REKLAMA

Amerykańska gospodarka rosła wyraźnie wolniej, niż oczekiwano

Michał Żuławiński2021-07-29 14:38analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-29 14:38
Amerykańska gospodarka rosła wyraźnie wolniej, niż oczekiwano
Amerykańska gospodarka rosła wyraźnie wolniej, niż oczekiwano
fot. Milan Adzic / / Shutterstock

Drugi kwartał przyniósł niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w USA. Produkt krajowy brutto wzrósł jednak mniej, niż oczekiwano.

W I kw. 2021 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) wzrósł o 6,5 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). Kwartał wcześniej annualizowany wzrost PKB wyniósł 6,4 proc., a jeszcze wcześniej 4,3 proc. i 33,4 proc. – ten ostatni odczyt był oczywiście rekordem następującym po rekordowym spadku wywołanym polityką lockdownów.

Był to rezultat daleki od oczekiwań większości ekonomistów. Mediana prognoz zakładała wynik na poziomie 8,5 proc.

Warto mieć świadomość, że Amerykanie podają dane o PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rosłaby tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok. Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.

Z dzisiejszych danych wynika także, że w II kw. konsumpcja prywatna wzrosła o 11,8 proc., wobec 11,4 proc. w poprzednim kwartale i oczekiwaniach na poziomie 10,5 proc.

Z kolei bazowy deflator PCE wyniósł w II kw. w ujęciu zanualizowanym kdk 6,1 proc., wobec prognoz 6,1 proc. i 2,7 proc. w poprzednim kwartale (po korekcie z 2,5 proc). Deflator PCE to jedna z miar inflacji, której przygląda się Rezerwa Federalna.

Amerykańska gospodarka podnosi się po najgłębszym kryzysie gospodarczym od lat 30. XX wieku. W całym 2020 roku amerykański PKB zmalał realnie (czyli po uwzględnieniu zmian cen) o 3,5 proc. po wzroście o 2,2 proc. rok wcześniej. Był to zatem pierwszy po 2009 roku całoroczny spadek PKB Stanów Zjednoczonych.

Opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i będą poddane jeszcze przynajmniej dwóm regularnym rewizjom. Pierwszą z nich poznamy 26 sierpnia.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (21)

dodaj komentarz
bha
Jak to przecież giełda NIBY wyznacznik kondycji wewnętrznej gospodarki od dawna szczytuje i bije rekordy, rekordy..... Tragifarsa
the_mind_renewed
Tutaj w zasadzie sama lewica i nygusy. Napisz że dodruk zawsze prowadzi do katastrofy to cię zaczerwienią. Oni na ochotnika już się widzą na tych Amerykańskich Abramsach w drodze na Plac Czerwony po złoto jakie się pod nim znajduje. Albo w kolejce po następne pożyczki z dodruku. To jest Patologia w najczystszym wydaniu.
the_mind_renewed odpowiada demeryt_69
Jeden z twoich lepszych komentarzy: Sam się określiłeś. Brawo. Taki powinieneś mieć nick.
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=EiAXKiTS6HA

7:25 Chris zaczyna.....do cenzury :):)--------- LMAO
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj_
"""konsumpcja prywatna wzrosła o 11,8 proc""

z kasiory z "helkoptera", zielonych bez pokrycia, wydmuszek wszelakich,
pozyczek swiata itd...
Jankesi z czescia "zachodu" to od dawna bankrut
ajwaj_
Zgodnie z tradycja kal-boje wykonali by demokratyczne naloty dywanowe,
AgentOrange, RegimeChange itd.
Ale sil nie maja i nie beda wiecej mieli
the_mind_renewed
Czwartek, 29.07.2021 USA: Prezydent Biden poprosił Kongres o przedłużenie moratorium na eksmisje, które ma wygasnąć w sobotę, mówiąc w oświadczeniu, że chociaż zdecydowanie poparłby decyzję CDC, aby to zrobić, „Sąd Najwyższy wyjaśnił, że ta opcja nie jest już dostępna ”.
„W czerwcu, kiedy CDC przedłużyło
Czwartek, 29.07.2021 USA: Prezydent Biden poprosił Kongres o przedłużenie moratorium na eksmisje, które ma wygasnąć w sobotę, mówiąc w oświadczeniu, że chociaż zdecydowanie poparłby decyzję CDC, aby to zrobić, „Sąd Najwyższy wyjaśnił, że ta opcja nie jest już dostępna ”.
„W czerwcu, kiedy CDC przedłużyło moratorium na eksmisje do 31 lipca, orzeczenie Sądu Najwyższego stwierdziło, że „ konieczne byłoby wyraźne i konkretne zezwolenie Kongresu (poprzez nowe ustawodawstwo) …”
„Przez prawie 11 miesięcy moratorium CDC na eksmisję służyło jako krytyczny środek ochronny, aby zapobiec eksmisji najemców i ich rodzin, którzy stracili pracę lub dochody z powodu pandemii COVID-19 za niepłacenie czynszu”, czytamy w czwartkowym oświadczeniu. przez Biały Dom. 
" W świetle orzeczenia Sądu Najwyższego prezydent wzywa Kongres do bezzwłocznego przedłużenia moratorium na eksmisję, aby chronić tak narażonych najemców i ich rodziny. "
W zeszłym miesiącu Sąd Najwyższy pozostawił nienaruszone moratorium CDC w głosowaniu 5-4, jednak sędzia Brett Brett Kavanaugh połączył się z liberalnymi sędziami sądu w ustaleniu, że CDC przekroczyła swoje uprawnienia i nie będzie w stanie przedłużyć go ponownie, chyba że przez akt Kongresu .
Tak więc - jeśli Biden postawi na swoim, a Kongres wprowadzi jakieś prawo, najemcy dostaną stymulanty i nie będą musieli płacić swoim właścicielom, podczas gdy właściciele nie dostają nic i padają jak muchy w czasie opałów.
Jak to się skończy? Prawdopodobnie przejęciem przez rząd zadłużonych nieruchomości i oznaczeniem ich jako nieruchomości dla potrzebujących, co doprowadzi je do kompletnej ruiny. A dla właścicieli falą bankructw. Tak Polsce też to grozi. Kupujcie pod wynajem, heh-he.
jenak
Dzieci chińskie marzą, żeby zostać inżynierem, lekarzem. W USA chcą zostać youtuberem, influencerem i takie tam. Tu rozstrzygnie się przyszłość. W USA myślą, że rozstrzygną ją drukarki.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki