REKLAMA

mBank: stopa inwestycji najniższa od 1996 r.

2017-07-27 13:46
publikacja
2017-07-27 13:46

Inwestycje miały być motorem napędowym polskiej gospodarki i kluczowym elementem Planu Morawieckiego. Na razie są jednak najniższe w stosunku do PKB od 1996 r. - wynika z analizy mBank Research.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Wielki plan modernizacji Polski ma opierać się na 5 filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale dla rozwoju, ekspansji zagranicznej oraz rozwoju społecznym i regionalnym. Przynajmniej trzy pierwsze wprost odwołują się do konieczności zwiększenia nakładów inwestycyjnych. Tymczasem zarówno w ubiegłym, jak i w tym roku stopa inwestycji spada. W 2016 r. sięgnęła 18,1 proc. PKB, w tym znajduje się poniżej 18 proc. - donosi mBank Research.

Tymczasem budżet centralny miał po czerwcu blisko 6 mld zł nadwyżki. Wydatki rozwojowe ogranicza państwo, ponieważ wciąż nie w pełni ruszył napływ środków z UE do Polski, a pierwszeństwo mają wydatki socjalne. Na początku grudnia premier Morawiecki zapowiadał, że dzięki uruchomieniu inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych można spodziewać się odbicia w inwestycjach w II-III kwartale tego roku. Z kolei wysoka niepewność na rynku zniechęcała do podjęcia inwestycji sektor prywatny. Wraz z poprawą wyników firm i polepszeniem nastrojów w Polsce i Niemczech, można liczyć również na zwiększenie prywatnych wydatków rozwojowych.

- Choć polska gospodarka rozwijała się szybko bez wysokiego udziału inwestycji, to na pewno dobrze by było, żeby odgrywały one większą rolę niż w ostatnich kwartałach. I prawdopodobnie tak się stanie. Ale istotniejsze od pytania, czy będą one rosły w tempie 4 czy 8 proc., jest pytanie, czy będą generowały nową jakość w polskim biznesie - komentował w czerwcu Ignacy Morawski. Możemy wylać morze betonu, z którego niewiele wyniknie. Kluczowe jest, żeby polskie firmy rosły - rozbudowywały moce produkcyjne, łączyły się, korzystały z efektów skali - dodaje analityk SpotData.

MKa

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (24)

dodaj komentarz
dyktator_kaczka
Inwestycjom nie sprzyja niepewność zarówno ekonomiczna jak i polityczna. A w Polsce doszło do wielokrotnego łamania prawa przez partię rządzącą. Zniszczono Trybunał Konstytucyjny, dokonano zamachu na niezawisłość sądów, PIS daje ojcu Rydzykowi gigantyczne dofinansowania choć jego projekty nie spełniają nawet podstawowych Inwestycjom nie sprzyja niepewność zarówno ekonomiczna jak i polityczna. A w Polsce doszło do wielokrotnego łamania prawa przez partię rządzącą. Zniszczono Trybunał Konstytucyjny, dokonano zamachu na niezawisłość sądów, PIS daje ojcu Rydzykowi gigantyczne dofinansowania choć jego projekty nie spełniają nawet podstawowych kryteriów, PIS robi gigantyczną dziurę w budżecie, deficyt na poziomie 60 mld złotych to hańba. Deficyt powinien oscylować w czasie hossy około zero tak jak to ma miejsce w 13 z 27 krajów Unii Europejskiej. Z tych 13 krajów 11 notuje poważną nadwyżkę budżetową i to jest właściwy kierunek. Polski dług zamiast spadać rośnie z gigantycznym tempie, a za to zapłacimy my, nasze dzieci i wnuki.
Wzrost gospodarczy na tym poziomie jest żenujący, gdy startuje się z tak niskiego pułapu. Trzeba dążyć do wzrostu gospodarczego na poziomie co najmniej 7 % i ten poziom utrzymać przez co najmniej 20 lat, najlepszym przykładem Chiny. Awanturnictwo polityczne i gospodarcze PIS prowadzi do potężnej emigracji i obecnie już nie zarobkowej a politycznej. Ludzie wyjeżdżają do krajów demokratycznych gdy w Polsce demokracja umarła.
1as
Najpierw zorientuj sie w faktach, zanim zaczniesz ten polityczny wywód. Po lipcu jest nadwyżka budżetowa, nie 60 mld deficytu. Migracja jest becnie dodatnia, przeważają zdecydowanie powroty. Ale żeby to wiedzieć, trzeba czytać, rozmawiać z zainteresowanymi, a nie gapić się w TVN.
open_mind
Świat jest prowadzony do wielkiego upadku finansowego, niestety Np. Facebook nie nadaje się do jedzenia, mieszkania i tak dalej. To wartości czysto wirtualne. To że cały świat jeszcze nie przypomina Wenezueli, to tylko dzięki temu że producenci dostarczają towar do sklepów bo wierzą że podpisy pod wekslami zostaną zrealizowane Świat jest prowadzony do wielkiego upadku finansowego, niestety Np. Facebook nie nadaje się do jedzenia, mieszkania i tak dalej. To wartości czysto wirtualne. To że cały świat jeszcze nie przypomina Wenezueli, to tylko dzięki temu że producenci dostarczają towar do sklepów bo wierzą że podpisy pod wekslami zostaną zrealizowane przez spłatę pożyczkobiorców. Aż któregoś poranka się przebudzą i powiedzą nie, ja za ten badziewiowy papier (fiat money) np. Mięsa nie będę dostarczał na rynek. I w tym momencie świat przejdzie na barter. Nie ma lipy. Barter tuż przed naszym progiem!
open_mind odpowiada (usunięty)
Dlaczego usunięto - Czas Barter,a: Handel, pokaż twardzielu co masz w portfelu? Akcje Facebooka, Hahahaha my tutaj spalarni śmieci nie mamy. My tu handlujemy na poważnie, czas fantazji finansowej to przeszła epoka.
tomi44g
Inwestycjom nie sprzyja niepewność. Myślę, że wiele decyzji jest odwlekanych aż się sytuacja wyklaruje. Coraz częściej też barierą dla rozwoju jest brak pracowników, jak 200k ludzi pójdzie na emerytury to się sytuacja nie poprawi.
open_mind
Światowy system ekonomiczny nie działa. Autor artykułu kompletnie nie rozumie tematu. On mówi o inwestowaniu ale w tak zwane pożyczki samo spłacające się, niestety z powodu nadmiernego zadłużenia one przestały działać tak jak kiedyś zakładano i nie są z matematycznego punktu możliwe do spłacenia. (Marchewki nie Światowy system ekonomiczny nie działa. Autor artykułu kompletnie nie rozumie tematu. On mówi o inwestowaniu ale w tak zwane pożyczki samo spłacające się, niestety z powodu nadmiernego zadłużenia one przestały działać tak jak kiedyś zakładano i nie są z matematycznego punktu możliwe do spłacenia. (Marchewki nie dogoniom.) Potencjalni „pchacze inflacji” Widzą to i przestali się obciążać długiem, co automatycznie powoduje zatrzymanie inflacyjne tak wymarzone prze bankierów. Propaganda dwoi się i troi trąbiąc jak cudownie rynki się odradzają, Manipulatorzy długi wiążą w „paczki” i sprzedają na giełdach za pieniądze które przeciekają z utajonego dodruku na niskim procencie. Niestety poza balonami giełdowymi prawdziwe fizyczne zasoby nie pomnażają się.
niepelnosprawny_org
sciema, by zatuszowac coraz wieksze sukcesy PIS, i coraz szybciej rozwijajaca sie gospodarke...
podajcie wysokosc pkb 96, a teraz 2017, to bedziemy rozmawiali, a szczególnie teraz jak kwartalnie mamy 4 procenty wzrostu...
john-eire
Poland is booming because the rest of the world is booming. It has nothing to do with PiS.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki