REKLAMA

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dla kogo 12 tys. zł na dziecko?

2021-07-14 14:25, akt.2021-08-17 13:20
publikacja
2021-07-14 14:25
aktualizacja
2021-08-17 13:20
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dla kogo 12 tys. zł na dziecko?
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Dla kogo 12 tys. zł na dziecko?
fot. shurkin_son / / Shutterstock

Zapisane w "Polskim ładzie" świadczenie 12 tys. zł na dziecko ma trafić na konta rodziców już na początku 2022 r. 17 sierpnia rząd przyjął projekt ustawy. 

Ile i dla kogo?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w wysokości do 12 tys. zł na dziecko. Przepisy w tej sprawie mają wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku. MRiPS szacuje, że w pierwszym roku wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej informuje, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwać na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Rodzice podejmą decyzję, czy chcą wypłacać środki przez rok w wysokości 1 tys. miesięcznie, czy po 500 zł przez 2 lata.

"To rodzice zdecydują, czy przeznaczą środki np. na opłacenie miejsca w żłobku, wynagrodzenie dla niani lub pokrycie samodzielnej opieki nad dzieckiem. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa, ale również alternatywę" - mówi minister Marlena Maląg, cytowana w komunikacie resortu.

Gdzie składać wnioski?

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. MRiPS szacuje, że już w pierwszym roku jej obowiązywania wsparciem zostanie objętych ok. 410 tys. dzieci.

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej i nie będzie uzależnione od dochodów rodziny. Wnioski rozpatrywać będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się również wypłatą świadczeń.

400 zł dofinansowania dla dzieci na pobyt w żłobku

MRiPS informuje, że projektowane przepisy przewidują również zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w wyniku których m.in. wprowadzone zostanie dofinansowanie dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie to będzie związane z pobytem nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecka w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i będzie polegało na obniżeniu przez podmiot prowadzący taką instytucję miesięcznej opłaty ponoszonej za pobyt.

Dofinansowanie będzie przysługiwać w wysokości 400 zł miesięcznie i będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. Szacuje się, że tym wsparciem zostanie objętych około 108 tysięcy dzieci.

Dzięki nowym przepisom umożliwiona zostanie również integracja różnych źródeł dofinansowania (środki krajowe, środki z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Krajowego Planu Odbudowy) na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Pozwoli to na stworzenie lepszej propozycji dla samorządów, zachęcającej do tworzenia nowych żłobków czy klubów dziecięcych

ozk/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (34)

dodaj komentarz
qonradx
Sam na nich kiedyś zagłosowałem 6 lat temu, kiedy obiecywali nie wpuszczać Afrykanskich nierobów do Polski. Nie sądziłem tylko ze tak szybko wyhoduja własnych ^^
qonradx
Obiecywali Budapeszt nad Wisłą a widze ze tu się szykuje II Hiszpania ^^ Zaraz pojawią się Pisokupas których nie bedzie można wygonic z dziko zajmowanego przez nich mieszkania pod warunkiem, ze będą mieli dziecko. Bo jak ktos bedzie miał dziecko w tym kraju to juz mu bedzie mu wszystko wolno.
friedens
Rozdawnictwo, jakiego za komuny nie było. Zamiast obniżyć podatki pracującym, oni kombinują, kogo jeszcze okraść i jak dać kasę swoim prostymi nierobotnym wyborcom. Oni zrujnują gospodarczo tylko kraj, by utrzymać władzę, Posady i Stołki. Oni gotowi są napaść nawet na USA, by zamknąć wolne media i dalej rozdawać inflacyjne pieniądze Rozdawnictwo, jakiego za komuny nie było. Zamiast obniżyć podatki pracującym, oni kombinują, kogo jeszcze okraść i jak dać kasę swoim prostymi nierobotnym wyborcom. Oni zrujnują gospodarczo tylko kraj, by utrzymać władzę, Posady i Stołki. Oni gotowi są napaść nawet na USA, by zamknąć wolne media i dalej rozdawać inflacyjne pieniądze oraz samemu kraść. Anarchizm, populizm i bolszewizm w jednym.
arturosa68
Warto zauważyć, że Pis ludziom zabiera i będzie coraz więcej zabierać wszystkim, by to sama partia decydowała (właściwie to jeden człowiek - wiadomo o kogo chodzi) na kogo te pieniądze przeznaczą. Sens tego działania jest taki, że tym samym mają coraz większą władzę. Schemat zabrać wszystkim i zdecydować kto te pieniądze otrzyma Warto zauważyć, że Pis ludziom zabiera i będzie coraz więcej zabierać wszystkim, by to sama partia decydowała (właściwie to jeden człowiek - wiadomo o kogo chodzi) na kogo te pieniądze przeznaczą. Sens tego działania jest taki, że tym samym mają coraz większą władzę. Schemat zabrać wszystkim i zdecydować kto te pieniądze otrzyma przyczynia się do faworyzowania przez praktycznie jednego człowieka pewnych grup społecznych i tępienia drugich. Może to zajść wkrótce bardzo daleko.
obeznany
PiSda, jak to mawiał klasyk, da
qonradx
Wytłumaczcie mi to bo nie rozumiem. Jeśli kogoś nie stać na utrzymanie dziecka, to po co je na świat sprowadzał?
prs
Spostrzegawczy taki jestes a prostych prawd nie rozumiesz?..
Dla jaj chyba nie pytasz, co?..

Nie wszyscy ludzie sa "super bystrzy" a maja prawo sie kochac, zyc, zalozyc rodzine.. wiec dzieci sie rodza..

Nie raz nie dwa najgorsza chamska patola z bogatych rodzin wlasnie pochodzi i nie raz nie dwa sa dzieciaki
Spostrzegawczy taki jestes a prostych prawd nie rozumiesz?..
Dla jaj chyba nie pytasz, co?..

Nie wszyscy ludzie sa "super bystrzy" a maja prawo sie kochac, zyc, zalozyc rodzine.. wiec dzieci sie rodza..

Nie raz nie dwa najgorsza chamska patola z bogatych rodzin wlasnie pochodzi i nie raz nie dwa sa dzieciaki super inteligentne, z sukcesami w szkole ale z biedniejszych rodzin ktorych nie stac na to czy tamto..

Te pieniadze to szansa - jeden dobrze wykorzysta, drugi zle..

Zycie..
qonradx odpowiada prs
Aha czyli lepiej najpierw zabierać kasę w podatkach ludziom żeby nie było ich stać na utrzymanie rodziny, a potem łaskawie jednak je im oddawać w dopłatach zeby jednak je mogli posiadac? XD

Czy serio myślisz ze to bogata chamska patola zapłaci te podatki ktore teraz PIS wprowadza?

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki