Tani frank okazją do rozwiązania kwestii kredytów walutowych?

3,84 zł - ostatnio tak taniego franka notowano tylko przez kilka dni września 2015 roku, a wcześniej: w pamiętny "czarny czwartek". Frank jest coraz bliżej poziomów, które ostatni raz widziano podczas "czarnego czwartku" 14 stycznia 2015 roku, kiedy to Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował o uwolnieniu jego kursu. Niektórzy podpowiadają, że to idealny moment na to, by intensywniej zająć się rozwiązaniem kwestii kredytów walutowych. Prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz uważa, że w tej sprawie wciąż jest dużo niewiadomych.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 ~drfqwerfwef

No to kiedy będzie ta wojna w szwajcarii. koran tam już rozdają, a kiedy kałachy?

! Odpowiedz
0 15 ~ikapusta

tani frank?? 3,85 to tani chf? ktoś chyba jest nieźle nacpany. jak byłby ponizej 3 pln to wtedy tak.

! Odpowiedz
1 11 ~malma

biedne Polaczki aż żal, sami się wykańczja przez zawiśc i nienawiśc, czy trzeba, czy nie trzeba czy ich to dotyczy, czy nie ,czy znaja problem, czy nie, by tylko drugiemu do kopać

! Odpowiedz
14 4 ~WszystkoWiedzacy

Wiele jest tu takich Haterów ktorzy nienawidza Frankowiczow. Ja tez jestem Frankowiczem, nawet mam kilka kredytow na kilka mieszkan i w dup!e mam wasze pelna zla komentarze. Kompletnie mnie to nie rusza, Mieszkania mam wynajete i tak i tak sie same splacaja wiec wczesniej czy pozniej beda na tyle splacone, ze i tak na tym interesie wyjde bardzo dobrze. Zaraz Polaczki zaczna wracac z Wysp i jeszcze poprawi to rynek wynajmu.
A inna sprawa to ta, ze CHF spadnie, jak Euro sie oslabi to CHF tez sie oslabi. UE sie zacznie rozpadac i Euro zanurkuje i CHF tez i bedzie bardzo dobry jeszcze moment na przewalutowanie lub sprzedaz mieszkania by splacic kredyt jesli ktos bedzie musial. Wchodza Krypto Waluty i to beda silne waluty a nie CHF.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 4 ~antyfranek

I ten gość podoba mi się. Nie biadoli tylko działa. Choć myślę, że z tymi kredytami na kilka mieszkań to przesadziłeś. Musiałbyś mieć dochody jak prezes PKN Orlen, a pewnie nie masz bo gdybyś miał to kupiłbyś za gotówkę.

! Odpowiedz
1 0 ~chichot odpowiada ~antyfranek

a jaki jest sens wydawać własną gotówkę jak można to rozłożyć w czasie?

! Odpowiedz
10 6 ~DoradcaFinansowy

Rozwiejmy raz na zawsze temat tego jak to Klienci, którzy mają kredyt w CHF, są poszkodowani.

Jeżeli ktoś w 2008 brał kredyt na 30 lat na 300 000 zł przy kursie CHF 2,1 to miał oprocentowanie ok 3,9% (2,4% LIBOR 3M CHF, 1,5% marża banku), kurs kupna 2,00, kurs sprzedaży 2,1 (spread 10% więc dosyć dużo), rata kredytu wynosiła Go wówczas 1556,51 zł.

Jego sąsiad, który wziął wówczas kredyt w PLN na taki sam okres i w takiej samej kwocie miał oprocentowanie ok 6,5% (WIBOR 3M 5% + marża ok 1,5%) i rata wynosiła go 1896,20 zł.

Na dzisiaj CHF kosztuje 3,85 zł, ale LIBOR spadł do -0,732% (tak, jest ujemny), więc oprocentowanie kredytu na dzisiaj wynosi 0,768%, co daje ratę w przeliczeniu na pln: 1796,57, więc i tak niższa niż gdyby od początku zaciągnął kredyt w pln!

Komuś kto miał kredyt w złotówkach WIBOR spadł na 1,73% i on ma teraz oprocentowanie 3,23% co daje mu ratę 1302,33.

I tutaj wychodzi całe polskie cebulactwo - "frankowicze" nie narzekają na swoje raty, tylko denerwuje ich to, że sąsiadowi spadły, bo oni i tak płacą mniej niż płaciliby w złotówkach od początku.

Błędu w obliczeniach nie ma.

Jestem za ukaraniem banków za niektóre ich praktyki i zapisy w umowach, ale nie przesadzajmy z przewalutowywaniem kredytów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 jaceklech

Bravo! Bravo! Bravo!
Bardzo konkretny i rozsądny komentarz.
Dodałbym jeszcze, do twojej analizy element kosztu pieniądza w czasie, czyli to, że na początku mojego kredytu, kiedy rata w CHF była wyraźnie niższa, dużo zaoszczędziłem, bo nie musiałem placić więcej.

Ja też jestem frankowiczem i ... NIE NARZEKAM! !!
Również zrobiłem sobie podobną analizę i wwychodzi mi, że byłbym do tylu (przy obecnych stopach procentowych) dopiero wtedy, gdyby kurs CHF/PLN był do końca mojego kredytu (jeszcze 20 lat) na poziomie 4,20.
Pozdrawiam!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~aaa

Takie kity to wciskaj koniowi , mam kredyt we franku i dzisiaj rata kredytu jest wyższa o ok. 50%

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl