REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele. Projekt ustawy uszczelniającej złożony w Sejmie

2021-07-29 11:40, akt.2021-07-29 13:42
publikacja
2021-07-29 11:40
aktualizacja
2021-07-29 13:42
Zakaz handlu w niedziele. Projekt ustawy uszczelniającej złożony w Sejmie
Zakaz handlu w niedziele. Projekt ustawy uszczelniającej złożony w Sejmie
fot. Anatol Chomicz / / FORUM

Do Sejmu został wniesiony projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, którego celem jest uszczelnienie przepisów - wynika z informacji na stronie Sejmu. Przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek (PiS).

W uzasadnieniu do projektu wskazano, że przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele, powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej.

Jak podano, projekt nowelizacji ustawy "dotyczy wyeliminowania nieprawidłowego stosowania włączeń przewidzianych w art. 6 ust. 1 ustawy, pozwalających na prowadzenie handlu i wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta".

Projekt przewiduje, że w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe w rozumieniu art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca. Jak zapisano, chodzi o przeważającą działalność wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, stanowiącą co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży, uzyskanego w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym jest prowadzony handel lub są wykonywane czynności związane z handlem.

Placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności. Ewidencja ma umożliwić inspektorom pracy kontrolę, czy dana placówka spełnia kryteria określone w ustawie.

Minister właściwy ds. gospodarki określi w drodze rozporządzenia sposób prowadzenia ewidencji, jej wzór i szczegółową treść wpisów.

Z katalogu włączeń od zakazu usunięto też placówki handlowe, których przeważająca działalność polega na sprzedaży wyrobów tytoniowych. Jak wyjaśniono, to wyłączenie było nadużywane przez przedsiębiorców, którzy handlują papierosami "przy okazji”.

Podkreślono przy tym, że sprzedaż papierosów w niedziele i święta będzie nadal możliwa przez placówki handlowe korzystające z wyłączenia od zakazu handlu na podstawie innych przepisów np. na stacjach paliw.

Znowelizowane przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia. Projekt nie ma na razie nadanego numeru druku.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa przewiduje katalog 32 włączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Przedstawiciel wnioskodawców, poseł PiS Janusz Śniadek wielokrotnie zapowiadał potrzebę uszczelnienia przepisów.(PAP)

autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Komentarze (25)

dodaj komentarz
natign93
Pracownikom sklepu dadzą 0,0000001 %udziałów i będą mogli pracować jako właściciele. To, że zmienią ustawę nic nie zmieni,dalej szary pracownik będzie musiał tyrać za śmieszne pieniędze.
techs
Wygląda, że już niedługo w Żabce będzie można kupić kanister paliwa.
jpelerj
A jaka będzie furtka dla Żabek ?
grzegorzkubik
Musi być bat na tych cwanych pracodawczyków. PIS musi pokazać siłę.
jpelerj
Może lepiej niech łapie komary albo ślimaki? Przynajmniej w teorii byłby jakiś pożytek.
techs
Ja tam lubię świeże pieczywo w niedzielę i brak konieczności planowania na wrazie jak czegoś zabraknie. Niech PiS pokaże siłę poprzez uproszczenie prawa i usprawnienie działania państwa a nie wyższe podatki, nowe kary, dodatkowe składki i redystrybucje majątku od koni zaprzęgowych polskiej gospodarki do beneficjentów Ja tam lubię świeże pieczywo w niedzielę i brak konieczności planowania na wrazie jak czegoś zabraknie. Niech PiS pokaże siłę poprzez uproszczenie prawa i usprawnienie działania państwa a nie wyższe podatki, nowe kary, dodatkowe składki i redystrybucje majątku od koni zaprzęgowych polskiej gospodarki do beneficjentów kolejnych "plusów".
jasiek2017
Najlepszym rozwiązaniem jest ustawowe 2 weekendy wolne w każdym miesiącu dla każdego pracownika.
Nic więcej nie trzeba.
ptokbentoniczny
A dlaczego takie coś ma być ustawowe? Czy ludzie to upośledzone dzieci, że państwo musi im układać umowy o pracę? Przestańcie swoje fantazje wymuszać w ustawach, bo często powodujecie zamęt i/lub ograniczacie swobody innym. Walczcie o wolność, a nie o bezpieczeństwo.
mrbeast
Zlikwidować durny przepis i wprowadzić 300% dniówki za prace w wolne dni czerwone i na III zmianę.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki