REKLAMA
JUŻ JUTRO

Wakacje kredytowe kontra UOKiK. Prezes: Wpłynęło ok. 300 skarg klientów na działania banków

2022-08-01 13:27
publikacja
2022-08-01 13:27
Wakacje kredytowe kontra UOKiK. Prezes: Wpłynęło ok. 300 skarg klientów na działania banków
Wakacje kredytowe kontra UOKiK. Prezes: Wpłynęło ok. 300 skarg klientów na działania banków
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Do UOKiK wpłynęło około 300 skarg na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych - poinformował w poniedziałek prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, ok. 150 skarg wypłynęło w piątek, drugie tyle - w sobotę. "To jest dość dużo, zważywszy na to, że część wpływa do rzecznika finansowego" - powiedział na antenie radia RMF FM prezes UOKiK zapytany ile skarg dotąd wpłynęło do UOKiK na zachowania banków w sprawie wakacji kredytowych.

Dodał, że skargi te będą przez UOKiK uwzględniane w decyzji czy wszczynać postępowania względem banków, które ograniczają prawa konsumenta.

"Klienci skarżą się na utrudnienie procesu wnioskowania, system elektroniczny, bankowość internetową. Druga sprawa to prozaiczne rzeczy jak kwestia otwarcia oddziału banku. (...) Dodatkowo również banki ograniczają możliwość skorzystania, żeby w jednym wniosku można było wskazać od razu osiem miesięcy, a na to też zezwala ustawa" - powiedział szef UOKiK.

Chróstny podkreślił, że banki nie mają podstaw do wskazywania klientom, że po skorzystaniu z wakacji kredytowych obniży się ich zdolność kredytowa. "Banki nie mają podstaw do tego, żeby sam fakt skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych powodował obniżenie zdolności kredytowej" - stwierdził Chróstny.

Prezes UOKiK poinformował też, że pierwsze zarzuty wobec banków, które wprowadzają klientów w błąd, mogą być postawione w tym tygodniu.

Piątek był pierwszym dniem, w którym można było składać wnioski o wprowadzone ustawą wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego.

Wakacje kredytowe - wszystko co trzeba wiedzieć

Wakacje kredytowe wprowadziła ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Mogą z nich skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Przepisy weszły w życie 29 lipca. Pierwsza rata, którą można zawiesić przypadnie w sierpniu. Ustawa przewiduje możliwość skorzystania z wakacji od kredytu na maksymalnie 8 miesięcy. Są to sierpień i wrzesień 2022 r., dwa wybrane miesiące w IV kwartale 2022 r. oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 r. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Wakacje dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin zakończenia przypada co najmniej 6 miesięcy po tej dacie. Z wakacji można skorzystać tylko dla jednego kredytu.

Jak dowiedział się Bankier.pl, łącznie banki przeprocesowały ponad 250 tys. wniosków o wakacje kredytowe. Przedstawiciele Związku Banków Polskich podkreślają, że na tym tle skala skarg wydaje się nieduża. Zwłaszcza że banki miały tylko kilka dni na dostosowanie swoich systemów i wydłużenie godzin pracy.

pif/ wkr/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
ehud
Chróstny grzeje swój stołek, a ludzie zbierają na zimę chrust w lasach :)
search
Tez pisze reklamacje do UOKiK, do prezesa i do Prezydenta. Bank nie chce mi umorzyc 8 ratek.
A co ze zlotym zegarkiem i mercedesem. o tym nic nie pisza.
baaaaankowiec
Tu nie chodzi o to, że Bank obniży zdolność kredytową z tytułu skorzystania z wakacji kredytowych. Możesz mieć zdolność kredytową ale Bank tak zaraportuje ten fakt w BIK, że spadnie Ci scoring i pomimo tego, że masz zdolność kredytową to nie dostaniesz nowego kredytu. Najprawdopodobniej, będzie to widoczne w BIK jako "kredyt Tu nie chodzi o to, że Bank obniży zdolność kredytową z tytułu skorzystania z wakacji kredytowych. Możesz mieć zdolność kredytową ale Bank tak zaraportuje ten fakt w BIK, że spadnie Ci scoring i pomimo tego, że masz zdolność kredytową to nie dostaniesz nowego kredytu. Najprawdopodobniej, będzie to widoczne w BIK jako "kredyt w restrukturyzacji".
ehud
Kto o zdrowych zmysłach bierze nowy kredyt w sytuacji gdy ma problemy ze spłatą obecnego? Ogarnij się!
t_z
Dziś złożyłem wniosek o wakacje i stała się dziwna rzecz, mbank zmniejszył mi kolejna ratę o około 10%. Miał ktoś taką sytuację?
ehud
Nikt. Jesteś wyjątkiem od reguły :)
ehud
Czyżby naorawdę wszystkie ciepłe stołki w PRL-bis pozajmowali Żymianie?
knl111
Żymianie? Nie pomyliłeś z "Rzydami"?
krzysztofstr
U mnie Bank nie chce przedłużyć okresu stałej stopy.
Mówią, że to prawda, że terminy w umowie podlegają przedłużeniu, ale nie okres stałej stopy :D
Skończyło się póki co na reklamacji oraz mailu do rzecznika finansowego.
stevejohnny
Nie pomyślałem o tym, założyłem, że przedłuża sie cała umowa kredytowa, ale nie okres stopy stałej, ale może masz rację?

Powiązane: Pomoc dla kredytobiorców

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki