Wiadomości z 14 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]

Malwina Wrotniak2021-07-14 20:15redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2021-07-14 20:15
Wiadomości z 14 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
Wiadomości z 14 lipca, które mogą namieszać w portfelach [To był dzień]
/ Shutterstock

Znowu podwyżki - i to w wielu domach. Poza domami też mogłoby być drożej, zwłaszcza niepokornym pieszym i rowerzystom - proponują dziś, po wczoraj, zmotoryzowani. Rząd zapewnia, że zamiast odebrać, dopłaci obywatelom, a my zachęcamy do poznania szczegółów nowego programu. W środę warto też o bankach - mamy i dobre wieści dla klientów, i ostrzeżenie dla klientów. Zapraszam na wieczorne podsumowanie wydarzeń dnia, które mogą najmocniej namieszać w naszych portfelach.

Wieczorne podsumowania dnia codziennie w Twojej skrzynce? Zapisz się! »

#1 Zacznijmy od doniesień może i najtrudniejszych, ale za to mocno odczuwalnych w domowym budżecie. Prawie 95 proc. z blisko 2,5 tys. gmin zawnioskowało o podwyżki cen za wodę i ścieki na kolejne trzy lata. I nie są to zmiany inflacyjne, tylko wzrosty na poziomie 20 proc. (dziś średnia stawka w kraju to 12 zł, co ma odpowiadać cennikom w Unii Europejskiej). Szef Wód Polskich podzielił się informacjami o tym, jaka część wniosków rodzimych spółek wodno-kanalizacyjnych została przyjęta, a jaka odrzucona (nie wszędzie z automatu będzie drożej). Negatywne decyzje wynikały głównie z krytycznej oceny proponowanych przez przedsiębiorstwa marż. Na ten moment najwyższe stawki obowiązują w gminach na zachodzie i południu Polski.

#2 Ostatnio nie ma tygodnia, żeby w handlu nie pojawiła się kolejna zapowiedź zmian mających pomóc zaskarbić sobie sympatię (i pieniądze) konsumentów. Tym razem nowy (estoński) gracz i obietnica dostarczenia zakupów do domu w 15 minut. Nabyty przez internet towar mają doręczać kurierzy, data startu nowego biznesu na razie nie jest znana.

#3 Echa wczorajszych zapowiedzi słychać jeszcze dzisiaj. "Kierowcy są oburzeni pomysłem zaostrzenia kar za wykroczenia na drogach". Treść listu otwartego skierowanego przez zmotoryzowanych do premiera to niemal odwet za wszystkie wymieniane wczoraj zapowiedzi zmian w przepisach drogowych. W piśmie sporo nowych propozycji kar... tym razem dla pieszych, rowerzystów czy poruszających się hulajnogami. Obowiązkowe OC dla kierowców na dwóch kółkach, 500 zł mandatu za obecność na przejściu dla pieszych na czerwonym świetle, a 1000 zł, gdy dodatkowo rozmawia przez telefon? Jak widać po wczoraj i dziś, paleta możliwości jest jeszcze szeroka.

#4 W jaki sposób obecnie, w XXI wieku, pracownik banku może oszukać klientów na 170 tys. zł? Tytułem wyjaśnienia polecam dzisiejsze studium przypadku. To niestety także studium nadmiernej ufności i nieostrożności po stronie korzystającego z usług instytucji zaufania publicznego. Po lekturze warto porozmawiać ze swoimi rodzicami o istocie 27 zarzutów, które postawiono doradczyni. W dobie narastających cyberzagrożeń także osoby, które trzymają się z dala od nowych technologii, powinny zachować czujność, a dzisiejsze doniesienia są tego najlepszym przykładem.

#5 Ucieszą się przedsiębiorcy, którzy stoją przed decyzją o otwarciu lub zmianie konta firmowego. Jak informuje dziś Dominika Florek, banki płacą coraz więcej za wejście do grona ich klientów. Rekordzista w lipcu deklaruje premię wysokości nawet 1700 zł (po spełnieniu dodatkowych warunków, które tradycyjnie objaśniamy).

#6 Od kilku dni przybywa publikacji na temat tego, że już od stycznia 2022 roku tzw. 1000+. Jeśli słyszeli Państwo, że gdzieś dzwoni, ale nie wiadomo, w którym kościele oraz co ma do tego Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, polecam dzisiejszy zestaw najważniejszych informacji na temat programu przewidującego 12 tys. zł na dziecko.

#7 Nie powiem nic więcej, bo sam tytuł mówi prawie wszystko: Koła Gospodyń Wiejskich dostaną dofinansowanie, by zachęcać do szczepień przeciw COVID-19.

O czym jeszcze pisaliśmy dzisiaj i warto wiedzieć na koniec dnia?

17:40 WIG20 wyhamował w końcówce. Spadki CD Projektu

16:48 Rzecznik Finansowy wnioskuje do SN ws. terminu przedawnienia roszczeń o zapłatę rat kredytu

11:40 Obligacje oszczędnościowe schodzą jak świeże bułeczki

11:17 Inflacja w Wielkiej Brytanii na najwyższym poziomie od prawie 3 lat

10:55 Ukraina trafi na listę krajów, wobec których państwa UE powinny znosić ograniczenia

10:09 Złoty słabnie na całej linii. Euro, dolar, funt i frank w górę

09:32 UOKiK interweniuje, w Compensie zmiana na korzyść konsumentów

08:44 Miedź tanieje po zaskakujących danych o inflacji w USA

07:58 Ceny ropy spadają. We wtorek zakończyła handel na najwyższym poziomie od 2018 r.

06:53 Polacy nie spieszą się do spisu powszechnego. "W przypadku odmowy sprawa zgłoszona na policję"

06:43 Turysta już nie ucieknie przed opłatą za powietrze. Szykują się zmiany

06:00 Coraz wyższe bonusy pieniężne od banków dla firm

06:00 GIEŁDA. Ursus znów upada. Jak się rodziła legenda i dlaczego wpadła w tarapaty?

Na jutrzejsze podsumowanie dnia zapraszam w imieniu Marcina Dziadkowiaka, zastępcy red. nacz. Bankier.pl.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (2)

dodaj komentarz
itso_lucky
a podobno na kanalizacje miało pójść z kredytu z UE :D tak jest ze wszystkim
itso_lucky
''Koła Gospodyń Wiejskich dostaną dofinansowanie, by zachęcać do szczepień przeciw COVID-19.'' czy to żart czy to kpina magiczne lobby przesiąknięte agentami

Powiązane: To był dzień. Najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki