REKLAMA

Rekordowy kwartał polskiego eksportu do Chin

Maciej Kalwasiński2017-07-26 05:59analityk Bankier.pl
publikacja
2017-07-26 05:59

Po kiepskim początku roku, w drugim kwartale eksport z Polski do Chin wyraźnie przyspieszył. Wartość towarów sprzedanych za  Mur sięgnęła blisko 800 mln dolarów, co było drugim najlepszym wynikiem w historii. Z kolei w przeliczeniu na złotego i juana odnotowano rekordowe wartości.

Rekordowy kwartał polskiego eksportu do Chin
Rekordowy kwartał polskiego eksportu do Chin
fot. Luo Xiaoguang / / FORUM

Po dwóch latach wyraźnego spowolnienia wymiany handlowej spowodowanego spadkiem cen surowców, Chińczycy z impetem wrócili na globalny rynek. Od początku roku eksport wzrósł o 8,5 proc., a import aż o 18,9 proc. – wynika z danych chińskiego urzędu celnego. Na zwiększeniu apetytu mieszkańców Państwa Środka na rozmaite dobra skorzystali również Polacy.

Co prawda po trzech pierwszych miesiącach roku wypadaliśmy blado, ale w drugim kwartale sprzedaż towarów za Mur wystrzeliła. Maj był trzecim najlepszym miesiącem polskiego eksportu do Chin w historii. W czerwcu wynik udało się jeszcze poprawić.

fot. / / Bankier.pl na podstawie China Customs

W całym kwartale udało się sprzedać Chińczykom dobra warte 797 milionów dolarów, o prawie 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Lepszy wynik odnotowano tylko w pierwszym kwartale 2014 r.

fot. / / Bankier.pl na podstawie China Customs

Chińscy statystycy publikują dane w dolarach i renminbi. Postanowiliśmy sprawdzić, jak kształtowała się dwustronna wymiana handlowa przeliczona na złote, więc użyliśmy średniego miesięcznego kursu USD/PLN z Narodowego Banku Polskiego. W ciągu trzech lat, „zielony” wyraźnie umocnił się zarówno wobec polskiej, jak i chińskiej waluty, więc w przeliczeniu na złote i juany udało się pobić wynik z 2014 r. W maju i czerwcu wartość polskiego eksportu do Chin przekroczyła miliard złotych – wcześniej tego wyczynu udało się dokonać tylko pięć razy, w tym dwukrotnie tuż po chińskim nowym roku, który zaburza dane o wymianie handlowej Państwa Środka.

fot. / / Bankier.pl na podstawie China Customs

Łącznie, w ostatnim kwartale, za Mur po raz pierwszy w historii popłynęły dobra o wartości przekraczającej 3 miliardy złotych, co oczywiście również po raz pierwszy dało średnią miesięczną przekraczającą miliard.

fot. / / Bankier.pl na podstawie China Customs

Jako że historycznie drugi kwartał roku był okresem najniższej aktywności polskich eksporterów za Murem, to jest szansa, że pozytywny trend będzie kontynuowany i rok uda się zamknąć najlepszym wynikiem w historii. I to zarówno licząc w dolarze, jak i złotym. Dotychczas najwyższą wartość w „zielonych” odnotowano w 2014 r. – 2,94 mld USD, a w przeliczeniu na polską walutę – rok później (10,37 mld zł). Tymczasem po pierwszej połowie roku na koncie mamy 1,46 mld USD, co w złotych daje 5,74 mld.

Tak pozytywne dane nie zmieniają jednak faktu, że pod względem wartości eksportu za Mur Polska zajmuje dopiero 15. miejsce w Unii Europejskiej, m.in. za Węgrami czy Czechami.

Polscy statystycy także mają dobre wieści

Dane o polsko-chińskiej wymianie handlowej publikuje także GUS. Polscy statystycy nie spieszą się jednak tak bardzo, jak ich chińscy koledzy - na razie mamy dostęp do informacji za cztery pierwsze miesiące roku i wstępne wyliczenia za maj. Według nich sytuacja również wygląda b. dobrze - już pierwszy kwartał był w ujęciu złotowym drugi najlepszy w historii, a dynamika wzrostu rok do roku osiągała dwucyfrowe tempo. Z danych za kwiecień i maj wynika, że jest szansa na poprawienie tego wyniku w drugim kwartale.

fot. / / Bankier.pl na podstawie China Customs

Gorzej wyglądają dane w euro i dolarze. Choć i w tym wypadku dynamika jest bliska 20 proc. r/r, to podobnie jak w danych w złotym, jest to głównie zasługa kiepskiego pierwszego kwartału ubiegłego roku. Za to wartości są niższe niż w prawie całym 2014 r. i jeszcze kilku kwartałach w ciągu ostatnich lat.

Warto przy tym zauważyć, że GUS regularnie raportuje dużo niższą wartość polskiego eksportu do Państwa Środka niż chińscy statystycy.

Wartość polskiego eksportu do Chin [mld USD]

Dane GUS

Dane China Customs

2013

2,12

2,24

2014

2,25

2,94

2015

2,02

2,74

2016

1,91

2,53

Podobnie jest w drugą stronę, tzn. Polacy raportują dużo wyższą wartość importu zza Muru. Skąd takie różnice? Przede wszystkim państwa w pierwszej kolejności raportują import z kraju pochodzenia, czyli miejsca, w którym "towar został całkowicie pozyskany lub wytworzony lub (...) został po raz ostatni poddany istotnej i uzasadnionej obróbce lub przetworzeniu". W dobie globalnych łańcuchów produkcji szczególnie istotna jest druga część definicji GUS. Natomiast po stronie eksportu kluczem jest kraj wysyłki. Niektóre kraje, w tym Polska, publikują dane dotyczące importu również według kraju wysyłki. Wtedy różnica między polskimi i chińskimi danymi wyraźnie się zmniejsza. Do chińskich danych o imporcie według kraju wysyłki nie udało nam się dotrzeć.

Do tego dochodzą m.in. kwestie momentu raportowania sprzedaży, kursów walutowych oraz sposobu wyliczenia wartości transakcji - po stronie importera uwzględnia się także koszt transportu i ubezpieczenia (CIF - cost, insurance, freight), a po stronie eksportera - na podstawie warunków FOB (free on board). - Udział kosztów ubezpieczenia i transportu z Polski do Chin w wartości eksportowanej miedzi w ostatnich latach stanowił od ok. 0.5% do ok. 2-3%. Zarówno notowania miedzi, jak i koszty transportu cechują się stosunkowo dużą zmiennością, stąd trudno o bardziej precyzyjną informację - mówi Jolanta Piątek, rzecznik prasowy KGHM. "Czerwony metal" odpowiada za ponad jedną czwartą polskiego eksportu do Państwa Środka.

Warto także podkreślić, że ponad 27 proc. polskiego eksportu wędruje za naszą zachodnią granicę. Niemcy korzystają z komponentów wyprodukowanych nad Wisłą, a gotowe produkty wysyłają za Mur. -Jesteśmy zapleczem wytwórczym gospodarki niemieckiej. Towary niemieckie podbijają rynek chiński, choć są często konfekcjonowane z polskich podzespołów. Należy zmienić podejście i promować poprzez polską flagę każdą rzecz i usługę, która powstanie w naszym kraju - tłumaczył podczas EKG w Katowicach Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
_jasko
Zastanawia mnie, dlaczego ten rząd - narodowy, prawicowy - nie wprowadza dekomunizacji w handlu zagranicznym?
open_mind
"W całym kwartale udało się sprzedać Chińczykom dobra warte 797 milionów dolarów," I z tym się zgodzę udało się !
makss
Obecnie łatwiej jest kupić coś w Chinach niż w np. Niemczech. Chińską fakturę nie trzeba rejestrować w urzędzie skarbowym jako WNT. Poza tym odpada szereg certyfikatów i innych powiadomień.
karbinadel
Zapomniałeś o takim drobiazgu jak SAD i odprawa celna. Kupując w Niemczech czy Czechach robić tego nie musisz. Więc nie jest ani łatwiej, ani taniej - co nie jednak oznacza, że nie warto :)
~Jon
Pan Pisula powiedział oczywistą oczywistość.Jesteśmy nadal frajerami z niemieckiego punktu widzenia.
~Obserwator
A co ma do tego PiS? Tyle samo co tłuste karki?
~Sebastian
Bravo PIS...BRAWO Polacy i przedsiębiorcy!
karbinadel
Akurat PiS znakomicie życie polskim przedsiębiorcom utrudnia. Więc nie widzę powodu, do bicia braw dla polityków. Dla przedsiębiorców - owszem
ciemny_lud
Brawo PiS? Chyba jeszcze nie wytrzeźwiałeś po wczorajszym

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki