REKLAMA

UOKiK weźmie się za kancelarie "od franków"

Malwina Wrotniak2019-10-16 20:00, akt.2019-10-17 08:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2019-10-16 20:00
aktualizacja
2019-10-17 08:00

Ostatnio oferty inwestowania w condo- i aparthotele, a niebawem usługi kancelarii obiecujących pomoc frankowcom znajdą się na celowniku UOKiK-u - zapowiedział w rozmowie z Bankier.pl prezes urzędu Marek Niechciał.

Pod koniec września br. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął kampanię ostrzegającą inwestujących w condohotele i aparthotele. Podczas Dni Dewelopera we Wrocławiu prezes urzędu Marek Niechciał zapowiadał, że dotychczasowe publikacje urzędu nie są jej ostatnim słowem w tym temacie. Niebawem planowana jest szersza kampania mająca za zadanie uświadomić konsumentom ryzyko, z jakim wiąże się inwestowanie na rynku nieruchomości.

Oko na "pomoc frankowcom"

W rozmowie z Bankier.pl na temat dalszych planów szef urzędu zdradził, że jednym z kolejnych rynków, jaki niebawem trafi pod lupę UOKiK-u, będą kancelarie oferujące pomoc posiadaczom kredytów "frankowych".

– Wyrok TSUE na pewno spowoduje, że iluś "frankowiczów" będzie chciało pójść do sądu. Pytanie, jak wobec tego zachowa się tzw. otoczenie usługowe, czyli te wszystkie kancelarie, które uważają, że pomagają kredytobiorcom. Mamy obawy, czy tutaj nie dojdzie do jakiejś patologii, ile takie usługi będą kosztować – mówił w rozmowie z Bankier.pl Marek Niechciał, prezes UOKiK.

fot. / / YAY Foto

Nowy biznes kancelarii?

Przypomnijmy - 3 października br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok, którego z podobną niecierpliwością wyczekiwały tak setki tysięcy posiadaczy tzw. kredytów frankowych, jak i banki, które takie produkty w przeszłości sprzedawały. Choć wyrok okrzyknięto w teorii korzystnym dla frankowców, wciąż wiele pytań o praktykę pozostaje bez odpowiedzi (zobacz: "Wszystko, czego nadal nie wiemy po wyroku TSUE ws. wyroków frankowych").

Tym niemniej rozstrzygnięcie TSUE daje nadzieje frankowcom na wygraną z bankami w sądach. Pomóc uwierzyć w taki scenariusz zamierzają firmy, które na co dzień specjalizują się w walce o odszkodowania w imieniu swoich klientów. Niektóre z nich toczyły uprzednio potyczki np. z firmami ubezpieczeniowymi. Posiadaczy kredytów denominowanych i indeksowanych frankiem szwajcarskim przekonują o przepłaceniu rat, deklarują wystąpienie z roszczeniem o odfrankowienie umowy oraz reprezentację klienta w sądowym sporze z bankiem-kredytodawcą. "Teraz uwaga kredytobiorców i banków skupiać się będzie na salach sądowych" - pisaliśmy w lipcu, oczekując na wyrok TSUE. Wydane w tym miesiącu przez Trybunał stanowisko nie zmienia tego scenariusza.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
charger
No cóż, czego spodziewać się po gościu który pracował w GazWybie.
peluquero
Z jakiej paki ja mam poprzez moje podatki pomagać frankowiczom? bo każdy chciał zarobić a wyszło jak wyszło, że jedni umów nie rozumieli drudzy robili sobie jaja, niech banki płacą
bogdant
poki co pomagasz tylko zlotowkowym na programy rodzina na swoim czy mieszkanie dla mlodych. Jak Ci z tym?
anty12
UUuuu zaczyna sie bolszewizm pelna geba. Niedlugo zaczna znowu palic ksiazki zazem z klechem.
cowabunga
Uuuuu uruchamiają automat represyjny... Widzę., że środowisko bankierów jeszcze bardziej zestresowane i trzeba więcej kłód pod nogi rzucać frankowiczom
karkses
Generalnie jeżeli ktoś śledzi orzecznictwo polskich sądów dotyczące "frankowiczów" to zapewne zdaje sobie sprawę, że wyrok TSUE w żadnej mierze nie jest rewolucyjny a raczej potwierdza to co polskie sądy od dłuższego czasu i tak robią tzn. ocena danej umowy pod kątem jej ważności i zawarcia klauzul abuzywnych,Generalnie jeżeli ktoś śledzi orzecznictwo polskich sądów dotyczące "frankowiczów" to zapewne zdaje sobie sprawę, że wyrok TSUE w żadnej mierze nie jest rewolucyjny a raczej potwierdza to co polskie sądy od dłuższego czasu i tak robią tzn. ocena danej umowy pod kątem jej ważności i zawarcia klauzul abuzywnych, a następnie ewentualne unieważnienie całej bądź częsci umowy w zależności od indywidualnych uwarunkować kredytobiorcy po części a po części treści samej umowy. Wyrok TSUE tutaj nic nie zmienił. Wyrok TSUE miał raczej wartość marketingową dla kancelarii bo o frankach zrobiło się głośno, a media pieją że jest korzystny dla frankowiczów - podobnie jak dziesiątki innych wyroków polskich sądów. Z tym, że wciąż zdarzają się wyroki na korzyść banków i będą się zdarzały bo TSUE tutaj nic nie zmienił.
qrara
Polskie sądy raczej nie orzekają na korzyść frankowiczów. Polskich sądów wyroki Trybunału i prawo unijne nie obchodzą.
Łączna liczba spraw wygranych przez bank prawomocnie w roku:

2017 - 368
2018 - 372
2019 - 279
Łączna liczba spraw przegranych przez bank prawomocnie w roku:

2017 - 40
2018
Polskie sądy raczej nie orzekają na korzyść frankowiczów. Polskich sądów wyroki Trybunału i prawo unijne nie obchodzą.
Łączna liczba spraw wygranych przez bank prawomocnie w roku:

2017 - 368
2018 - 372
2019 - 279
Łączna liczba spraw przegranych przez bank prawomocnie w roku:

2017 - 40
2018 - 44
2019 - 33
Pozdrowienia dla Pawła Zagaja z UOKK-u, który aż trzy razy przekonywał mnie o braku uprawnień Urzędu i nie chciał odpowiedzieć na proste pytanie.
mjwhite
Wyrok TSUE... niestety... praktycznie wykluczył jedno z sensownych rozwiązań, czyli zastępowanie jednych zapisów w umowie innymi, np. możliwość przeliczania franków po jakimś średnim kursie.
wiktoria007
Szanowny Panie z UOKiK. Gdyby Pana urząd działał jak należy, to żadne kancelarie nie byłyby potrzebne

Zaś Pan, który bulwersuje się kwotą 2 900 zł za prowadzenie chyba urwał się z choinki. Taką kwotę bierze adwokat za zajęcie się zwykłym nakazem zapłaty na kwotę ok. 10 000 zł.
mjwhite
30% praktycznie za nic! Niezłe zdzierstwo.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki