REKLAMA
Podwójna szansa na wygraną! Ranking ETF w Wakacjach na Giełdzie

    W Europie mały ruch na giełdach. Inwestorzy i ostrożni, i nerwowi

    2018-02-23 09:46
    publikacja
    2018-02-23 09:46
    W Europie mały ruch na giełdach. Inwestorzy i ostrożni, i nerwowi
    W Europie mały ruch na giełdach. Inwestorzy i ostrożni, i nerwowi
    / YAY Foto

    W zachodniej Europie w piątek na razie mały ruch na giełdach. Inwestorzy - i ostrożni, i nerwowi - kontynuują debatę na temat normalizacji polityki pieniężnej banków centralnych na świecie i wpływu na rynki wyższych rentowności obligacji skarbowych - podają maklerzy.

    Na giełdach zwyżkuje 11 z 19 sektorów we Stoxx 600. Połowa spółek traci, druga połowa w górę.

    Subsea 7 zyskuje 7,5 proc., Neste w górę o 4,7 proc., a Phoenix Group Holdings na plusie o 3,0 proc.

    Kingspan Group traci 8,9 proc., Valeo w dół o 8,5 proc., a Ingenico Group spada o 3,5 proc.

    Paul Nolte, zarządzający portfelem Kingsview Asset Management w Chicago, wskazuje, że inwestorzy niepokoją się o możliwe zmiany stóp procentowych przez banki centralne.

    "Inwestorzy po prostu denerwują się możliwymi zmianami stóp procentowych" - wskazuje.

    "Wszyscy czekają na więcej danych gospodarczych, aby potwierdzić bądź zanegować to, co sygnalizuje Fed. Na razie mamy na rynku dużo nerwów" - dodaje.

    Fed zdecydował na swoim posiedzeniu w styczniu o dodaniu do komunikatu określenia "kolejne" w odniesieniu do podwyżek stóp procentowych w związku z poprawą perspektyw dla gospodarki USA - podano w środowych "minutkach".

    Tymczasem w pozytywnym nastawieniu, bez nerwów, przebiega piątkowa sesja w Azji, gdzie na giełdach notowane są zwyżki indeksów. Nikkei 225 zamknął ostatnią w tym tygodniu sesję zwyżką o 0,72 proc.

    Inwestorzy poznali już II wyliczenie niemieckiego PKB za IV kwartał 2017 r. Wynika z niego, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kwartale o 0,6 proc. kdk, po uwzględnieniu czynników sezonowych. Wstępnie też spodziewano się wzrostu PKB kdk o 0,6 proc., po wzroście w III kw. o 0,7 proc.

    W ujęciu rdr PKB Niemiec wzrósł z kolei w IV kwartale o 2,9 proc. Tu szacowano wzrost PKB o 2,9 proc., po wzroście w III kw. o 2,7 proc.

    Urząd statystyczny Niemiec podał też, że bez uwzględniania czynników sezonowych PKB Niemiec wzrósł w IV kwartale o 2,3 proc. rdr po wzroście w III kw. o 2,2 proc. Tu wstępnie oczekiwano +2,3 proc.

    O 11.00 w strefie euro zostanie opublikowana informacja o inflacji w regionie w styczniu - końcowe dane.

    Po południu wystąpienia przedstawicieli Fed i EBC, którzy uczestniczą w panelach dyskusyjnych (Dudley i Rosengren o 16.15; o 19.30 Coeure i Mester; o 21.40 Williams).

    O 17.00 opublikowane zostanie półroczny raport o polityce monetarnej Fed. Nowy prezes Fed Jerome Powell przedstawi go w amerykańskim Kongresie - przed Komisją Usług Finansowych - 28 lutego, a następnego dnia przed senacką Komisją Bankową.

    Na rynku walutowym euro spada o 0,28 proc. do 1,2296 USD.

    Rentowność amerykańskich 10-letnich Treasuries bez zmian na poziomie 2,93 proc.

    Ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskuje niecałe 0,1 proc. do 62,81 USD za baryłkę. Miedź na LME w Londynie traci 0,2 proc. do 7.146,00 USD za tonę.

    Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.30

    Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
    Euro Stoxx 50 Strefa euro 3436,19 0,12 0,27
    DAX Niemcy 12475,99 0,11 0,19
    FTSE 100 W.Brytania 7242,49 -0,14 -0,72
    CAC 40 Francja 5308,82 -0,01 0,52
    IBEX 35 Hiszpania 9878,80 0,02 0,47
    FTSE MIB Włochy 22468,87 0,02 -1,44

    (PAP Biznes)

    aj/ ana/

    Źródło:PAP Biznes
    Tematy

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz

    Powiązane: Niemcy

    Polecane

    Najnowsze

    Popularne

    Ważne linki