Tym będą żyły rynki: RPP i EBC zdecydują

Pierwszy tydzień grudnia upłynie pod znakiem decyzji o stopach procentowych. W środę dowiemy się co postanowi Rada Polityki Pieniężnej, a w czwartek EBC. Istotne będą też wyniki szwajcarskiego referendum i nowe dane makroekonomiczne.

(ingimage)Poniedziałek, 1 grudnia

Początek tygodnia z pewnością upłynie w cieniu niedzielnego „złotego referendum” w Szwajcarii. Niezależnie od wyniku – decyzja będzie szeroka komentowana i znacząco wpłynie na rynki finansowe.

Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne – bohaterem dnia będzie indeks PMI dla przemysłu. Wartości wskaźnika za listopad zostaną zaprezentowane m.in. dla Japonii (2:35), Chin (2:00 wg CFLP i 2:45 wg HSBC), Polski (9:00), Francji (9:50), Niemiec (9:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45).

W Polsce, obok wartości PMI dla przemysłu, także o 9:00 poznamy wartość Wskaźnika Rynku Pracy za listopad. Dane przedstawi BIEC (Bureau for Investments and Economic Cycles).

Wtorek, 2 grudnia

W Japonii rozpocznie się kampania wyborcza przed przedterminowymi wyborami rozpisanymi przez premiera Shinzo Abe. Japończycy do urn pójdą 15 grudnia. 

Na posiedzeniu rządu (11:00) pełnomocnik do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego ma przedstawić informację o podjętych dotychczas działaniach na rzecz poprawy sytuacji w tym sektorze.

Eurostat we wtorkowe przedpołudnie, o 11:00, zaprezentuje najświeższe dane dotyczące inflacji producenckiej w strefie euro. W zeszłym miesiącu wskaźniki te wynosiły r/r -1,4% i m/m 0,2%.

W USA najbardziej interesujące mogą być informacje dot. wydatków na inwestycje budowlane m/m w październiku (16:00).

Środa, 3 grudnia

W nocy z wtorku na środę zaprezentowane zostaną dane o PKB w trzecim kwartale dla Australii. We wcześniejszym kwartale wzrost PKB wyniósł 0,5% k/k i 3,1% r/r.

W środę oczy rynków skierowane będą na Radę Polityki Pieniężnej, która zakończy kolejne posiedzenie i przedstawi swoją decyzję co do wysokości stóp procentowych. Przekonamy się, czy RPP zgodzi się ze stwierdzeniem Marka Belki o istnieniu „przestrzeni do obniżania stóp”. Na decyzję Rady będziemy więc też patrzeć przez pryzmat doniesień Bloomberga o tym, jakoby prezes NBP utracił wpływy w Radzie. 

Z wielu miejsc napłyną informacje dotyczące indeksu PMI dla usług – m.in. z Chin (2:45), Indii (6:00), Francji (9:50), Niemiec (9:55), strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45).

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutuje Banco Santander, główny akcjonariusz m.in. BZ WBK. Wymóg debiutu postawiła Komisja Nadzoru Finansowego po przejęciu Kredyt Banku przez BZ WBK.

Po południu poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych co do wniosków o kredyt hipoteczny (13:00) i wydajności pracy (14:30). Raport ADP opublikowany zostanie o 14:15.

Czwartek, 4 grudnia

Dzień po posiedzeniu RPP, decyzję ws. stóp procentowych przedstawi również Europejski Bank Centralny (13:45). Rynki finansowe wciąż żyją nadzieją na uruchomienie przez EBC programu skupu aktywów na dużą skalę. Jak zwykle ciekawsza od samego komunikatu może być konferencja prasowa z udziałem Mario Draghiego (14:30).

Przedstawiciele GPW, KDPW, NBP oraz środowisk naukowych wezmą udział w Kongresie Rynku Kapitałowego (10.00).

O 13:30 za oceanem przedstawiony zostanie najnowszy Raport Challengera za listopad obrazujący planowaną liczbę zwolnień w USA.

Piątek, 5 grudnia

Piątkowe dane makro z Europy to przede wszystkim zamówienia w przemyśle za październik dla Niemiec (8:00) i zrewidowane dane dot. PKB dla strefy euro za trzeci kwartał (11:00). Jeśli chodzi o PKB – analitycy oczekują wzrostu k/k o 0,2% i r/r o 0,8%.

Tego samego dnia poznamy też oceny agencji ratingowych m.in. dla Włoch (S&P), Irlandii (S&P) i Turcji (Moody's). 

Dużo informacji napłynie też ze Stanów Zjednoczonych. O 14:30 poznamy dane dotyczące handlu zagranicznego za październik i rynku pracy za listopad. Analitycy oczekują stopy bezrobocia na poziomie 5,8%, zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym rzędu 210 tys, a w sektorze pozarolniczym 215 tys. Później, ujawnione zostaną m.in. informacje o zamówieniach w przemyśle (16:00) i kredycie konsumenckim (21:00).

Marcin Surowski

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 ~shalom

Skoro Marek wylądował w szpitalu to źle rokuje POlska waluta. POdobnie będzie z nic nie wartą dodrukowywaną waluta unijną. Na dodatek od POniedziałku przewodnictwo obejmuje największy kłamca w historii świata. Koniec świata jak nic.

! Odpowiedz
0 1 ~Dżejms

Zaraz tam największy. Od lat mamy nieustający festiwal kłamców. Owszem - stara się ale żeby największy? Jeden z wielu.

! Odpowiedz
2 2 ~shalom odpowiada ~Dżejms

Skoro go wybrali na przewodniczącego EU to musi być największy .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil