REKLAMA
WAŻNE

Tani frank, kiepski debiut Play, polski sukces w Chinach i euforia w Niemczech [Wykresy tygodnia, wersja rozszerzona]

2017-07-29 07:00
publikacja
2017-07-29 07:00
YAY Foto

Dwudziesty dziewiąty tydzień 2017 r. obfitował w analizy i wydarzenia, które najbardziej przystępnie prezentują się w formie graficznej. Dlatego wyjątkowo wybraliśmy nie 7, a aż 10 najciekawszych wykresów tygodnia.

Prezentujemy cykl, w ramach którego będziemy przedstawiać najważniejsze wykresy minionego tygodnia. Chociaż podobno "jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów", zachęcamy także do zapoznania się z artykułami, z których wykresy te pochodzą (linki pod każdym podpunktem).

1. Plan Morawieckiego? Stopa inwestycji najniższa od 1996 r.

Inwestycje miały być motorem napędowym polskiej gospodarki i kluczowym elementem Planu Morawieckiego. Na razie są jednak najniższe w stosunku do PKB od 1996 r. - wynika z analizy mBank Research.

Co powoduje, że inwestycje są tak niskie? Dowiesz się z artykułu "mBank: stopa inwestycji najniższa od 1996 r."

2. Frank najtańszy od czarnego czwartku

Franka zostawił za sobą poziom 3,75 zł, co oznacza, że jest najtańszy od pamiętnego 15 stycznia 2015 r. Najważniejszych przyczyn takiej sytuacji należy szukać zarówno poza Polską, jak i Szwajcarią.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Jaka jest przyczyna osłabienia szwajcarskiej waluty? Piszemy w artykule "Frank szwajcarski wciąż tanieje".

3. Euforia w niemieckiej gospodarce trwa w najlepsze

Nastroje w niemieckim biznesie jeszcze nigdy nie były tak dobre – wskazuje indeks Ifo. Menedżerowie zza naszej zachodniej granicy coraz lepiej oceniają bieżącą kondycję oraz perspektywy największej gospodarki Europy.

Indeks Ifo (czerwona linia), subindeks oceny bieżącej sytuacji gospodarczej (szara linia) i ocena przyszłej koniunktury (niebieska linia).

Więcej o rekordach za naszą zachodnią granicą przeczytasz w artykule "Niemcy: euforia w gospodarce trwa w najlepsze".

4. Polski złoty oderwał się od chińskiego juana

W 2015 i 2016 roku obserwowaliśmy silną korelację między ruchami złotego i juana. W tym roku polska waluta w końcu oderwała się od chińskiej i zdecydowanie bardziej wyraźnie umacnia się wobec dolara oraz zyskuje do euro.

Kurs USD/PLN (zielona linia, lewa oś) i USD/CNY (czerwona linia, prawa oś) / Bankier.pl na podstawie miesięcznych kursów średnioważonych NBP oraz Ludowego Banku Chin

Jak złoty podążał za juanem, przeczytasz w artykule "Polski złoty oderwał się od chińskiego juana".

5. Bezos (na krótko) najbogatszy na świecie

Jeff Bezos był najbogatszym człowiekiem na świecie przez kilka godzin. Założyciel Amazona od kilku lat goni Billa Gatesa, współwłaściciela Microsoftu.

Pościg Jeffa Bezosa za Billem Gatesem / Bloomberg

Zmagania miliarderów opisaliśmy w artykule "Bezos (na krótko) najbogatszy na świecie", a więcej o imponującym wzroście wartości Amazona w tym roku przeczytasz w tekście "Amazon wart ponad 500 mld dolarów".

6. Debiut Play

Oferta publiczna Play to największy w historii prywatny debiut na polskiej giełdzie. Pierwsze godziny na parkiecie przyniosły niemal 5-procentową przecenę akcji spółki, potem nastąpiło odbicie.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Więcej o debiucie spółki w czwartek przeczytasz w tekście "Debiut Play na GPW [Relacja na żywo]" i podsumowaniu czwartkowego handlu na warszawskim parkiecie. O piątkowym odrabianiu strat dowiesz się z podsumowania ostatniej sesji w tym tygodniu, a aktualny kurs, najnowsze wiadomości, komunikaty i komentarze odnajdziesz na profilu spółki.

7. Rekordowy kwartał polskiego eksportu do Chin

Po kiepskim początku roku, w drugim kwartale eksport z Polski do Chin wyraźnie przyspieszył. Wartość towarów sprzedanych za  Mur sięgnęła blisko 800 mln dolarów, co było drugim najlepszym wynikiem w historii. Z kolei w przeliczeniu na złotego i juana odnotowano rekordowe wartości.

Kwartalna wartość polskiego eksportu do Chin [mld zł] / Bankier.pl na podstawie China Customs

O starszej i nowszej historii polsko-chińskiej wymiany handlowej przeczytasz w artykule "Rekordowy kwartał polskiego eksportu do Chin".

8. Spadają depozyty firm. Winne inwestycje czy fiskus

W ostatnich miesiącach znacząco spadły depozyty przedsiębiorstw (nie licząc rachunków bieżących). W samym czerwcu spadek wyniósł 10,5 proc. w porównaniu z czerwcem roku ubiegłego, a średnio w ostatnich trzech miesiącach było to minus 7,4 proc. „Ruszają inwestycje” – uważają niektórzy analitycy.

/ SpotData

Czy rzeczywiście tak jest? Inne scenariusze opisaliśmy w tekście "Spadają depozyty firm. Winne inwestycje czy fiskus?". Więcej interesujących danych i analiz makroekonomicznych znajdziesz w portalu SpotData.

9. Zadyszka „maluchów” na przekór gospodarce. Co się dzieje?

Na papierze polska gospodarka rozwija się w tempie 4 proc., a rząd chwali się nadwyżką budżetową. I choć na GPW wielkiego szaleństwa z tego powodu nie ma, główne indeksy obecny rok mogą zapisać na plus. Wyraźnie odstają od nich jednak spółki małe, których indeks notowany jest obecnie na poziomie najniższym od blisko pół roku.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Więcej o sytuacji małych spółek z warszawskiego parkietu przeczytasz w artykule "Zadyszka „maluchów” na przekór gospodarce. Co się dzieje?"

10. Chińczycy napędzają ceny miedzi. Najlepszy tydzień od 5 miesięcy

W tym tygodniu miedź zyskała ok. 5 proc., co jest najlepszym wynikiem od 5 miesięcy. Obecnie za tonę czerwonego metalu trzeba już płacić ponad 6300 dolarów. Notowania wsparła słabość dolara i Pekin chcący od 2018 r. wprowadzić zakaz importu pewnych kategorii złomu, z którego pozyskuje się miedź.

Kliknij, aby przejść do notowań / Bankier.pl

Bieżące notowania miedzi znajdziesz tutaj.

MKa

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki