REKLAMA

GPW odpowiada ws. Getbacku: Procedura dopuszczenia do obrotu papierów była prawidłowa

2020-01-21 15:56
publikacja
2020-01-21 15:56

W ocenie zarządu GPW wszystkie istotne elementy procedury dopuszczenia do obrotu papierów wartościowych emitowanych przez GetBack zostały wykonane w sposób prawidłowy. Nagroda przyznana windykacyjnej spółce opierała się na mierzalnych kryteriach, wyliczonych na podstawie danych firmy za 2017 rok - podała GPW w komunikacie prasowym.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli GPW wprowadziła papiery GetBack do obrotu zgodnie z przepisami, ale brak było faktycznego nadzoru nad przygotowaniem opinii w sprawie dopuszczenia obligacji i akcji GetBack do obrotu giełdowego. Zarząd Giełdy wzmocnił też wizerunek windykacyjnej spółki, przyznając jej w lutym 2018 roku nagrodę.

NIK: KNF nie zapewniła ochrony przed GetBackiem

NIK: KNF nie zapewniła ochrony przed GetBackiem

Instytucje państwowe, a w szczególności KNF, nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów przed niezgodną z prawem działalnością GetBacku; ich działania były nieadekwatne do istoty i skali zagrożeń oraz nie w pełni rzetelne - ocenia raport Najwyższej Izby Kontroli.

"W ocenie zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, wszystkie istotne elementy procedury dopuszczenia do obrotu papierów wartościowych emitowanych przez spółkę GetBack S.A. zostały wykonane w sposób prawidłowy, a stwierdzone przez Najwyższą Izbę Kontroli omyłki pisarskie pozostawały bez wpływu na podjęte decyzje" - napisano w stanowisku giełdy.

"Rozpatrywanie wniosku spółki o dopuszczenie do obrotu na GPW jest procesem wieloetapowym. Wniosek podlega analizie przez kilka komórek merytorycznych GPW. Analiza odbywa się w oparciu o złożone przez emitenta dokumenty, w tym prospekt i opinię firmy inwestycyjnej (biura maklerskiego). Uwzględniane są także publicznie dostępne informacje, które mogą mieć znaczenie dla oceny spełnienia przez spółkę kryteriów dopuszczenia do obrotu. Zaakceptowana i podpisana przez osoby nadzorujące te komórki rekomendacja dotycząca wniosku, przekazywana jest zarządowi giełdy wraz ze sporządzonymi opiniami. Dopuszczenie akcji GetBack do obrotu giełdowego nastąpiło zgodnie z obowiązującymi przepisami" - dodano.

NIK(t) nie pamięta o akcjonariuszach GetBacku

NIK(t) nie pamięta o akcjonariuszach GetBacku

Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym GetBacku punktuje nieprawidłowości, które doprowadziły m.in. do straty pieniędzy przez obligatariuszy spółki. Dobrze, że raport ten w końcu ujrzał światło Najwyższa Izba Kontroli w raporcie dotyczącym GetBacku punktuje nieprawidłowości, które doprowadziły m.in. do straty pieniędzy przez obligatariuszy spółki. Dobrze, że raport ten w końcu ujrzał światło dzienne. Szkoda, że ponownie zapomina się o innej duże grupie poszkodowanych - akcjonariuszach.

W ocenie zarządu GPW nagroda przyznana GetBackowi opierała się na mierzalnych kryteriach, wyliczonych na podstawie danych spółki za 2017 rok.

"GPW, tak jak inni uczestnicy rynku, dokonując oceny GetBack, opierała się na informacjach publicznie dostępnych, w tym w szczególności na zatwierdzonych przez nadzorcę prospektach emisyjnych spółki, opinii biura maklerskiego, ocenach agencji ratingowych, a także na informacjach przekazywanych przez emitenta w raportach publicznych i okresowych" - napisano.

GPW rozważa możliwość przyszłego rozszerzenia procesu oceny podmiotów na potrzeby przyznawania nagród poprzez uzupełnienie analizy ilościowej dodatkowym elementem jakościowym. Rozwiązanie to jest obecnie przedmiotem analizy wewnętrznej GPW.

Według zarządu GPW zadziałała w sprawie GetBack najszybciej, jak to było możliwe. 16 kwietnia 2018 roku, czyli w dniu, w którym pojawiła się informacja o możliwości manipulacji informacjami przez GetBack, giełda natychmiast zawiesiła notowania akcji i obligacji spółki na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego, która sprawuje nadzór nad obowiązkami informacyjnymi spółek giełdowych. (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
zygi44
Dziwne mamy prawo...

Nie mogę grać w pokera online, gdzie zasady są jasno określone i klarowne. I wiem, że tam za przeciwników mam blefiarzy i tzw. "szulerów".
Natomiast mogę inwestować na gpw, w której to białe kołnierzyki gwarantują mi uczciwość inwestycji... tylko jakoś tutaj to gówno z szambem
Dziwne mamy prawo...

Nie mogę grać w pokera online, gdzie zasady są jasno określone i klarowne. I wiem, że tam za przeciwników mam blefiarzy i tzw. "szulerów".
Natomiast mogę inwestować na gpw, w której to białe kołnierzyki gwarantują mi uczciwość inwestycji... tylko jakoś tutaj to gówno z szambem bez przerwy wybija...

Czuję się trochę tak jakby ktoś chciał bym za swoją naiwność zapłacił we właściwym miejscu. By moje (poczciwego Kowalskiego) naiwne pieniądze płynęły do właściwego strumienia...
inwestycje_spa
Zrobiliście ustawkę na grube miliardy. Dwa duże Domy maklerskie dzwonimy do mnie na zmianę 2 tygodnie żebym brał na lewar. Całe szczęście nie kupiłem. Po całym zamieszaniu i zawieszeniu wypowiedziałem im umowy.

DROGI PREZESIE GPW ZA WAŁ NA GETBACK PŁACĄ WAM INWESTORZY. LESZCZE ZROBIENI PRZEZ WAS WSZYSKICH NA
Zrobiliście ustawkę na grube miliardy. Dwa duże Domy maklerskie dzwonimy do mnie na zmianę 2 tygodnie żebym brał na lewar. Całe szczęście nie kupiłem. Po całym zamieszaniu i zawieszeniu wypowiedziałem im umowy.

DROGI PREZESIE GPW ZA WAŁ NA GETBACK PŁACĄ WAM INWESTORZY. LESZCZE ZROBIENI PRZEZ WAS WSZYSKICH NA SZARO. BO PO ZABAWIE WYŁĄCZYLIŚCIE NOTOWANIA. POWINNI WAS WSZYSTKICH WSADZIC Z KONKOLEWSKIM. Zrobiliście z tej GPW pośmiewisko Europy. Pan wie że jest hossa na świecie ? Bananowa GPW zalicza glebę.
staryznajomy
GPW zyje z prowizji i opłat od emitentów ktorych akcje sa w obrocie. Oni dopuścili by do obrotu nawet diabla byle by dostać kase !
Zerknijcie na rynek newconnect ponad polowa tam notowanych to bankruci, zawieszeni, hak na 1 groszu a z drugiel polowy czesc juz po 1,2,3 czy 4 zmianie nazwy. Czy GPW cos z tym robi ? NIC.
Natomiast
GPW zyje z prowizji i opłat od emitentów ktorych akcje sa w obrocie. Oni dopuścili by do obrotu nawet diabla byle by dostać kase !
Zerknijcie na rynek newconnect ponad polowa tam notowanych to bankruci, zawieszeni, hak na 1 groszu a z drugiel polowy czesc juz po 1,2,3 czy 4 zmianie nazwy. Czy GPW cos z tym robi ? NIC.
Natomiast pozwala na mechanizmy krotkiej sprzedazy gdzie fundusze manipulując kursem obniżają jego wartosc powodując straty drobnych akcjonariuszy. Ktos sie tum przejmuje ?
aro888
A może ktoś wziął 1%? Tego się nie dowiesz i nikt się nie dowie.
4mirek
Chrzanowski powinien oddać kasę
ertom
To nie jedyny przypadek nagradzania przez tą szulernię wydmuszek. Zobaczcie sobie na AtonHT na NC. Kiedyś latało to powyżej 10 zł i kilka lat z rzędu dostawało nagrodę od GPW za najlepszą spółkę. Potem okazało się, że była taką tylko na papierze i teraz jest po kilkadziesiąt groszy.
marianpazdzioch
GPW dostaje kilkadziesiąt tys. rocznie, dodatkowe kilkadziesiąt tys. dostają audytorzy. Przerzucają papierki, pytają, sprawdzają przelewy... A wszystko to pic na wodę fotomontaż. Zwykłe działania pozorowane, bo nie chcę im się nawet ruszyć zada i fizycznie sprawdzić czy ten budynek faktycznie może być wart 100 mln,GPW dostaje kilkadziesiąt tys. rocznie, dodatkowe kilkadziesiąt tys. dostają audytorzy. Przerzucają papierki, pytają, sprawdzają przelewy... A wszystko to pic na wodę fotomontaż. Zwykłe działania pozorowane, bo nie chcę im się nawet ruszyć zada i fizycznie sprawdzić czy ten budynek faktycznie może być wart 100 mln, czy należności które są w bilansie należą do fizycznie istniejącej spółki w dobrej kondycji itd. Tzn. czasem sprawdzają, ale nie jest to żaden wymóg. Sprawdzają kiedy im się chce, albo mają jakieś podejrzenie. Brakuje zwykłej działalności detektywistycznej, jest bezproduktywna biurokracja.
knf
Bzdura

KNF dopuścił spółkę GetBack kontrolowaną przez spółkę krzak zarejestrowaną na Wyspie Jersey w garażu, do obrotu na regulowanym rynku, wiedząc, że główny akcjonariusz/właściciel pozostaje w sporze ze Skarbem Państwa na kwotę ponad 1 mld zł. KNF widział zagrożenie dla rynku kapitałowego ze strony
Bzdura

KNF dopuścił spółkę GetBack kontrolowaną przez spółkę krzak zarejestrowaną na Wyspie Jersey w garażu, do obrotu na regulowanym rynku, wiedząc, że główny akcjonariusz/właściciel pozostaje w sporze ze Skarbem Państwa na kwotę ponad 1 mld zł. KNF widział zagrożenie dla rynku kapitałowego ze strony funduszu Abris ale w magiczny sposób to zagrożenie zniknęło w przypadku GetBack.

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki