Polski złoty oderwał się od chińskiego juana

analityk Bankier.pl

W 2015 i 2016 roku obserwowaliśmy silną korelację między ruchami złotego i juana. W tym roku polska waluta w końcu oderwała się od chińskiej i zdecydowanie bardziej wyraźnie umacnia się wobec dolara oraz zyskuje do euro.

Od 2005 roku, gdy Pekin zerwał sztywne powiązanie juana do dolara, do 2013 roku „czerwony” umocnił się w stosunku do „zielonego” o ponad 30 proc. Zdaniem Amerykanów tempo było „niewystarczające”, a renminbi pozostawało „znacząco niedowartościowane”. Na początku 2014 r., za sprawą zacieśniania polityki monetarnej Fedu i narastających problemów gospodarczych za Murem, chińska waluta zaczęła się stopniowo osłabiać. Proces przyspieszył w sierpniu kolejnego roku, gdy Pekin zdewaluował juana, a rynek zaczął mocniej powątpiewać w stabilność waluty. Skutki tej decyzji odczuły także inne rynki wschodzące, w tym Polska.

Interesującą zbieżność zauważyli w listopadzie analitycy z PKO BP. „Kurs USD/CNY od około 1,5 roku wyznacza trend zmian kursu EUR/PLN” – napisali na Twitterze.

Szersze wyjaśnienie znalazło się w „Dzienniku Rynkowym” z ostatniego dnia miesiąca. „Oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w USA, które istotnie wzrosły po wyborze D. Trumpa na prezydenta USA w dalszym ciągu wywierają negatywny wpływ na wycenę większości walut rynków wschodzących. Szczególnie negatywnie odbiło się to na kursie chińskiego juana wobec dolara, ze względu na antychińską retorykę prezydenta-elekta. W rezultacie spowolnienie w Chinach, którego oczekiwaliśmy już w drugiej połowie 2015 roku oraz idąca za tym deprecjacja juana wobec dolara znacząco przyśpieszyła w ostatnich tygodniach, co negatywnie odbiło się również na notowaniach złotego. Zakładamy jednak, że do końca roku kurs EUR/PLN powinien się ustabilizować w bliskich okolicach 4,40 dzięki wydłużeniu programu skupu aktywów w strefie euro.”

Kurs EUR/PLN (zielona linia, lewa oś) i USD/CNY (czerwona linia, prawa oś)
Kurs EUR/PLN (zielona linia, lewa oś) i USD/CNY (czerwona linia, prawa oś) (Bankier.pl na podstawie miesięcznych kursów średnioważonych NBP oraz Ludowego Banku Chin)

Silna korelacja występowała również między kursami USD/CNY i USD/PLN. Jednak od początku roku złoty wyraźnie oderwał się od renminbi i umacnia się wobec „zielonego” bardziej. W ciągu blisko siedmiu miesięcy zyskał do dolara ponad 13 proc., podczas gdy juan ok. 10 p. proc. mniej.

Kurs USD/PLN (zielona linia, lewa oś) i USD/CNY (czerwona linia, prawa oś)
Kurs USD/PLN (zielona linia, lewa oś) i USD/CNY (czerwona linia, prawa oś) (Bankier.pl na podstawie miesięcznych kursów średnioważonych NBP oraz Ludowego Banku Chin)

Reżimy walutowe Polski i Chin zdecydowanie się różnią. Nad Wisłą został przyjęty system kursu płynnego, w ramach którego kurs złotego wyznaczają siły rynkowe, a bank centralny interweniuje jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Z kolei za Murem Ludowy Bank Chin wyznacza kurs referencyjny juana, wobec którego kurs rynkowy może się wahać o 2 proc. dziennie. Ponadto od połowy 2014 r. do początku tego roku Pekin „przepalał” rezerwy walutowe, by podtrzymać wycenę renminbi. W styczniu weszły również w życie bardziej stanowcze ograniczenia w ewakuacji kapitału za granicę. Działania przyniosły pożądany skutek - odpływ kapitału wyhamował, a wraz z nim zmalała presja na osłabienie juana. Kiepska forma "zielonego" spowodowała nawet, że wobec amerykańskiej waluty juan umocnił się. Natomiast wobec euro jest w tym roku ponad 7 proc. pod kreską.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 18 niepelnosprawny_org

Polski złoty zdenerwował co po niektórych graczy, a umacniajaca Polska waluta jest niewsmak co poniektórym,... nic to bedzie sie umacniał i mimo to :) ...

! Odpowiedz
1 6 _jasko

Możesz nieco rozwinąć swą myśl, wątek? Komuż to "umacniajaca Polska waluta jest niewsmak"?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
CNY 1,27% 0,5979
2020-04-03
USD/PLN 0,80% 4,2364
2020-04-03 22:59:00
EUR/PLN 0,21% 4,5764
2020-04-03 22:59:00
EUR/USD -0,55% 1,0792
2020-04-03 22:59:00
CHF/PLN 0,23% 4,3301
2020-04-03 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil