REKLAMA

Ujemne stopy – co z kredytami we frankach?

Michał Kisiel2014-12-18 14:04analityk Bankier.pl
publikacja
2014-12-18 14:04
Ujemne stopy – co z kredytami we frankach?
Ujemne stopy – co z kredytami we frankach?
/ Thinkstock

Bank centralny Szwajcarii zaskoczył rynek, ogłaszając, że przechodzi na „drugą stronę lustra” i zmierza w stronę ujemnych stóp procentowych. Kredytobiorcy obserwują wskaźnik LIBOR 3M CHF i zadają sobie pytanie, jak będzie wyglądać oprocentowanie kredytu, gdy spadnie on poniżej zera.

Gdy kredyty we frankach szwajcarskich święciły w Polsce triumfy, nikt nie przewidywał, że już za kilka lat ich największa zaleta, czyli niskie oprocentowanie, może sprawić taką niespodziankę. Obniżenie stawki z rynku międzybankowego poniżej zera sprawia, że automatycznie w tym samym kierunku powinna zmierzać wartość przyjmowana przez bank do obliczania wysokości odsetek w racie.

(Thinkstock)

Sposób ustalania oprocentowania określany jest w umowie kredytowej i regulaminie kredytowania banku. Sęk w tym, że bankowcy nie przewidzieli sytuacji, w której jeden ze składników (LIBOR) stanie się ujemny.

Prosta arytmetyka czy punkt zapalny do sporu?

W wielu instytucjach brzmienie umowy kredytowej nie pozostawia zbyt dużego pola do interpretacji. Spójrzmy, jak wygląda przykładowy zapis w umowie jednego z kredytodawców:

„Zmienna stopa procentowa ustalana jest jako suma stopy referencyjnej WIBOR 3M / LIBOR 3M (CHF) oraz stałej marży Banku w wysokości … punktów procentowych (p.p.). Oprocentowanie kredytu ulega zmianie w zależności od zmiany stopy referencyjnej WIBOR 3M / LIBOR 3M (CHF).”


Wygląda zatem na to, że bank nie ma wyboru i musi dokonać prostej operacji – zsumować ujemną stawkę LIBOR oraz (dodatnią) marżę. Oprocentowanie może w tym przypadku być niższe niż marża. Jeśli marża ustalona w umowie wyniosła np. 1 pp., to przy stawce LIBOR na poziomie -0,1 proc. odsetki powinno naliczać się w oparciu o wartość 0,9 proc.

Kłopotliwe mniej niż zero

Zwróciliśmy się z pytaniem do kilku banków o procedurę, jaką przyjmą w takim przypadku. "W przypadku PKO Banku Polskiego stosowane najczęściej oprocentowanie kredytów walutowych w CHF oparte jest na stawce marża+LIBOR 3M. Z chwilą osiągnięcia przez LIBOR wartości ujemnej Bank uwzględnia to w oprocentowaniu" mówi Agnieszka Krawczyk, dyrektor Biura Produktów Bankowości Hipotecznej PKO BP.


Kredyt we franku? Przeczytaj umowę!

Start odtwarzacza ...

W komentarzu przesłanym przez mBank czytamy – „w sytuacji, gdy stopa bazowa przyjmie wartość 0 lub niższą, kosztem kredytu będą odsetki naliczone w oparciu o oprocentowanie składające się z samej marży kredytowej”.

Tymczasem w treści umowy kredytowej mBanku przesłanej nam przez jednego z czytelników czytamy: „Wysokość zmiennej stopy procentowej w dniu wydania Decyzji kredytowej ustalona została jako stawka bazowa LIBOR 3M z dnia, powiększona o stałą w całym okresie kredytowania marżę mBanku w wysokości 1,00%. mBank, co miesiąc, dokona porównania aktualnie obowiązującej stawki bazowej ze stawką bazową ogłaszaną przedostatniego dnia roboczego (…) poprzedniego miesiąca i dokona zmiany wysokości oprocentowania kredytu w przypadku, gdy stawka bazowa zmieni się o co najmniej 0,10 punktu procentowego w porównaniu do obowiązującej stawki bazowej.”


Prognozy Bankier.pl na 2015 rok [ANKIETA]

Trudno znaleźć w tym fragmencie uzasadnienie dla przyjęcia przez bank, iż stawka bazowa poniżej zera jest równoznaczna ze stawką równą zero. Na razie banki nie muszą jeszcze mierzyć się z tym wyzwaniem w praktyce, ale w najbliższych miesiącach albo zrewidują swoje stanowisko albo będą musiały liczyć się z protestami klientów liczących na spadek kosztów obsługi kredytu.

19 grudnia mBank przesłał rozszerzony komentarz: 

W sytuacji wystąpienia ujemnej stawki referencyjnej LIBOR 3M, której wartość przekłada się na stopę bazową LIBOR 3M obowiązującą w banku (jest ona składową oprocentowania części kredytów hipotecznych), mBank będzie postępować w następujący sposób:

- w umowach kredytu podpisywanych przez klientów od grudnia 2012 roku istnieje zapis o stosowaniu stawki "0" w sytuacji, gdy stopa rynkowa byłaby ujemna;

- w umowach podpisywanych przed tym terminem takiego zapisu nie ma. 

W obydwu przypadkach mBank dokona zmiany wysokości oprocentowania kredytu w przypadku, gdy stawka bazowa zmieni się o co najmniej 0,10 punktu procentowego w porównaniu do obowiązującej stawki bazowej. Obecnie nie ma konieczności aktualizacji stawki bazowej (która wynosi w banku 0,01%). Jeśli sytuacja ulegnie zmianie, bank podejmie odpowiednie kroki.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (73)

dodaj komentarz
~Piter
Ja podpisywałem umowę z Polbankiem gdzie w umowie był zapis że na % składa się marża stała plus LIBOR 3M (wyjaśnienie LIBOR 3M jest w regulaminie). Zaglądam w regulamin podpisany przy kredycie i co? ... ok. żadnych niespodzianek :-) zadowolony patrzę na obecne % i nic mi się nie zgadza, dzwonię więc do BANKU (obecnie to już Raiffeisen Ja podpisywałem umowę z Polbankiem gdzie w umowie był zapis że na % składa się marża stała plus LIBOR 3M (wyjaśnienie LIBOR 3M jest w regulaminie). Zaglądam w regulamin podpisany przy kredycie i co? ... ok. żadnych niespodzianek :-) zadowolony patrzę na obecne % i nic mi się nie zgadza, dzwonię więc do BANKU (obecnie to już Raiffeisen Polbank). Przemiła Pani na infolinii powiedziała że zmienił się regulamin i wg. nowego stawka LIBOR nie może być niższa niż zero. Toć ci niespodzianka, BANK zabezpieczył sobie marżę moim kosztem a co więcej nalicza co miesiąc 0,1% jako libor 3M dodatkowo. Ja się pytam w takim razie, czy ryzyko kredytowe przy umowie w CHF leży tylko po stronie kredytobiorcy? Czy bank sam sobie może w regulamin wpisać że jego LIBOR 3M nie może być mniejszy np. niż 10%??? A my jak te potulne owce będziemy płacić na tych oszustów. Większość z Nas, frankowiczów, ma świadomość tego co się stało i pomimo tego, że jest im teraz ciężko spłaca swoje zobowiązania. Chcemy uczciwie być traktowani na równi z instytucją która udzieliła kredytu! Banki też powinny poczuwać się do odpowiedzialności i grać fair play!
~getinowiec
też to mam w GETIN u mnie nie próbowali zmienić regulaminu bo i tak w razie rozbieżności między regulaminem (w nowym brzmieniu) decydująca jest treść umowy
ale nie trudzili się napisali że ujemne oprocentowanie jest niezgodne z "ideą i definicją kredytu (z ustawy prawo bankowe) leją na to i jest procentowanie zero
reklamacja
też to mam w GETIN u mnie nie próbowali zmienić regulaminu bo i tak w razie rozbieżności między regulaminem (w nowym brzmieniu) decydująca jest treść umowy
ale nie trudzili się napisali że ujemne oprocentowanie jest niezgodne z "ideą i definicją kredytu (z ustawy prawo bankowe) leją na to i jest procentowanie zero
reklamacja to oczywiści groch o ścianę
~warta
Ja jeszcze nie dostałem nic z PKO BP
~foxx
właśnie dostałem informację o zmianie oprocentowania z dnia 12 stycznia i co? LIBOR 0,00%! Kredyt udzielony przez Nordea, przejęty przez PKO. W poniedziałek idę do banku po wyjaśnienie. W umowie kredytowej brak zapisu o stopie nie nieższej niż 0
~znam
mam niestety to samo... od pracownika PKOBP wiem, że problem będzie rozwiązany najwcześniej w połowie kwietnia!!!
~zenek odpowiada ~znam
co mieliście w umowie? ja miałem w 06.2008 r. warunki oprocentowania określone są w par 2 i 3 COU, i te warunki się pewnie zmieniły na dzień dzisiejszy na 0% w przypadku marży ujemnej. Natomiast jeśli oni tak pogrywają to trzeba chyba jakiś pozew zbiorowy...
~urlich odpowiada ~zenek
Z bankami ostrożnie trzeba bo w każdej chwili może zarządać całkowitej spłaty kredytu .
~john
Libor 0% w PKO BP (nordea) to już pewne?
~abc odpowiada ~urlich
nic nie może, jak nie spłacasz kredytu albo łamiesz inne warunki umowy to może, jak spłacasz regularnie to bank nic nie może zrobić
~als2 odpowiada ~abc
Może, zweryfikować wszystkie warunki z umowy, może prosić o dosłanie dokumentów finansowych oraz ponownie zbadać zdolność kredytową, teraz banki są bardziej restrykcyjne i może się okazać że nie mamy zdolności kredytowej. Inaczej banki mogą wiele, my raczej możemy tylko spłacać i liczyć żeby akurat nasz bank nie zaczął takiej Może, zweryfikować wszystkie warunki z umowy, może prosić o dosłanie dokumentów finansowych oraz ponownie zbadać zdolność kredytową, teraz banki są bardziej restrykcyjne i może się okazać że nie mamy zdolności kredytowej. Inaczej banki mogą wiele, my raczej możemy tylko spłacać i liczyć żeby akurat nasz bank nie zaczął takiej weryfikacji. Pewne banki juz to robią i z marzy 1,5 podnoszą np do 2,8%. Nawet jak raz zdarzyło się klientowi ze 5000 miesięcznego zasilenia wpłynęło 1 dnia miesiąca zamiast ostatniego dnia poprzedniego miesiąca ( brak zaksięgowania na czas) w jednym miesiącu był wpływ 10tys, w drugim 0. Nie ma gadania, bank zgodnie z umową podnosi marze i to robi bo jego zadaniem jest wydoić z klienta ile się da, zwłaszcza teraz jak każą stosować ujemny LIBOR.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki