WAŻNE

Ulgi podatkowe na zakup nieruchomości i dopłaty do czynszów

2020-05-27 17:06
publikacja
2020-05-27 17:06

Ulgi podatkowe na zakup lub budowę nieruchomości, a także dopłaty do czynszów dla najemców - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, który w środę opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

/ fot. Sarah Trummer / Pexels

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji, projekt ustawy zawiera rozwiązania mające na celu złagodzenie negatywnych konsekwencji epidemii COVID-19 dla rynku mieszkaniowego. Zaznaczono, że uzupełnia on inne działania rządu, ukierunkowane na rozwój sektora mieszkań komunalnych i społecznych oraz incydentalną pomoc najemcom mającym problem z regularnym opłacaniem czynszu z powodu utraty części dochodów. Dodatkowo w projekcie przewidziano wprowadzenie ulgi w podatku PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce.

Przewidziano uregulowanie powstawania i działalności społecznych agencji najmu (SAN), jako pośrednika łączącego rynek mieszkań komercyjnych i najemców/podnajemców. Agencje te - jak wskazano - specjalizują się w wynajmowaniu mieszkań na rynku, głównie od osób fizycznych, oferując długoletni najem z gwarancją czynszu, dzięki czemu mogą wynegocjować obniżenie stawki czynszu od ich właścicieli. Obniżka taka - jak wskazują autorzy projektu, powołując się na doświadczenia zagraniczne - może wynieść ok. 20 proc.

Po wynajęciu od prywatnego właściciela mieszkania mogą zostać podnajęte przez SAN osobom, których dochody lub sytuacja życiowa nie pozwala na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych. W projekcie podkreślono ścisłe powiązanie działalności SAN z celami mieszkaniowymi samorządów gminnych oraz umożliwienie podnajemcom spełniającym ustawowe kryteria dochodowe ubiegania się o dopłaty do czynszów.

Wskazano, że dzięki działalności SAN "następuje zwiększenie dostępności mieszkań bez konieczności ponoszenia przez władze publiczne wydatków na budowę nowych obiektów (wskutek użytkowania mieszkań istniejących), co przekłada się na lepsze wykorzystanie istniejącej infrastruktury technicznej i społecznej, a także przeciwdziała zjawisku gettoizacji poprzez rozproszenie najemców o różnych możliwościach i różnym statusie w istniejącej zabudowie".

Podkreślono, że dzięki zawieraniu wieloletnich umów z właścicielami mieszkań zwiększa się też bezpieczeństwo i stabilność najmu, rozszerza się tym samym oferta mieszkaniowa dla osób o niskich i średnich dochodach.

Ważnym elementem projektu ustawy jest również wprowadzenie ulgi w podatku PIT dla osób nabywających mieszkania na rynku pierwotnym lub budujących dom jednorodzinny na własnej działce. Przewiduje się wprowadzenie nowej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli tzw. ulgi na zasiedlenie. Zaznaczono, że od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika (preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci), a maksymalna wysokość odliczenia będzie uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym.

Według aktualnych danych (na koniec IV kwartału 2019), w 2020 r. hipotetycznie od dochodu byłoby można odliczyć następujące kwoty: podatnik (singiel) – 4 597 zł, podatnik z 1 dzieckiem – 5 746,25 zł, podatnik z 2 dzieci – 6 895,50 zł, podatnik z 3 dzieci – 8 044,75 zł. W przypadku małżeństw ulgi wyglądałyby następująco: małżeństwo bezdzietne – 9 194 zł, z 1 dzieckiem – 10 343,25 zł, z 2 dzieci – 11 492,50 zł, z 3 dzieci – 12 641,75 zł.

Zaznaczono, że ulga będzie dostępna dla osób w wieku do 35 lat (w przypadku małżeństw liczy się wiek młodszego małżonka) na nabycie pierwszego domu/mieszkania o określonych parametrach wielkościowych. Preferencje w tym zakresie będą wprowadzone dla rodzin z przynajmniej trojgiem dzieci.

Projekt ustawy jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych. Przewiduje się, że konsultacje potrwają 21 dni. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
wyrobnik
Miało być mieszkanie + a jest po raz kolejny deweloper + i 500+ dla milionerów. Widać kto tu rządzi. Biedota na bruk.
przemoo_zg
Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze to właśnie głownie biedota wybrała sobie taką władzę.
wyrobnik odpowiada przemoo_zg
Kogo by nie wybrała, to i tak w tym kraju rządzi bank i deweloper (i pewna instytucja religijna). PiS stworzył złudzenie pochylenia się nad losem ludu, na które wielu ludzi się nabrało.
przemoo_zg odpowiada wyrobnik
Nie zgodzę się niestety. Absolutnie nie wychwalam, jednak trzeba sobie szczerze powiedzieć, że za rządów PO i programu MDM - młodzi ludzie mieli realne szanse na uzyskanie mieszkania. Program pokrywał wkład własny... Kryteria były jasne i w zasadzie każdy się na to łapał.

A co do projektu mieszkanie + załapała
Nie zgodzę się niestety. Absolutnie nie wychwalam, jednak trzeba sobie szczerze powiedzieć, że za rządów PO i programu MDM - młodzi ludzie mieli realne szanse na uzyskanie mieszkania. Program pokrywał wkład własny... Kryteria były jasne i w zasadzie każdy się na to łapał.

A co do projektu mieszkanie + załapała się chyba tylko patologia/ biedota i ludzie ukrywający swoje dochody. Program skierowany do ludzi, którzy nic do kraju nie wnoszą, a tylko z niego biorą. W dodatku na totalnych zadupiach. Chyba nawet, gdybym się załapał to bym podziękował za życie wśród niedorajd / oszustów czy ludzi nieporadnych życiowo i dziadów.

Poprzedni był skierowany dla młodych ludzi i małżeństw, którym gwarantował możliwość osiedlenia się (wszędzie gdzie chcą, w normalnych środowiskach), młodych rodzin, które są przyszłością tego kraju.

Teraz inwestuje się tylko w dziadów, patalogie i biedaków, socjal, socjal....
to jest zły kierunek.
wyrobnik odpowiada przemoo_zg
500+ dostają wszyscy łącznie z milionerami, więc nie wiem na jakiej zasadzie ma to być inwestycja w dziadów, patologię i biedaków. A MDM było beznadziejnym programem, po pierwsze mało kto się na niego załapał, po drugie miałeś dedykowany bank z wyższą marżą więc realnie płaciłeś więcej i zyskiwałeś może 500+ dostają wszyscy łącznie z milionerami, więc nie wiem na jakiej zasadzie ma to być inwestycja w dziadów, patologię i biedaków. A MDM było beznadziejnym programem, po pierwsze mało kto się na niego załapał, po drugie miałeś dedykowany bank z wyższą marżą więc realnie płaciłeś więcej i zyskiwałeś może kilkanaście tys., na pewno nie na pokrycie wkładu własnego w dużym mieście. Podsumowując w Polsce nigdy nie było realnego wsparcia dla młodych w celu uzyskania własnego mieszkania.
przemoo_zg odpowiada wyrobnik
Nie do końca rozumiem... chodziło mi o program MDM VS mieszkanie +, a nie o 500+.
Natomiast 500+ jest równie nietrafionym programem...

Nie musiało pokrywać całego wkładu własnego. Człowiek czy małżeństwo bez oszczednosci mogło zaraz na początku swojego dorosłego życia minimalnym kosztem kupić mieszkanie
Nie do końca rozumiem... chodziło mi o program MDM VS mieszkanie +, a nie o 500+.
Natomiast 500+ jest równie nietrafionym programem...

Nie musiało pokrywać całego wkładu własnego. Człowiek czy małżeństwo bez oszczednosci mogło zaraz na początku swojego dorosłego życia minimalnym kosztem kupić mieszkanie i płacić po prostu kredyt zamiast czynszu. Nie musieli dawać 30 czy 50 tyś na wkład własny na start. Nie wiem, czy mało ludzi z tego skorzystało - wydaje mi się ze odwrotnie. Program był mega rozchwytywany, osobiście wielu moich znajomych już podczas studiów się załapało. Natomiast kiedy puścili ostatnie transze to server były tak obciążony, że nie dało się na stronę w ogóle wejść a pieniądze się rozeszły w 2 minuty po starcie.

Jasne, nie mówię że było super... jednak taki program jest lepszy niż rozdawanie mieszkań znajomym. Pomijając już fakt że miało być 3mln mieszkań a oddali kilka tysięcy...

I jeszcze te propagandowe wystąpienia w których "przypadkowa" rodzina mówi, że z programu 500+ wybudowali sobie dom. Szkoda, że nie powiedzieli, że Głową rodziny jest zastępca banku i zarabia 10k netto miesięcznie... aaa i jeszcze na wakacje pojechali !

Tylko elektorat PiSu w taki bełkot jest wstanie uwierzyć.
znawca_wszystkiego
Znowu dyskryminacja ze względu na wiek !!! Czy w konstytucji nie ma zapisu że wszyscy są równi wobez prawa? Co to za faszystowskie prawo? Co to za omijanie prawa i elementarnej uczciwości ? I jak zwykle kolejna ulga mnie celnie omija. W ciągu 20 lat objęła mnie tylko jedna ulga/dopłata - na internet. Ale szybką ją wycofali.
shadow_xx
I właśnie w ten sposób komplikuje się system podatkowy w Polsce - coś tu dodamy, coś tam odejmiemy. Jeśli spora część społeczeństwa uważa, że nie płaci podatków to skąd mogą wiedzieć o takich ulgach? Może jakaś łaskawa pani w biurze im powie albo dowiedzą się przypadkiem od znajomych. Zlikwidować PIT i wiele I właśnie w ten sposób komplikuje się system podatkowy w Polsce - coś tu dodamy, coś tam odejmiemy. Jeśli spora część społeczeństwa uważa, że nie płaci podatków to skąd mogą wiedzieć o takich ulgach? Może jakaś łaskawa pani w biurze im powie albo dowiedzą się przypadkiem od znajomych. Zlikwidować PIT i wiele problemów znika.
bt5
Do wieloletniej umowy najmu trzeba mieć jeszcze wieloletnią pewną pracę. A jak rzad chce pomóc biednym pracującym to niech zdejmie z nich morderczy klin podatkowy , a nie wymysla guzik warte programy propagandowe.
olek1971x
Żeby się pobudować, musiałem zaciągnąć kredyt na 30 lat i wynająć część budynku by spłacać - OK, mój problem.
Najem zgłoszony i opodatkowany.
W zeszłym roku przysłali z urzędu kontrolę i z miarką biegali po budynku i posesji. W końcu doliczyli za podmurówkę i kawałek kostki, bo to też, według orzeczenia,
Żeby się pobudować, musiałem zaciągnąć kredyt na 30 lat i wynająć część budynku by spłacać - OK, mój problem.
Najem zgłoszony i opodatkowany.
W zeszłym roku przysłali z urzędu kontrolę i z miarką biegali po budynku i posesji. W końcu doliczyli za podmurówkę i kawałek kostki, bo to też, według orzeczenia, "związane z działalnością"...
Mam ponad 40 lat, najemca w kryzysie płaci mniej, z pracą problem, a bank bierze tyle samo...
Pytam, chyba samego siebie, gdzie to rzekome prawo i sprawiedliwość?
Tą świeżą kiełbasę wyborczą nawet psu podawać nie można!

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - wsparcie dla konsumenta

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki