REKLAMA

Warren Buffett: "rynki są jak seks"

2014-02-27 10:24
publikacja
2014-02-27 10:24

Guru i legenda inwestowania, Warren Buffett, ostrzegł niedawno swoich akcjonariuszy stwierdzając, że "rosnące rynki są jak seks. Najlepsze tuż przed tym, zanim się skończą".

fot. FOTOGRAF/EAST NEWS / / Bankier.pl

W najnowszym, corocznym liście do akcjonariuszy, 83-letni założyciel funduszu Berkshire Hathaway zacytował zmarłego w 2012 roku wieloletniego partnera Morgan Stanley, Bartona Biggsa, który zasłynął z tego, że przewidział bańkę dot-comów pod koniec lat 90.

Słynący ze strategii "kupuj i trzymaj" Warren Buffet stwierdził, że nowi inwestorzy kupują akcje, gdy ceny gwałtownie rosną i optymizm jest duży, ale tylko po to, by zderzyć się brutalnie z rzeczywistością, gdy ceny spadną.

Stwierdził również, by upraszczać swoje podejście do giełdy i "akumulować akcje w długim okresie i nigdy nie sprzedawać ich, gdy wieści są złe i rynki spadają ze swoich szczytów".

Warren Buffet przytoczył również ciekawą historię, dotyczącą jego inwestycji z 1986 roku. Inwestor kupił wtedy 400-akrowe gospodarstwo w stanie Nebraska za 280 tys. dolarów po pęknięciu bańki cen farm w Stanach Zjednoczonych. Nie miał pojęcia o prowadzeniu farmy, ale dowiedział się od swojego syna, który był zainteresowany rolnictwem, ilu buszli kukurydzy i soi może się spodziewać oraz jakie są potencjalne koszty prowadzenia farmy. Wyliczył szybko roczną stopę zwrotu w wysokości 10%. Przyjął bardzo proste założenia, że ceny zbóż będą w długim okresie rosnąć. Oczywiście wiedział, że będą zdarzać się gorsze lata, ale również miał świadomość odwrotnych sytuacji. Wiedział jednak, iż nie będzie nigdy miał presji, by sprzedać nieruchomość. Jego przewidywania okazały się słuszne i po 28 latach farma potroiła swoje przychody, a jej wartość wzrosła pięciokrotnie.

Mędrzec z Omaha podaje pięć wniosków fundamentalnego inwestowania, które wynikają z tej historii:

  •  „Nie musisz być ekspertem, by osiągnąć satysfakcjonujący zwrot z inwestycji. Jeśli nie masz pojęcia o biznesie, musisz znać swoje ograniczenia i podążać określonym kursem, który pozwoli ci na rozsądne rezultaty. Spraw, by wszystko było jak najprostsze. Gdy ktoś obiecuje ci szybkie zyski, odpowiedz szybkim „nie”.
  • Skup się na przyszłej produktywności aktywów, które bierzesz pod uwagę. Jeśli nie czujesz się na siłach, by szybko prognozować przyszłe zyski, po prostu zapomnij o tym i sobie odpuść. Nikt nie ma zdolności, by przewidzieć wszystkie możliwości, ale wszechwiedza nie jest niezbędna. Musisz tylko rozumieć działania, które zamierzasz podjąć.
  •  Jeśli zamiast tego skupiasz się na potencjalnych zmianach cen rozważanego zakupu, spekulujesz. Nie ma w tym oczywiście nic złego. Wiem jednak, że nie jestem w stanie spekulować z sukcesem i jestem sceptyczny wobec tych, którzy twierdzą, że osiągają stałe dodatnie stopy zwrotu. Połowa tych, którzy rzucają monetą wygra swój pierwszy rzut, ale nikt z nich nie może przewidzieć czy dobra passa będzie trwać dalej, gdy zostaną w grze. Fakt, że dany instrument rósł w przeszłości nigdy nie jest powodem, by go kupić.
  •  Przy tej inwestycji pomyślałem nie o tym, co dane nieruchomości produkują i nie przejmowałem się dziennymi notowaniami. Gry wygrywane są przez tych graczy, którzy skupieni są na boisku, a nie na tablicy wyników. Jeśli sprawia ci przyjemność fakt, że w weekendy nie musisz patrzeć na ceny akcji, spróbuj tego samego podczas innych dni tygodnia.
  •  Formowanie prognoz makroekonomicznych lub słuchanie prognoz makroekonomicznych i rynkowych innych ludzi jest stratą czasu. Zaiste jest nawet niebezpieczne, gdyż może rozmyć to twoje spojrzenie na rzeczy, które są naprawdę istotne. Za każdym razem, gdy słyszę komentatora w telewizji, który wypowiada się na temat tego, co stanie się z rynkami, przypominają mi się słowa amerykańskiego baseballisty Mickeya Mantle'a: „Nie wiesz jak prosta jest gra, dopóki nie wejdziesz do studia”.”

Słynny rekin giełdowy wie, o czym mówi, gdyż nie przestraszył się kryzysu sprzed 5 lat, ale zaczął skupować akcje, gdy ceny spadły. W maju 2013 Buffett osiągnął rekord i zgromadził 49 miliardów dolarów w gotówce.

/mw

Źródło:Depesza Bankier.pl: Rynki finansowe
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~wiem
W jednym jak i drugim przypadku trzeba w odpowiednim momencie wyjąć, tzn wyjść z transakcji:)
~Lu
Zgadza sie, bo chodzi zawsze o to by kogos wydymac, lub samemu wydymanym byc !
~Autor
Nie wiecie gdzie mogę kupić karnisz 1.7m ?
lucywaez odpowiada ~Autor
Dnia 2014-03-05 o godz. 21:09 ~Autor napisał(a):
> Nie wiecie gdzie mogę kupić karnisz 1.7m ?
jak odpowiesz czy "rynki są jak sex"?
~Assystent Jusia
Rynki są jak seks. Wyru..ają Cię :)
lucywaez
on miał na myśli,że raz mu się uda raz klapa!!!
A wy tylko byście chcieli zawsze mieć wysoki orgazm:):)
~inwestor
Nie wiem jak moderator może dopuszczać to publikacji tak prostackich uwag,
nie mających nic tak napradę wspólnego z tematem.
Przez dopuszczanie do tego typu wpisow i prowadzanie takiego "fachowego" forum
można by powiedzić: JAKIE FORUM/KOMENTARZE TAKI PORTAL.
Normalni ludzi przestaną tu zaglądać
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~valdio
Buffet to niech lepiej już zacznie przeglądać katalogi z trumnami bo jego czas już minął.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki