REKLAMA

Kurs euro zawrócił spod 4,60 zł. Złoty nieco mocniejszy

2021-07-29 11:17
publikacja
2021-07-29 11:17
Kurs euro zawrócił spod 4,60 zł. Złoty nieco mocniejszy
Kurs euro zawrócił spod 4,60 zł. Złoty nieco mocniejszy
fot. Josie Elias / / Shutterstock

W czwartek przed południem złoty jest nieco mocniejszy niż wczoraj. Rynek walutowy „trawi” wczorajszą decyzję Rezerwy Federalnej i czeka na kolejne sygnały z gospodarek i banków centralnych.

Po 11:15 kurs euro kształtował się na poziomie 4,586 zł. To wyraźnie mniej niż przez większość środy, gdy dotykaliśmy na EUR/PLN poziomu 4,60 zł. Istotnym punktem zwrotnym była 20:00, kiedy poznaliśmy decyzję amerykańskiego banku centralnego.

W środę Fed utrzymał główną stopę procentową w USA w przedziale 0-0,25 proc. Według FOMC gospodarka USA poczyniła postępy w realizacji celów mandatowych banku centralnego. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednogłośnie. Po posiedzeniu Rezerwy prezes Fedu Jerome Powell powiedział, że bank ocenił możliwość redukcji programu skupu aktywów w USA.

Względem wczorajszego wieczora obniżył się także kurs dolara, który wynosi obecnie 3,863 zł wobec 3,90 zł w środę. Na najważniejszej parze walutowej świata – EUR/USD – obserwujemy z kolei wzrost w kierunku 1,1875 USD.

Nieznacznie w dół poszły też kursy franka szwajcarskiego (z 4,26 zł do 4,25 zł) oraz funta brytyjskiego (z 5,40 zł do 5,39 zł).

O 14:00 poznamy dane o inflacji w Niemczech, zaś pół godziny później pojawi się wstępny raport dotyczący PKB USA w II kwartale. Jutro z kolei w centrum uwagi będzie raport GUS-u o inflacji w Polsce (10:00).

Kolejne posiedzenie FOMC zaplanowano na 21-22 września. Wcześniej jednak, od 26 do 28 sierpnia, odbędzie się doroczne sympozjum ekonomiczne Rezerwy Federalnej w Jackson Hole. Miejsce to było w przeszłości sceną, z której przewodniczący Fedu ogłaszali istotne zmiany kursu w polityce monetarnej. Rada Prezesów EBC ponownie zbierze się 22-23 września. Z kolei pierwsze po wakacjach posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 8 września.

Komentarze ekonomistów

"Bez większych zmian na rynku walutowym - od 4,60 para EUR/PLN odbijała się już kilkukrotnie i prawdopodobnie większość negatywnych z punktu widzenia złotego wiadomości jest już wyceniona. Przedział wahań na najbliższe dni to wciąż 4,56-60" - napisali w porannym raporcie ekonomiści Banku Pekao.

"Złoty tkwi na podobnych poziomach względem poprzednich sesji. Silny opór przy poziomie 4,60 oraz 3,90 na parach EUR/PLN i USD/PLN stanowi przeszkodę dla strony popytowej par do kontynuacji tendencji wzrostowej. Zakładamy, że do końca tygodnia główne pary za złotym nie powinny istotnie oddalić się od wspomnianych poziomów" - oceniają stratedzy z PKO BP.

Lekkiego umocnienia krajowej waluty nie wykluczają z kolei ekonomiści Banku Millennium.

"Modyfikacja narracji prezesa J.Powella skutkowała podwyższoną zmiennością m.in. eurodolara. Początkowo amerykańska waluta zyskała na wartości, by finalnie oddać całość spadku i sięgnąć 3-tygodniowego maksimum na poziomie 1,1860. Zwyżka kursu EUR/USD stanowi istotny argument – zgodnie z obowiązującą obecnie korelacją – za utrzymywaniem pary EUR/PLN poniżej bariery 4,60 (nawet w obliczu ciążących na złotym ryzyk lokalnych)" - napisali w raporcie.

"Dziś pozytywne nastroje wspierać będzie wstępny odczyt PKB za drugi kwartał w USA a także progres w politycznych negocjacjach w amerykańskim Senacie w sprawie infrastrukturalnego pakietu dla tamtejszej gospodarki. W ślad za wzrostem apetytu na ryzyko liczymy zatem na niewielkie umocnienie złotego. Tym bardziej, iż jutrzejszy odczyt krajowej inflacji CPI powinien wspierać nasilenie oczekiwań na normalizację polityki pieniężnej w Polsce" - dodali.

MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
wtomek
złoty zawrócił? Czy mamy ruch USD/€, diabli człowieka biorą na widok tak d u r n y c h komentarzy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki