REKLAMA
WEBINAR

"AI nie domaga się podwyżek, nie zakłada związków zawodowych". Zwolnienia przez sztuczną inteligencję stają się faktem

Michał Misiura2023-06-01 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-01 06:00

Zapowiadany wpływ sztucznej inteligencji na rynek pracy materializuje się na naszych oczach. W Stanach Zjednoczonych pojawiają się kolejne przykłady zastępowania ludzi wydajniejszym rozwiązaniem, które nie domaga się podwyżek i nie zakłada związków zawodowych.

"AI nie domaga się podwyżek, nie zakłada związków zawodowych". Zwolnienia przez sztuczną inteligencję stają się faktem
"AI nie domaga się podwyżek, nie zakłada związków zawodowych". Zwolnienia przez sztuczną inteligencję stają się faktem
fot. Moor Studio / / Shutterstock

Na początku roku IBM, czyli jedno z największych i najstarszych przedsiębiorstw informatycznych na świecie, ogłosiło, że zwolni 3900 osób. Dyrektor generalny spółki Arvind Krishna powiedział później, że firma może wstrzymać rekrutację nowych pracowników na tzw. stanowiska back-office.

- 30 proc. funkcji, które nie są związane z obsługą klienta, może zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję i automatyzację w ciągu pięciu lat - przewidywał Krishna w rozmowie z agencją Bloomberg. 30 proc. spośród 26 000 pracowników spółki to około 7 800 osób, które mogą stracić zajęcie w najbliższych latach.

IBM nie jest jedynym przykładem wpływu sztucznej inteligencji na zatrudnienie. Można wspomnieć tu choćby amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Zaburzeń Odżywiania (NEDA). O organizacji stało się głośno, gdy poinformowała o zwolnieniu wszystkich pracowników infolinii i zastąpieniu ich chatbotem o nazwie Tessa.

Według NEDA zmiany były planowane od dawna z uwagi na długi, sięgający czasem tygodnia, czas oczekiwania na rozmowę. Część komentatorów zwracała jednak uwagę, że do zwolnień doszło 4 dni po tym, gdy 6 opłacanych pracowników, nadzorujących 200 wolontariuszy odbierających telefony, założyło związek zawodowy. Sztuczna inteligencja przejmie ich obowiązki od 1 czerwca.

Spór między entuzjastami sztucznej inteligencji a sceptykami, którzy się jej boją pozostaje otwarty. Pierwsza grupa uważa, że wynalazek uwolni ludzkość od powtarzalnej pracy i pozwoli im na rozwijanie pasji i kreatywne zajęcia. Jak zwracała uwagę felietonistka Guardiana, Arwa Mahdawi, zdanie to podziela m.in. Jonah Peretti, dyrektor generalny BuzzFeed.

- W sztucznej inteligencji widzimy przełom otwierający nową erę kreatywności, która pozwoli ludziom wykorzystać twórczą energię na nowe sposoby z nieskończonymi możliwościami i zastosowaniami - pisał Peretti w notatce do pracowników BuzzFeed w styczniu. Na początku maja zamknął dział BuzzFeed News i zwolnił 15 proc. personelu, zastępując go sztuczną inteligencją.

Kto będzie następny?

Według raportu Goldman Sachs z marca tego roku sztuczna inteligencja może zastąpić 300 mln miejsc pracy, zwiększając roczną wartość towarów i usług wytwarzanych na całym świecie o 7 proc. Wśród zagrożonych zawodów mają być m.in. księgowi, kasjerzy, a nawet rolnicy. Podczas niedawnej konferencji Wall Street 27, Wojciech Białek, zwracał uwagę, że sztuczna inteligencja może  wyeliminować także giełdowych analityków.

Sami twórcy sztucznej inteligencji zwrócili ostatnio uwagę na zagrożenia, z którymi wiąże się ich wynalazek. W krótkim liście otwartym podpisanym przez dużą część środowiska, w tym: dyrektorów OpenAI, Google DeepMind i Microsoft, możemy przeczytać:

Zmniejszenie ryzyka wyginięcia przez sztuczną inteligencję powinno być globalnym priorytetem obok innych zagrożeń na skalę społeczną, takich jak pandemie i wojna nuklearna.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
159120br
Czym odżywia się AI? Danymi! A kto ma najwięcej danych? Bóg! A kto jest stworzony na obraz Boga i ma link do niego? Człowiek! Dlatego AI chce opanować człowieka, przejąć wszystkie dane i kontrolować wszystko!
zosia3005
AI to bomba atomowa naszych czasów. Cechą sztucznych tworów ( maszyn , cyfryzacji , AI itp. ) jest rzeczywiście to , że nie pyskują i bez szemrania ( jak w tytule artykułu ) ale też bez zastanowienia ( !! ) wykonują wszystkie rozkazy. Jak im się dołoży quasi-myślenie, to .... lepiej nie wiedzieć co może się zdarzyć - TERMINATOR to AI to bomba atomowa naszych czasów. Cechą sztucznych tworów ( maszyn , cyfryzacji , AI itp. ) jest rzeczywiście to , że nie pyskują i bez szemrania ( jak w tytule artykułu ) ale też bez zastanowienia ( !! ) wykonują wszystkie rozkazy. Jak im się dołoży quasi-myślenie, to .... lepiej nie wiedzieć co może się zdarzyć - TERMINATOR to będzie pikuś
innowierca
znowu do mas na dole idzie informacyjna papka, bo w jaki sposob gadajacy program zastapi rolnika? - raczej z likwidacja farm przez EU ma niewiele wspolnego. Dalej kasjerzy, ktorych od 2 dekad sukcesywnie zastepuja automaty niemajace nic wspolnego z SI, choc uplynelo juz 30 lat od kiedy zaczeto je wprowadzac.Jak juz ktos napisal znowu do mas na dole idzie informacyjna papka, bo w jaki sposob gadajacy program zastapi rolnika? - raczej z likwidacja farm przez EU ma niewiele wspolnego. Dalej kasjerzy, ktorych od 2 dekad sukcesywnie zastepuja automaty niemajace nic wspolnego z SI, choc uplynelo juz 30 lat od kiedy zaczeto je wprowadzac.Jak juz ktos napisal model subskrypcyjny dla firm korzystajacych z SI, wlasnie zaczyna sie rozwijac. A IBM zadnych fizycznych nie zwolnil, choc Gates twierdzi, ze od nich sie zacznie.
samsza
AI nie przepije, nie przepali, warto mu dać...
Ale na końcu łańcuszka zawsze ktoś kto może przepić...
:)
wojt1305
"zwolnienia stają"... (tutaj kończy się tytuł, klikamy) ..." się faktem". Aha.
kamilp141
Tytul wprowadza w blad. AI w modelach subskrypcyjnych bedzie drozsze z roku na rok, tak jak abonamenty na rozne uslugi.
znawcatematu
to i tak taniej niż ślepe rekomendacje "analityków"
trolley
hehe, ale faktem jest że hinduscy klepacze ciulowego kodu wylatują masowo na bezrobocie, bo taki byle jaki kod to i AI skleci XD
lukkiee
IBM zwolni pracowników, którzy nie obsługują klientów. Coraz mniej inżynierów, coraz więcej akwizytorów i ściemniaczy. I dlatego ta firma jest cieniem tego, czym była.
infinityhost
"gdy 6 opłacanych pracowników, nadzorujących 200 wolontariuszy" hahaha

Powiązane: Sztuczna inteligencja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki