REKLAMA

Niemcy: euforia w gospodarce trwa w najlepsze

2017-07-25 10:27
publikacja
2017-07-25 10:27
fot. imago sportfotodienst / FORUM

Nastroje w niemieckim biznesie jeszcze nigdy nie były tak dobre – wskazuje indeks Ifo. Menedżerowie zza naszej zachodniej granicy coraz lepiej oceniają bieżącą kondycję oraz perspektywy największej gospodarki Europy.

Indeks Ifo w lipcu osiągnął wartość 116 punktów, przebijając dotychczasowy rekord sprzed miesiąca (115,1 pkt.). Co istotne, mediana oczekiwań ekonomistów (114,9 pkt.) wskazywała na lekkie pogorszenie sytuacji. Tak wysokiego odczytu nie odnotowano jeszcze nigdy w sięgającej 1991 r. historii tego wskaźnika, a obecny rekord jest już trzecim z rzędu.

Indeks Ifo powstaje na bazie ankiet przeprowadzonych na grupie ok. 7000 menedżerów reprezentujących sektor wytwórczy, budownictwo, handel hurtowy i detaliczny. Swoją obecną sytuację mogą ocenić jako „dobrą”, „satysfakcjonującą” oraz „słabą”, zaś perspektywy na najbliższych sześć miesięcy określić jako „korzystne”, „bez zmian” oraz „niekorzystne”. W oparciu o różnicę między odpowiedziami "optymistów" i "pesymistów" powstaje indeks, którego bazą (100) jest rok 2005 r.

/ Bankier.pl

Absolutne rekordy bije ocena bieżącej koniunktury gospodarczej. Subindeks ten wzrósł do 125,4 pkt. wobec 124,1 pkt. odnotowanych w czerwcu i 115,2 pkt. przed rokiem. Takiego optymizmu nie widziano ani w szczycie kredytowego szaleństwa 2007 r., ani w połowie 2011 r., gdy niemiecka gospodarka wspomagana miliardami euro ulg podatkowych wyszła na prostą po głębokiej recesji w 2009 r.

Indeks Ifo (czerwona linia), subindeks oceny bieżącej sytuacji gospodarczej (szara linia) i ocena przyszłej koniunktury (niebieska linia). (Ifo) / CESifo

Mimo to oczekiwania na następne sześć miesięcy pozostają bardziej stonowane. Ich subindeks wzrósł w czerwcu do 107,3 pkt. ze 106,8 pkt. miesiąc wcześniej i 102,5 pkt. przed rokiem. To wciąż poziom niższy od rekordowych odczytów z wiosny 2011 czy jesieni 1994.

Warto też pamiętać o tym, jaką rolę Niemcy odgrywają w strukturze polskiego handlu zagranicznego. Według danych za okres styczeń-maj 2017 r., nasi zachodni sąsiedzi odpowiadają za 27,4 proc. krajowego eksportu (96 mld zł). To o wiele więcej od kolejnych w tym rankingu Wielkiej Brytanii (22,5 mld; 6,4 proc.) i Czech (22,5 mld; 6,4 proc.).

/ GUS

Niemcy dominują także w strukturze importu z wynikiem 22,7 proc. (78,7 mld zł). Dla porównania, drugie w rankingu Chiny odpowiadały za 11,9 proc. polskiego importu (41,4 mld zł).

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (19)

dodaj komentarz
~szatann
Skąd tyle pisiurow na tym portalu?
~ecce
w kraju rozkład i gnicie ,a gospodarka na sterydach - sztucznie podtrzymywana przy życiu dzięki dodrukom euro przez EBC ,bo przecież najeźdźców ktoś musi opłacić - dojenie podatników nie wystarcza
camaroooo
Nie wazne jak ludzie glosuja ale kto liczy glosy.
~Wert
Ale w Polsce walcza o dobrobyt dla LUDU PRACUJACEGO MIAST I WSI
~Olo
A u nas PIS ma wieksze osiagniecia-wskazniki w sluzbie zdrowia sie ZWIJAJA- DZIEKI SUPER ZDOLNEMU RADZ IWILLOWI
niepelnosprawny_org
dzban sie nosi póki sie ... stopy sa przyjemne do czasu, druk dobry, ale w nasyceniu jest zawsze dno... mimo, ze wszystko wygląda pieknie to wolaleli by sie przeniesc do UK, bo tu stracą, mimo, ze UK słabnie, to tam bedzie o niebo lepiej niż w Franco-Niemczech...
antonicaracal
PRAWDA jest taka,że każda gospodarka polegająca na NIEGOSPODARNOŚCI, na rozdawnictwie i na finansowaniu bzdurnych idei i projektów poprzez pożyczki prowadzi
do greckiej zapaści !
open_mind
Ja też bym miał fantastyczne nas-troje jak bym miał w perspektywie przejęcie kolejnych gospodarek bez jednego wystrzału z Tygrysa, po Greckiej teraz w kolejce Włosi Hiszpanie Portugalia Francja i w efekcie cała Europa.
antonicaracal
A kto zabranie przejmować cokolwiek, komukolwiek !
Na przykład: PKO ... Albo KGHM ... Albo Orlen !
Myślenie ma jednak przyszłość .
kimdzongtusk
teraz ładnie widać efekty projektu wspólnej waluty : cała UE zadłużona, część ( PIGS) krajów technicznie są bankrutami a Niemcy dzięki słabemu euro wyciskają resztę jak cytrynę.
P.S. te badania IFO były jeszcze przed ujawnieniem afery w sprawie zmowy w przemyśle samochodowym ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki