby. (PAP)

ik/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~endi
żeby taki piękny i bogaty kraj doprowadzić do takiego stanu , to się po prostu nie mieści mi w głowie , Hugo Chaves pewnie się w grobie przewraca widząc totalną nieudolność Maduro , on powinien dawno podać się do dymisji
~Nie_taki_znowu_młod
Ciekawe co będzie potem.. Marudo wyrządził tyle cierpienia, że się nie zdziwię jak go tłum rozszarpie.
~edw
Na wsi ma dalej bardzo wysokie poparcie. Prezydent, który się wypowiada jak całkowity idiota - można pooglądać na yt jego wystąpienia z napisami po angielsku.
I jak tu zrozumieć ludzi w Wenezueli...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki