REKLAMA

Niemcy: po raz pierwszy od 13 lat inflacja przekroczyła 3 proc.

2021-07-29 14:59
publikacja
2021-07-29 14:59
Niemcy: po raz pierwszy od 13 lat inflacja przekroczyła 3 proc.
Niemcy: po raz pierwszy od 13 lat inflacja przekroczyła 3 proc.
fot. Mlnp / / Shutterstock

Inflacja w Niemczech przekroczyła w lipcu granicę trzech procent, pierwszy raz od sierpnia 2008 roku. W nadchodzących miesiącach oczekiwany jest dalszy wzrost cen.

Ceny konsumpcyjne mierzone wskaźnikiem CPI były o 3,8 procent wyższe od poziomu z tego samego miesiąca ubiegłego roku, podał w czwartek Federalny Urząd Statystyczny na podstawie wstępnych obliczeń. Tym samym inflacja po raz pierwszy od 13 lat przekroczyła granicę trzech procent. Ekonomiści spodziewali się w lipcu wyniku na poziomie 3,3 procent.

Warto dodać, że inna miara inflacji - HICP - wyniosła 3,1 proc. wobec oczekiwań na poziomie 2,9 proc. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

W nadchodzących miesiącach ekonomiści spodziewają się dalszych skoków cen. "Jednym z ważnych powodów jest powrót podatku VAT do starych stawek. W drugiej połowie 2020 roku niemiecki rząd tymczasowo obniżył VAT do odpowiednio 16 i 5 procent, aby pobudzić konsumpcję w czasie kryzysu koronawirusa. Od 1 stycznia 2021 r. w Niemczech ponownie obowiązują zwyczajowe stawki VAT w wysokości odpowiednio 19 i 7 procent. Towary i usługi będą zatem ponownie drożeć" - pisze agencja dpa.

"Prezes Bundesbanku Jens Weidmann spodziewa się, że do końca roku inflacja może zbliżyć się do 5 procent" - pisze dziennik "Handelsblatt".

Dane Głównego Urzędu Statystycznego o lipcowej inflacji w Polsce poznamy jutro o 10:00. Rynkowy konsensus zakłada wzrost cen o 4,7 proc. wobec 4,4 proc. w czerwcu.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)/bml/ tebe/BPL

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki