REKLAMA

Polska największym producentem malin w Unii Europejskiej [Wykres]

2021-07-14 14:16
publikacja
2021-07-14 14:16
Polska największym producentem malin w Unii Europejskiej [Wykres]
Polska największym producentem malin w Unii Europejskiej [Wykres]
fot. Nitr / / Shutterstock

Polska jest piątym producentem malin na świecie i liderem w Unii Europejskiej, większość zbiorów jest eksportowana, głównie do Niemiec - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Największymi producentami malin są: Federacja Rosyjska, Meksyk, Serbia i Stany Zjednoczone. Udział naszego kraju w światowej produkcji malin w 2019 r. wynosił 9 proc. W Unii Europejskiej Polska jest liderem na rynku malin z 51 proc. udziałem w produkcji (dane za 2020 r.). Liczącym się producentem jest również Hiszpania i Portugalia.

* - dane za 2019 r. (Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu)

Maliny - to trzeci pod względem skali produkcji, po truskawkach i porzeczkach, gatunek owoców jagodowych uprawianych w Polsce, z 23 proc. udziałem w zbiorach owoców jagodowych w 2020 r.

Areał uprawy malin w latach 2012–2020 kształtował się w przedziale 27–30 tys. ha. Według danych GUS zbiory malin w Polsce, w zależności od warunków pogodowych, wahały się od 76–78 tys. ton w nieurodzajnych latach 2015 i 2019, do 129 tys. ton w roku 2016. W 2020 r. zebrano 116 tys. ton malin.

Maliny należą do roślin dość trudnych w uprawie. Do uzyskania wysokich, dobrej jakości plonów konieczne są duże nakłady inwestycyjne na budowę tuneli foliowych i nawodnienia oraz na nasadzenia odmian charakteryzujących się walorami smakowymi, wysoką plennością i odpornością na choroby. W latach 2012–2020 średnie plony tych owoców w Polsce kształtowały się w granicach 2,6–4,5 t/ha.

Najwięcej malin uprawia się w województwie lubelskim. Zbiory w tym województwie w latach 2012–2019 stanowiły 71–85 proc. krajowej produkcji malin. Plantacje tych owoców znajdują się także w woj. mazowieckim, zachodniopomorskim, podkarpackim.

Znaczna część krajowych zbiorów malin jest przeznaczana na eksport. W latach 2012–2020 eksport malin świeżych stanowił od 7 proc. do 23 proc. zbiorów, a malin mrożonych od 41 proc. do 73 proc. zbiorów.

Jak wskazuje KOWR, w polskim sadownictwie dominuje uprawa malin z przeznaczeniem dla przemysłu przetwórczego, głównie na mrożonki. W latach 2012–2020 wywóz malin mrożonych kształtował się w przedziale od 47 tys. ton do 64 tys. ton. Największym odbiorcą malin mrożonych z Polski były Niemcy, do których wywożono od 16,3 tys. ton do 20,9 tys. ton, tj. 30–36 proc. wolumenu eksportu tych owoców. Znaczne ilości malin mrożonych sprzedawano również do Belgii a także do Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, na Białoruś i do Szwecji.

Eksport malin świeżych odbywa się na mniejszą skalę niż owoców mrożonych. W latach 2012–2020 z Polski wyeksportowano od 8 tys. ton do 19 tys. ton malin świeżych. Dominującym kierunkiem eksportu były Niemcy, do których trafia od 51 do 63 proc. łącznego wolumenu eksportu malin. Ważnym odbiorcą była również Holandia. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane: Rolnictwo

Komentarze (5)

dodaj komentarz
luxferre
Poziom inestycji (podmiotów zagranicznych, ale i narodowych) od 2016 roku jest znacznie niższy niż przed 2016 (nie tylko procentowo w relacji do PKB, ale i nawet nominalnie). Od 2020 coraz więcej dużych firm ucieka z Polski.

Jeszcze kilka lat rządów socjalistów i będziemy światowym TOP1 eksportu nie tylko malin,
Poziom inestycji (podmiotów zagranicznych, ale i narodowych) od 2016 roku jest znacznie niższy niż przed 2016 (nie tylko procentowo w relacji do PKB, ale i nawet nominalnie). Od 2020 coraz więcej dużych firm ucieka z Polski.

Jeszcze kilka lat rządów socjalistów i będziemy światowym TOP1 eksportu nie tylko malin, ale i ziemniaków. Szkoda, że to będzie nasze jedyne dobro eksportowe.
jas2
"Od 2020 coraz więcej dużych firm ucieka z Polski."

Można tak napisać a można też: rząd odkupuje nasze srebra rodowe.
Odkupił PKO SA, Alior, PZU, i wiele wiele innych.
Może wkrótce odkupi także i TVN?
qonradx
Jabłka i maliny... Tygrysy Europy. Nawet nie pytam co się stało z tymi narodowymi samochodami elektrycznymi ani ile ich jeździ po drogach XD
grzegorzkubik
Powinny być tanie.
itso_lucky
o widzę zaczyna iskrzyć jak coś eksportujesz Grzesiu to masz tego mniej a jak czegoś jest mniej to jest droższe a produkujesz więcej bo na eksport wiec koszty rosną ale to dobrze bo i inflacja rośnie a to bardzo dobrze Polska sie bogaci a polacy dbają oto żeby Niemca malinek nie brakowało bo mają sporo błonnika a polak o widzę zaczyna iskrzyć jak coś eksportujesz Grzesiu to masz tego mniej a jak czegoś jest mniej to jest droższe a produkujesz więcej bo na eksport wiec koszty rosną ale to dobrze bo i inflacja rośnie a to bardzo dobrze Polska sie bogaci a polacy dbają oto żeby Niemca malinek nie brakowało bo mają sporo błonnika a polak błonnik może odnaleźć w wódzie, papierosach i piwie :D

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki