Usługi ZUS dostępne na platformie ePUAP

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Zakład Ubezpieczeń Społecznych podpisały porozumienie dotyczące świadczenia usług ZUS za pośrednictwem platformy ePUAP.

Porozumienie podpisane przez Podsekretarza Stanu MSWiA Witolda Drożdża i Członka Zarządu ZUS ds. Informatyki Piotra Starzyka, jest kolejnym krokiem mającym na celu ułatwienie obywatelom załatwianie spraw urzędowych przy wykorzystaniu platformy ePUAP.

Porozumienie umożliwia osobom posiadającym certyfikat kwalifikowany złożenie w ZUS za pośrednictwem ePUAP następujących dokumentów:

  • Wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN),
  • Wniosek płatnika składek o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS),
  • Zgłoszenie reklamacji do informacji o stanie konta osoby ubezpieczonej (ZUS-ERU),
  • Wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS-EWZ),
  • Wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (30-krotność) (ZUS-EPW).

Dostępne na platformie ePUAP formularze posiadają mechanizmy ułatwiające wypełnianie wniosków oraz pozwalające zweryfikować wprowadzane informacje. Dzięki takim usprawnieniom wypełnienie oraz wysłanie poprawnego dokumentu elektronicznego jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż dokumentu papierowego. ZUS udzieli obywatelowi odpowiedzi w formie wybranej przez wnioskodawcę: elektronicznej lub papierowej do odbioru osobistego lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Elektroniczne przesyłanie dokumentów pomiędzy wnioskodawcą, a ZUS-em odbywa się sprawnie i szybko. Nie trzeba tracić zatem czasu na wizytę w urzędzie i stanie w kolejkach. Obywatel nie ponosi także opłat komunikacyjnych i pocztowych. Przekazanie wniosków jest dokumentowane urzędowymi poświadczeniami przedłożenia i doręczenia.

Powyższe usługi są dostępne w Internecie także na stronie ZUS (http://eup.zus.pl). W przyszłości lista wniosków które można składać za pośrednictwem ePUAP zostanie rozszerzona.

Przemysław Przybylski
Rzecznik prasowy ZUS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne