REKLAMA

W Wielkiej Brytanii opodatkują firmy pożyczkowe

Michał Kisiel2016-02-02 15:32analityk Bankier.pl
publikacja
2016-02-02 15:32
W Wielkiej Brytanii opodatkują firmy pożyczkowe
W Wielkiej Brytanii opodatkują firmy pożyczkowe
fot. Photodisc /

Od kwietnia 2017 roku firmy pożyczkowe i wydawcy kart kredytowych w Wielkiej Brytanii zostaną obciążone nową opłatą. Danina będzie przeznaczona na walkę z lichwiarzami działającymi w szarej strefie, bez odpowiednich zezwoleń.

Od 2004 r. w Wielkiej Brytanii działają Grupy ds. Zwalczania Nielegalnego Pożyczania (Illegal Money Lending Teams). Ich zadaniem jest ściganie pożyczkodawców działających bez wymaganej rejestracji, poza oficjalnym systemem finansowym – lichwiarzy (nazywanych loan sharks) udzielających wysokooprocentowanych pożyczek.

Ofiary tego rodzaju praktyk mogą anonimowo zgłosić przestępstwo za pomocą poczty elektronicznej lub na infolinii. W ubiegłym roku grupy zatrzymały 108 osób, a 43 postawiono zarzuty.

fot. / / YAY Foto

Jak donosi „The Guardian”, brytyjskie ministerstwo skarbu postanowiło, że od 2017 r. działanie grup będzie finansowane nie z budżetu, ale poprzez specjalną opłatę pobieraną od firm pożyczkowych i wydawców kart kredytowych.

Odpowiednie uprawnienia dotyczące poboru daniny zyska FCA, organ nadzoru nad rynkiem finansowym. Szczegóły dotyczące podziału ciężarów i wysokości nowej opłaty nie są jeszcze znane. W latach 2015-16 budżet grup zwalczających nielegalne pożyczki wyniósł 3,6 mln funtów.

Brytyjski nadzorca w zdecydowany sposób podszedł do regulacji rynku pożyczek pozabankowych. Od początku 2015 r. firmy z tego sektora muszą m.in. przestrzegać ograniczeń dotyczących maksymalnego oprocentowania, łącznego limitu kosztów oraz opłat za opóźnienia w spłacie. FCA wprowadzając regulacje spodziewała się, że pożyczkodawcy zostaną zmuszeni do zaostrzenia kryteriów selekcji kredytobiorców i odrzucenia tych, którzy nie będą rentowni przy narzuconych limitach kosztu pieniądza. Oczekiwano, że firmy pozabankowe stracą około 7 proc. klientów.

Niewykluczone, że w ten sposób interwencja nadzoru spowodowała, paradoksalnie, rozrost czarnego rynku prywatnych pożyczek.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Dżejms
Zaraz - podatek zapłacą ci działający legalnie aby być mniej konkurencyjnymi wobec tych działających nielegalnie? Czy ja nic już nie zrozumiałem z tego tekstu?
~procentdogory
To znaczy ze zamiast oprocentowania 1000% bedzie 1500 %. :::))))
~ererer
i jak zwykle zapłacą za ten podatek klienci
~colo
SZOK, TRZEBA JECHAĆ DO BRUKSELI NA SKARGĘ
JUTRO PEWNIE RANKINGI GB TEZ NA ŁEB POLECĄ. WSZYSCY BRYTYJCZYCY ZA TO ZAPŁACĄ. TO KONIEC WOLNEJ ANGLII !!
~Jasko
" Danina będzie przeznaczona na walkę z lichwiarzami działającymi w szarej strefie, bez odpowiednich zezwoleń", a więc niepłacącymi żadnych podatków. Obciążenie to nie będzie tak jak u nas przejadane. Działające legalnie instytucje finansowe "zapłacą" za pozbycie się nieuczciwej " Danina będzie przeznaczona na walkę z lichwiarzami działającymi w szarej strefie, bez odpowiednich zezwoleń", a więc niepłacącymi żadnych podatków. Obciążenie to nie będzie tak jak u nas przejadane. Działające legalnie instytucje finansowe "zapłacą" za pozbycie się nieuczciwej konkurencji.
~stefano
toszzzz to zamach na demokrację!!!jak tak można???gdzie demonstracje na ulicach??Rysiek goń do Brukseli
~rew
Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) wyliczył, że do końca 2017 roku koszty zakwaterowania, wyżywienia i integracji imigrantów, (którzy napłynęli tylko w samym 2015 roku), wyniosą niemiecki budżet 50 mld euro. (220 mld zł). Przecież Lewica i PO mówili nam, ze to korzyść dla gospodarki. Pytali czemu nie chcemy przecież Instytut Niemieckiej Gospodarki (IW) wyliczył, że do końca 2017 roku koszty zakwaterowania, wyżywienia i integracji imigrantów, (którzy napłynęli tylko w samym 2015 roku), wyniosą niemiecki budżet 50 mld euro. (220 mld zł). Przecież Lewica i PO mówili nam, ze to korzyść dla gospodarki. Pytali czemu nie chcemy przecież przybędą lekarze - a mamy przeciez niedostatek lekarzy - oryginalny cytat z B. Nowackiej. NIE DLA IMIGRANTÓW - podawać dalej

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki